شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 123989 | |

جانشین نماینده کمیساریای عالی سازمان ملل متحد گفت: بر اساس گزارش جهانی پناهندگان در هر دو ثانیه یک نفر در جهان دچار بی‌جاشدگی (بی‌خانمان) می‌شود.

جانشین نماینده کمیساریای عالی سازمان ملل متحد گفت: بر اساس گزارش جهانی پناهندگان در هر دو ثانیه یک نفر در جهان دچار بی‌جاشدگی (بی‌خانمان) می‌شود. به عبارت دیگر ۴۴ هزار و ۴۰۰ نفر نیز هر روز بی‌جا می‌شوند.

ایرنیا کرنیاک جانشین نماینده کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان اظهار کرد: روز گذشته کمیساریای عالی امور پناهندگان گزارشی تحت عنوان گزارش جهانی پناهندگان ارائه کرده‌اند که طبق این گزارش حدود ۶۸.۵میلیون نفر در سطح جهان دچار بی‌جایی شده و از خانه و کاشانه خود جدا شده‌اند. همچنین طبق این گزارش ۲۵.۴ میلیون نفر از مرزهای کشورهای خودشان عبور کرده‌اند تا به مناطق امن دست یابند. وی ادامه داد: در سال ۲۰۱۷ بیش از 3میلیون نفر به بی‌جا‌شدگان اضافه شدند که بیشترین میزان افزایش بوده است. همچنین طبق آمارهای موجود، آمارهای بی‌جاشدگی در حال افزایش است و به‌طور کل در سال ۲۰۱۷، 16.2میلیون نفر دچار بی‌جا شدگی برای نخستین‌بار یا چندمین‌بار شده‌اند. به‌طوری که می‌توان گفت در هر دو ثانیه یک نفر در جهان دچار بی‌جاشدگی می‌شود. به عبارت دیگر ۴۴ هزار و ۴۰۰ نفر نیز هر روز «بی‌جا» می‌شوند. جانشین نماینده کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در ادامه افزود: کمیساریای عالی امور پناهندگان در سال ۱۹۵۰ میلادی تاسیس شد تا مسائل پناهندگان را پیگیری کند و در زمانی که این سازمان تاسیس شد، قرار بود برای سه سال فعالیت کند اما از آن تاریخ تا سال ۲۰۰۴ هر پنج سال یک بار ماموریت سازمان تمدید شد و در سال ۲۰۰۴ مجمع سازمان ملل متحد قطعنامه‌یی صادر کرد که این کمیساریا تا زمانی که مشکل پناهندگان حل شود، باید به فعالیت خود ادامه دهد. کرنیاک تصریح کرد: روز جهانی پناهندگان برای نخستین‌بار در سال ۲۰۰۱ مطرح شد و از آن سال هر روز ۲۰ ژوئن که مصادف با ۳۰ خرداد است در این روز بزرگداشتی برگزار می‌شود تا به فعالیت و کارها در این زمینه توجه شود و مجموعه فعالیت‌هایی که کشورهای میزبان، پناهندگان انجام می‌دهند به رسمیت شناخته شده و از آنها قدردانی شوند.  در زمینه میزبانی پناهندگان دارد، گفت: این کشور همبستگی خود را با پناهندگان در خلال سال‌ها ثابت کرده است و پس از گذشت چهار دهه ایران به عنوان یکی از کشورهای برجسته میزبان پناهندگان مطرح می‌شود. ایران پنجمین کشور میزبان پناهندگان است و اتباع افغانستانی در ایران دومین و بزرگ‌ترین جمعیت پناهندگان در سراسر کشور هستند. همچنین دولت ایران و مردم همبستگی چشمگیری با پناهندگان نشان داده‌اند و میزبانان سخاوتمندی بوده‌اند. جانشین نماینده کمیساریای عالی سازمان ملل متحد اظهار کرد: روز جهانی پناهندگان مراسمی است که می‌توان با کشورهای میزبان پناهندگان اعلام همبستگی کرد و ما نیز به عنوان کمیساریا فعالیت‌های مدافع‌گری خود را در این زمینه ادامه خواهیم داد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران