شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 123831 | |

سخنگوی وزارت بهداشت با بیان اینکه برخی واردکنندگان می‌خواهند، تجهیزات پزشکی که سال گذشته وارد کرده‌اند

سخنگوی وزارت بهداشت با بیان اینکه برخی واردکنندگان می‌خواهند، تجهیزات پزشکی که سال گذشته وارد کرده‌اند را با ارز بالاتر به فروش رسانند، تاکید کرد که تمام اجناس باید با قیمت موجود در سایت وزارت بهداشت به فروش رسند و از مردم خواست تخلفات را به سامانه ۱۹۰ اعلام کنند. ایرج حریرچی در نشست خبری با اشاره به نوسانات ارزی اخیر و مباحثی که درباره قیمت تجهیزات پزشکی و داروها مطرح می‌شود، گفت: باید توجه کرد که ۲۷۰هزار قلم تجهیزات پزشکی ثبت شده در وزارت بهداشت داریم و تخصیص ارز برای تجهیزات وارداتی یا مواد اولیه با همکاری بانک مرکزی به صورت روان و با قیمت ارز ۴۲۰۰تومانی در حال انجام است و جز موارد اندک، کمبودی در حوزه تجهیزات پزشکی کشور وجود ندارد. از طرفی روند تولید و ورود تجهیزات پزشکی نیز به خوبی در حال انجام است و مشکلی هم در این زمینه ایجاد نخواهد شد. او افزود: البته ممکن است تطابق با شرایط جدید زمانبر باشد، اما در این شرایط در برخی موارد می‌بینیم که بعضی بر خلاف مصالح و منافع مردم و روند رفتاری کلی تولید‌کنندگان و وارد‌کنندگان، برخی وارد‌کنندگان تجهیزات پزشکی که قبلا اجناس را با ارز ۳۸۰۰ یا ۴۴۰۰تومانی اوایل سال گذشته وارد کرده‌اند، می‌خواهند تجهیزات پزشکی خود را با ارز بالاتر به فروش برسانند و در برخی موارد هم شاهد عدم عرضه، عرضه ناقص و احتکار در این حوزه هستیم. رسما اعلام می‌کنم که هیچ گونه افزایش قیمتی برای تجهیزات و کالاهای پزشکی اعمال نشده و در کلیه موارد اجناس باید با قیمت موجود در سایت وزارت بهداشت به فروش برسند. بنابراین مردم می‌توانند هر گونه تخلف قیمتی را به سامانه ۱۹۰ یا به اداره کل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت یا به شعبه رسیدگی ویژه به تخلفات تجهیزات پزشکی یا به شعب تعزیرات حکومتی در استان‌ها اطلاع دهند و برخورد قانونی و قاطع هم با متخلفان انجام شده و مجوز واردات‌شان به شرکت‌های دیگر داده می‌شود. حریرچی تاکید کرد: در عین حال کلیه بیمارستان‌ها اعم از خصوصی، دولتی، عمومی غیردولتی، خیریه و... مکلفند تمام تجهیزات پزشکی را برای بیماران بستری در داخل بیمارستان تامین کنند. بنابراین مردم هر گونه ارجاع بیمار به بیمارستان را برای تامین تجهیزات پزشکی به سامانه ۱۹۰ اطلاع دهد. سخنگوی وزارت بهداشت با بیان اینکه در حوزه دارو سه سازمان به‌طور مرتب بازار را پایش و رصد می‌کنند و به‌طور هفتگی گزارش می‌دهند، ادامه داد: درباره داروهای ژنریک و برند ژنریک کمبودی وجود ندارد، اما ۵۷مورد داروی خارجی وارداتی دچار کمبود شده است. یعنی از ۲۷۰۰ قلم داروی موجود در بازار تنها ۵۷ داروی خارجی کمبود داریم که اکثر آنها تولید مشابه داخلی دارند. از طرفی طبق بند «ب» ماده ۷۴ قانون ششم توسعه، وزارت بهداشت موظف به حمایت از تولید، عرضه و تجویز داروهای ژنریک است و حمایت بیمه‌یی را باید فقط به داروهای فاقد نام تجاری اختصاص دهد. طبق مصوبه مجلس واضح است که درباره داروهایی که تولید داخلی ژنریک دارند جز برخی استثنائات خاص نباید هیچ گونه وارداتی انجام شود. البته وضعیت داروهای خارجی که تولید داخل ندارند و انحصاری هستند متفاوت است.

 2مشکل عمده در حوزه دارو

حریرچی با بیان اینکه در حوزه دارو شاهد دو مشکل عمده هستیم، افزود: نخستین مشکل تمایل تعدادی از مردم به مصرف داروی خارجی با تصور اشتباه بهتر بودن داروی خارجی و کم تاثیر بودن داروی داخلی است. من به‌طور واضح اعلام می‌کنم که داروی تولید داخل دارای همه استانداردهای بین‌المللی داخل است و مردم به دانشمندان ایرانی و تولید‌کنندگان ایرانی اطمینان کرده و داروی ایرانی مصرف کنند. مشکل دوم درباره نحوه تجویز داروی خارجی و ترجیح داروی خارجی در برخی پزشکان و همین مشکل با ابعاد وسیع‌تر در داروخانه‌هاست. باید توجه کرد که در این زمینه برخی انگیزه‌های اقتصادی و بازاریابی شرکت‌های خارجی و شرکت‌های وارد‌کننده هم بسیار موثر است؛ چرا که قیمت داروی خارجی بسیار گران است و با فروش هر واحد داروی خارجی هم سود بیشتری عایدش می‌شود و مابه‌التفاوت قیمت داروی خارجی و ژنریک هم به صورت آزاد و نقدی از بیمار دریافت می‌شود. بنابراین طبیعی است که در برخی موارد القای مصرف داروی خارجی برای کسب سود بیشتر وجود داشته باشد. در این زمینه هم انجمن‌های علمی و هم انجمن‌های صنفی و هم تولید‌کنندگان داخلی باید اقدامات بیشتری را در زمینه آگاهی‌بخشی به مردم و توجیه علمی و اخلاقی بیشتر تجویز‌کنندگان انجام دهند.

حریرچی در ادامه گفت: با کمک دولت وزارت بهداشت تعهد کرده است که در پنج سال آینده سالانه ۶۰هزار شغل جدید را عمدتا در بخش غیردولتی و در زمینه‌های جدید خدماتی مانند مراقبت در منزل و... ایجاد کند و امسال نیز ایجاد ۷۳ هزار شغل را تقبل کردیم که تاکنون ۲۸ هزار شغل احصا شده و قرار است میزان ۲۳۷۰میلیارد تومان وام برای این میزان اشتغال اختصاص یابد که در حال انجام است. بهره این وام‌ها هم برابر میزان بهره وام‌های معمول است، اما در ادامه که میزانی از اشتغال ایجاد شد، قسمتی از وام از طریق یارانه دولتی جبران می‌شود تا کار مقرون به صرفه باشد. حریرچی در ادامه صحبت‌هایش در پاسخ به سوالی درباره ورود برخی داروهای خارجی خاص و گران به کشور گفت: حدی که برای ورود داروها، تکنولوژی‌ها یا درمان‌های جدید در کشورها وجود دارد بین نیم تا سه برابر درآمد سرانه ناخالص آن کشور است. به عنوان مثال اگر داروی جدیدی تا یک برابر سرانه باشد و به ازای یک برابر درآمد سرانه یک‌سال عمر باکیفیت ایجاد کند، آن را قبول می‌کنند. البته در برخی موارد با توجه به اولویت کشورها می‌توان تا سه برابر درآمد سرانه هم این اقدام را انجام داد. در کشور ما یک برابر درآمد سرانه ۵۰۰۰دلار و سه برابر آن ۱۵ هزار دلار است. بنابراین درمان‌هایی وجود دارند که به ازای دو تا سه ماه افزایش بقا چند صدهزار دلار هزینه دارند یا به ازای هر سال افزایش عمر باید ۷۰۰ هزار دلار برایشان هزینه شود. این در حالی است که این هزینه در وسع هیچ بیمه و خانواده‌یی نیست. به همین دلیل هم همه کشورها محدودیت‌هایی را در این زمینه گذاشته‌اند و می‌گویند اگر چنین پولی دارید آن را در پیشگیری هزینه کنید. او در پاسخ به سوالی درباره محرومیت دو دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به دلیل حضور در تجمعات صنفی گفت: درباره اتفاقاتی که در دانشگاه‌ها رخ می‌دهد، مراجع لازم در داخل دانشگاه رسیدگی و احکامی را صادر می‌کنند که قابل پیگیری است. البته من در این مورد اطلاعی ندارم، اما اگر چنین موضوعی باشد آن را رسیدگی می‌کنیم.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران