شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 123750 | |

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی درخصوص صدور غیرحضوری دفترچه‌های بیمه درمان گفت: عدم نیاز به مراجعه حضوری برای صدور و تمدید دفترچه هم‌اکنون در بسیاری شعب آغاز شده

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی درخصوص صدور غیرحضوری دفترچه‌های بیمه درمان گفت: عدم نیاز به مراجعه حضوری برای صدور و تمدید دفترچه هم‌اکنون در بسیاری شعب آغاز شده و تا هفته تامین اجتماعی شرایطی را ایجاد خواهیم کرد که دفترچه‌ها به درب منازل ارسال و نیازی به مراجعه به شعب نباشد.

تقی نوربخش در نشست خبری با اصحاب رسانه با بیان اینکه در آستانه هفته تامین اجتماعی(اواسط تیر ماه) هستیم گفت: در این هفته ۴۴پروژه بیمه‌یی، درمانی و اقتصادی افتتاح خواهد شد.

او افزود: اقداماتی در راستای حمایت از اشتغال داریم. در همین راستا در قالب طرح مشوق‌های اشتغال هم‌اکنون کلیه کارگاه‌های تولیدی می‌توانند به ازای هر دو نفر که جذب و به‌کارگیری می‌کنند از مزایای بیمه‌یی برای یک نفر از آنها استفاده کنند. به این معنا که اگر کارگاهی دو فرد زیر ۳۴سال و دارای مدرک کارشناسی را جذب کند برای یک نفر آنها از معافیت حق بیمه کارفرمایی برخوردار می‌شود. مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی درباره مشاغل فضای مجازی و کسب وکار خانگی نیز گفت: در این موارد سازمان تسهیلاتی ایجاد کرده که افراد با معرفی صنوف مربوطه از مزایای بیمه‌یی استفاده کنند. در همین زمینه با خانه موسیقی، تئاتر، خانه سینما و مشاغل فضای مجازی تفاهمنامه‌هایی منعقد شده است.

او با اشاره به تفاهمنامه با معاونت علمی فناوری ریاست‌جمهوری گفت: بر این اساس کلیه قراردادهایی که مجری آنها شرکت‌های دانش‌بنیان باشند از محاسبه ضرایب حق پیمان معاف هستند.

  مذاکره با وزیر ارتباطات برای کمک

به استارت آپ‌ها

نوربخش ادامه داد: مذاکراتی با وزیر ارتباطات برای کمک به استارت‌آپ‌های ثبت شده درحال انجام است که به دنبال آن هیات‌مدیره آنها که سهام دارند از معافیت کامل حق بیمه برخوردار شوند. تسهیلاتی برای اصحاب رسانه در راستای تفاهم با معاونت مطبوعاتی نیز در نظر گرفته شده و تاکنون ۱۲هزار نفر تحت پوشش رفته‌اند. او به بیمه رانندگان نیز اشاره و عنوان کرد: با وجود عدم تامین منابع هدفمندی برای پوشش بیمه رانندگان همچنان بیمه‌پردازی آنها ادامه دارد. مذاکراتی با سازمان برنامه داریم تا این روند با تامین منابع ادامه یابد و تعداد آنها افزایش یابد. مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه مهلت بخشودگی جرایم کارفرمایان خوش حساب نیز شروع شده و تا ۱۰تیر ماه ادامه دارد، گفت: کارفرمایان علاوه بر بخشودگی جرایم از امکان تقسیط بدهی نیز بهره‌مند می‌شوند.

نوربخش در پاسخ به سئوالی مبنی بر روند واگذاری شرکت‌های شستا عنوان کرد: خروج دولت از بنگاه داری، سیاست دولت است و بسیاری از مشکلات موجود را مرتفع خواهد کرد. اکنون ۵۴ شرکت از ۱۳۰بنگاه را به مزایده گذاشتیم و تعدادی درحال واگذاری است و منابع ناشی از آن در بخش‌های سهام داری و در محل‌هایی که ارزش افزوده دارد، وارد خواهد شد البته از سهامداری به طور کامل خارج نمی‌شویم و در حد ۴۰درصد سهام‌دار خواهیم بود. به طور کامل و طی دو سال از بنگاه‌داری خارج خواهیم شد. او در پاسخ به پرسش ایسنا مبنی بر صدور غیرحضوری دفترچه‌های بیمه درمان اظهار کرد: عدم نیاز به مراجعه حضوری برای صدور و تمدید دفترچه هم‌اکنون در بسیاری شعب آغاز شده و تا هفته تامین اجتماعی شرایطی را ایجاد خواهیم کرد که دفترچه‌ها به درب منازل ارسال و نیازی به مراجعه به شعب نباشد.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی درباره حذف دفترچه‌های بیمه تامین اجتماعی نیز گفت: این طرح به صورت سراسری در مراکز ملکی سازمان انجام شد و تاکنون ۷۰میلیون نسخه الکترونیک ایجاد و ۱۵میلیارد تومان بابت چاپ دفترچه‌ها صرفه‌جویی شد. نوربخش ادامه داد: حذف دفترچه در مراکز طرف قرارداد نیز در سه استان پایلوت شده و به زودی

۵ استان دیگر به این طرح ملحق می‌شوند و امیدواریم تا آخر سال کل مراکز تحت پوشش بروند. او درباره اقدامات انجام شده برای حمایت از کالای ایرانی گفت: برای این امر ۶۰۰ میلیارد تومان در بودجه پیشنهاد شده و اقدامات موثری درحال انجام است.

 تلاش برای تهیه آیین‌نامه همسان‌سازی حقوق بازنشستگان

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی درباره همسان‌سازی حقوق بازنشستگان نیز گفت: در برنامه ششم توسعه مقرر شده تا پایان سال دوم برنامه آیین‌نامه مربوط تهیه شود. معاونت بیمه‌یی مشغول بررسی فنی است تا آیین‌نامه تهیه و در بودجه ۹۸ وارد شود. او درباره بیمه کولبران نیز اظهار کرد: مشاغل برای بیمه شدن یا باید دارای کارگاه بوده یا کد مشخص داشته باشند؛ کولبرها جزو صنوف مشخصی نیستند. اکنون ۵۰ هزار باربر تحت پوشش‌اند که سهم کارفرمایی‌شان را دولت می‌دهد اما کولبرها اگر صنوف مشخصی داشته و دارای هویت صنفی باشند، می‌توانند از امکان بیمه استفاده کنند. نوربخش میزان مطالبه این سازمان از شهرداری‌ها را نیز اعلام و عنوان کرد: ۱۰۰۰میلیارد تومان از کل شهرداری‌های سراسر کشور طلبکاریم که بخشی مربوط به تهران است. بخشی از این بدهی محقق شده اما هنوز بخشی از آن تسویه نشده است. کمک کردیم این بدهی را با عوارض و زمین هم تهاتر کنیم که تاکنون انجام نشده است. مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه مشغول مذاکره برای حل مشکل بیمه هنرمندان و دریافت ضریب حق پیمان هستیم، گفت: همانطور که ضرایب حق بیمه پیمان را برای مشاغل دانش‌بنیان حذف کردیم درحال مذاکره‌ایم تا برای بیمه هنرمندان نیز این امر محقق شود. نوربخش در ادامه با اشاره به ارائه متمرکز هفت خدمت کوتاه‌مدت در سازمان چون پرداخت لیست اینترنتی حق بیمه گفت: امیدواریم صدور غیرحضوری دفترچه بیمه نیز تا هفته تامین اجتماعی در تیرماه انجام شود. همچنین اقدام به ایجاد میز خدمت در شعب کردیم تا دیگر نیازی به رفتن به طبقات مختلف و طی بوروکراسی‌ها و نوبت دهی نباشد، البته به ندرت ممکن است به لحاظ فیزیک محل امکان تشکیل میز در طبقه اول نباشد و از اول تیر بسیاری نیاز مردم برای انجام امور با دادن کدهای رهگیری مرتفع شود. او در پاسخ به اینکه آیا مشکلاتی در پی واریز حق بیمه درمان به حساب خزانه به وجود نیامده است؟ عنوان کرد: مشکلی برای دریافت اعتبارات به وجود نیامده و بلافاصله پس از واریز به خزانه این مبالغ به ما تخصیص می‌یابد و مشکلی نداریم. مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی درباره حذف تصویر ابن سینا از جلد دفترچه‌های بیمه نیز گفت: برای مدت کوتاهی تصویر ابن سینا از روی جلد حذف شده و در دفترچه‌های آینده تمثال ابوعلی‌سینا با طراحی زیباتری چاپ خواهد شد.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران