شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 124245 | |

معاون بیمه‌یی سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه همچنان محاسبه مستمری براساس بیمه‌پردازی دو سال آخر خدمت افراد ملاک است و تغییری نکرده است گفت:

احتمال تغییر نحوه محاسبه حقوق بازنشستگی

معاون بیمه‌یی سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه همچنان محاسبه مستمری براساس بیمه‌پردازی دو سال آخر خدمت افراد ملاک است و تغییری نکرده است گفت: محاسبه مستمری براساس دو سال آخر خدمت، خساراتی برای سازمان دارد که باید رفع شود. مایل هستیم با مشارکت خود بیمه‌شدگان و بازنشستگان طرحی را آماده و آنها را قانع کنیم. کاری که می‌خواهیم انجام دهیم به نفع نظام، سازمان تامین اجتماعی و بیمه‌شدگان است.

محمدحسن زدا در پاسخ به پرسشی مبنی بر احتمال تغییر نحوه محاسبه مستمری بازنشستگی در سازمان تامین اجتماعی اظهار کرد: در ماده ۳۹ قانون برنامه پنجم توسعه، محاسبه مستمری بر حسب سوابق ۵ سال آخر خدمت قید شده بود اما این ماده در برنامه ششم توسعه حذف شد. وی افزود: بر این اساس همچنان محاسبه مستمری بر اساس بیمه‌پردازی، ۲ سال آخر ملاک است و تغییری نکرده است. مبنای قانونی محاسبه مستمری تبصره ماده ۷۷ قانون تامین اجتماعی است. معاون بیمه‌یی سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه اگر بخواهیم اصلاحات پارامتریک انجام دهیم یکی از مواردی که باید تغییر کند همین آیتم است اظهار کرد: در کشورهای پیشرفته جهان، کل دوران بیمه‌پردازی مبنای محاسبه مستمری قرار می‌گیرد. زدا افزود: محاسبه مستمری براساس دوسال آخر خدمت، خساراتی برای سازمان دارد که باید رفع شود، البته عجله نداریم و مایل هستیم با مشارکت خود بیمه‌شدگان و بازنشستگان طرحی را آماده و آنها را قانع کنیم کاری که می‌خواهیم انجام دهیم به نفع نظام، سازمان تامین اجتماعی و بیمه‌شدگان است. وی تاکید کرد: البته اگر هم در آینده طرحی تصویب شود مطمئنا شامل کسانی که در سال‌های آخر بیمه‌پردازی هستند نمی‌شود و برای کسانی اجرا می‌شود که بخواهند شروع به کار کنند. آنچه مدنظر ماست این است که میانگین ۳۰ سال بیمه‌پردازی برای تعیین حقوق بازنشستگی ملاک قرار بگیرد.

بهار 97؛ آلوده‌ترین بهار تهران

سخنگوی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران گفت: امسال شمار روزهای آلوده بهار به ۱۴ رسید که در مقایسه با دو سال اخیر، آلوده‌ترین بوده است. لیلا نظری افزود: از ابتدای بهار هوای تهران ۸ روز پاک و ۷۱ روز سالم داشت که از این نظر نیز هوای بهار ۹۷ نسبت به سال‌های اخیر افت کیفیت داشته است. سخنگوی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران در ادامه گفت: امسال نیز مانند سال‌های ۹۵ و ۹۶، هوا روز بحرانی و ناسالم برای همه نداشت و وضعیت هوا طی سال‌های اخیر هیچ‌گاه مانند پاییز و زمستان به شرایط وخیم نرسیده است. براساس گزارش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، نظری در پایان اظهار کرد: در روز ابتدایی تابستان ۹۷ نیز کیفیت هوای تهران به دلیل افزایش آلاینده ازن، ناسالم برای گروه‌های حساس با شاخص ۱۰۸ شد تا دومین فصل سال با هوای آلوده آغاز شود.

فروش شناسنامه به اتباع در جنوب کرمان

عضو مجمع نمایندگان استان کرمان با انتقاد از اینکه ۱۰۰ تا ۵۰۰ نفر ایرانی در جنوب کرمان شناسنامه ندارند، گفت: وزارت اطلاعات باید هویت این افراد را تایید کند.

احمد حمزه درباره موضوع فروش شناسنامه در شهرهای جنوب استان کرمان با یادآوری دستگیری این باند و گروه، گفت: حدود 10 سال پیش برخی از اهالی شهرستان قلعه گنج به دلیل فقر اقتصادی و فرهنگی اقدام به فروش شناسنامه‌های خود به اتباع بیگانه کردند که متاسفانه به دلیل فقدان شناسنامه از امکانات دولتی محروم هستند.

نماینده کهنوج، فاریاب، منوجان، رودبار و قلعه‌گنج در مجلس شورای اسلامی، افزود: باندی که در خرید و فروش شناسنامه‌ها دخیل بود دستگیر و متلاشی شد اما متاسفانه مشکلات ناشی از بی‌هویتی افراد را آزار می‌دهد و ثبت احوال به هیچ‌وجه حاضر نمی‌شود برای این افراد شناسنامه صادر کند.

وی با انتقاد از اینکه بی‌شناسنامه‌ها از امکانات دولتی و عمومی مانند حق بیمه و یارانه محروم هستند، تصریح کرد: در کنار افرادی که اقدام به فروش شناسنامه‌های خود کردند برخی افراد نیز به دلیل صعب‌العبور بودن مناطق، در دسترس نبودن ثبت احوال، بی‌سوادی، ناآگاهی و عدم ارتباط مناسب برای گرفتن شناسنامه به اداره‌های ثبت مراجعه نکرده بنابراین در حال حاضر خود و فرزندان‌شان از اسناد هویتی و سجلی بی‌بهره هستند. این نماینده مردم در مجلس دهم، با انتقاد از اینکه 100 تا 500 ایرانی در جنوب کرمان شناسنامه ندارند و پیگیری‌ها برای تعیین تکلیف وضعیت آنها تاکنون نتیجه بخش نبوده است، گفت: متاسفانه این افراد به‌شدت با فقر اقتصادی دست و پنجه نرم می‌کنند و از تمامی حمایت‌های دولتی محروم هستند؛ به این افراد یارانه تعلق نمی‌گیرد و فرزندان آنها از حق تحصیل محروم هستند این در حالی است که سازمان ثبت احوال بر این باور است که هویت این افراد باید از سوی وزارت اطلاعات تایید شود و روند طولانی این موضوع از سوی وزارت اطلاعات نیز باعث شده تاکنون پیگیری‌ها به نتیجه نرسد. حمزه حضور اتباع بیگانه در استان کرمان را معضلی بزرگ خواند و ادامه داد: حضور اتباع بیگانه در مناطق جنوبی استان کرمان ممنوع است اما در مناطق شمالی مجاز است. عضو هیات رییسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس دهم، با انتقاد از اینکه تعداد اتباع بیگانه غیرمجاز در شهرستان رفسنجان از مجازها بیشتر است، تصریح کرد: این افراد در تمامی مشاغل مانند تجارت پسته فعالیت دارند و در واقع حضور تعداد بالای اتباع غیرمجاز در کشور تهدید امنیت بزرگی است که باید مدیریت شود. نماینده کهنوج، فاریاب، منوجان، رودبار و قلعه‌گنج در مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر لزوم ساماندهی اتباع بیگانه، تصریح کرد: وزارت کشور باید ساماندهی اتباع بیگانه را در دستور کار قرار دهد و از ورود اتباع بیگانه غیرمجاز به کشور جلوگیری کند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران