شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 123673 | |

مدیر دفتر برنامه‌ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه با اشاره به بارش‌های خوب امسال در حوزه آبریز دریاچه ارومیه، از عمیق شدن این دریاچه خبر داد.

مدیر دفتر برنامه‌ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه با اشاره به بارش‌های خوب امسال در حوزه آبریز دریاچه ارومیه، از عمیق شدن این دریاچه خبر داد.

مسعود تجریشی با اشاره به اینکه بارش‌های بهاره در حوضه آبریز دریاچه ارومیه خوب بوده است، اظهار کرد: در بارش‌های بهاره در حوضه آبریز دریاچه ارومیه توجه به دو نکته حایز اهمیت است؛ اول اینکه کف دریاچه ارومیه پایین‌تر رفته که این به معنای حل شدن نمک‌های دریاچه ارومیه است.

او با بیان اینکه در برخی نقاط دریاچه، کف آن تا ۲۰ سانت پایین رفته است، گفت: بارندگی‌های اخیر بیشتر از افزایش سطح باعث افزایش عمق دریاچه ارومیه شده است و همین نشان می‌دهد که می‌توان دریاچه ارومیه را احیا کرد. بنابراین ادعای برخی مبنی بر غیر قابل احیا بودن دریاچه ارومیه رد می‌شود. مدیر دفتر برنامه‌ر یزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه به ایسنا گفت: مساله مهم دیگر در مورد بارش‌های بهاره، مربوط به نوع بارش‌ها است. بارش‌های بهاره شدت زیادی ندارد و به همین دلیل غیر از دو، سه بارندگی که تبدیل به رواناب شد؛ بقیه بارش‌ها بیشتر برای‌تر کردن زمین‌های خشک و تشنه بود. تجریشی اظهار کرد: حوضه آبریز دریاچه ارومیه در سال گذشته به لحاظ بارشی سال خوبی نبود، برعکس امسال سال خیلی خوبی داشتیم، اما از آنجا که همه آبخوان‌ها در این منطقه خشک بوده، همه آب‌ها تنها برای‌تر شدن خاک‌ها و آبخوان‌ها بود و شدت زیادی نداشت که به رواناب تبدیل شود. درحالی که اگر بارش‌ها با شدت اتفاق می‌افتاد؛ منجر به شکل‌گیری رواناب و جاری شدن آن به سمت رودخانه و سپس دریاچه ارومیه می‌شد. معاون سازمان حفاظت محیط‌زیست در پایان درمورد شرایط کلی دریاچه ارومیه در ماه‌های آینده اظهار کرد: باتوجه به بارش‌های مناسب طی سال جاری، اگر برداشت‌ها افزایش نیابد و در سال آبی بعد هم بارش‌ها نرمال باشد، آب مناسبی برای دریاچه ارومیه خواهیم داشت و دریاچه شرایط قابل‌قبولی خواهد داشت.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران