شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 124244 | |

سازمان با صدور پروانه اکتشاف معدن در پناهگاه حیات‌وحش موته، گفت: پروانه اکتشاف معدن در این منطقه را کارگروه ماده ۲۴ استان اصفهان صادر کرده است.

سازمان با صدور پروانه اکتشاف معدن در پناهگاه حیات‌وحش موته، گفت: پروانه اکتشاف معدن در این منطقه را کارگروه ماده ۲۴ استان اصفهان صادر کرده است.

رضا اقتدار با اشاره به ممنوعیت صدور پروانه اکتشاف معدن در منطقه حیات وحش موته بر اساس توافق‌ سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال ۱۳۵۴ اظهار کرد: «پناهگاه حیات‌وحش موته جزو بند «الف» این موافقتنامه است و براساس ردیف ۲۰ همین بند از همان سال قرار شده که در داخل پناهگاه حیات‌وحش موته مجوز معدن‌کاوی دیگری صادر نشود.»

وی با بیان اینکه مجوز اخیر هم مربوط به صدور پروانه اکتشاف برای معدن تراورتن میمه است، گفت: تاکنون هم سازمان حفاظت محیط زیست و هم وزارت صنعت هیچ‌گونه مجوزی برای صدور پروانه اکتشاف معدن در این منطقه صادر نکرده‌اند چون فعالیت‌های معدنی در پناهگاه حیات‌وحش موته از حساسیت بالایی برخوردار است و زیستگاه مهمی برای آهو محسوب می‌شود. به همین علت مخالف جدی صدور پروانه فعالیت معدن در موته هستیم. کارشناس دفتر زیستگاه‌ها و امور مناطق سازمان حفاظت محیط‌زیست با اشاره به قانون معدن مصوبه سال ۹۰ و بی‌توجهی این قانون به حوزه محیط‌زیست تصریح کرد: براساس این قانون از سازمان حفاظت محیط‌زیست صرفا در مورد فعالیت‌های معدنی در مناطق تحت مدیریت محیط‌زیست استعلام می‌شود اما از این سازمان برای صدور مجوز فعالیت‌های معدنی در سایر مناطق استعلام نمی‌شود. این وضعیت مشکلات زیادی را در سراسر کشور ایجاد کرده است. اقتدار ادامه داد: متاسفانه قانون معدن، بدون توجه به ملاحظات زیست محیطی به تصویب رسید چون براساس تبصره ۵ ماده ۲۴ قانون معدن اگر سازمان حفاظت محیط زیست مخالف اجرای طرح معدن در مناطق تحت مدیریت محیط‌زیست باشد و در روند استعلام این مخالفت را اعلام کند، تصمیم‌گیری در مورد آن موضوع به «کارگروه حل اختلاف استانی» ارجاع می‌شود و از آنجا که در این کارگروه تنها مخالف، نماینده محیط‌زیست استان است با اجرای طرح موافقت می‌شود. وی با تاکید بر اینکه کارگروه حل اختلاف استانی (کارگروه ماده ۲۴) صلاحیت اظهارنظر درمورد مناطق چهارگانه محیط‌زیست را ندارد، گفت: صدور مجوز اکتشاف معدن در پناهگاه حیات‌وحش موته با وجود مخالفت سازمان حفاظت محیط‌زیست در کارگروه ماده ۲۴ مطرح و با آن موافقت شده است.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران