شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 123672 | |

عصر جمعه مسابقه فوتبال بین تیم ملی ایران و مراکش در برخی بوستان‌ها و فضاهای باز شهری پخش شد و مردم توانستند در فضایی باز کنار هم به تماشای فوتبال بنشینند.

عصر جمعه مسابقه فوتبال بین تیم ملی ایران و مراکش در برخی بوستان‌ها و فضاهای باز شهری پخش شد و مردم توانستند در فضایی باز کنار هم به تماشای فوتبال بنشینند. اما این اتفاق در برخی از فضاها مثل بام‌لند با دریافت ورودی از شهروندان صورت گرفت و فقط کسانی که ورودی دادند، توانستند فوتبال را در فضای باز و عمومی تماشا کنند.

معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان از گرفتن مبلغی به عنوان ورودی از شهروندان برای تماشای فوتبال در فضاهای باز شهری انتقاد کرد و از شورای شهر و شهرداری خواست که به این مساله ورود کنند. محمدمهدی تندگویان با بیان اینکه باید سرانه‌های دسترسی شهروندان در شهر تهران را برای همه به یک میزان و با یک فرم مشخص برقرار کنیم، گفت: از یک سو در تهران با مشکل جمعیت‌پذیری مواجهیم که معلوم نیست تا کی و کجا ادامه خواهد داشت که مقصر آن مردم شهر نیستند بلکه مقصر اصلی نبود سیاست‌های لازم برای کنترل مهاجرت‌ها به شهر تهران است و از سوی دیگر اتفاق بدتری که در تهران افتاده، نوعی مهاجرت داخلی در شهر است که چندین بار هشدار آن را داده‌ام. معاون ساماندهی امور جوانان با انتقاد از نبود «عدالت شهری» در تهران برای دسترسی جوانان به امکانات اظهار کرد: این مساله به آن معناست که جوانان و خانواده‌هایی در بخش‌هایی از شهر زندگی می‌کنند که همیشه آرزو دارند به امکانات سایر مناطق شهری دسترسی داشته باشند تا بتوانند از آن بهره‌برداری کنند.

تندگویان با اشاره به اینکه نشانه مشخص این اتفاق روز جمعه در مورد بازی ایران در جام جهانی و نمایش آن در برخی از نقاط شهر با دریافت مبلغی به عنوان ورودی به چشم می‌خورد، اظهار کرد: کسی که پول داشت، می‌توانست وارد فضای عمومی شود و حتی قوانینی مثل عدم ورود بانوان و... هم به حاشیه برود. اما کسی که پول نداشت حتی نمی‌توانست از این فضا استفاده کند. این مساله باعث ایجاد اختلاف طبقاتی مضاعف و افزایش آسیب‌های اجتماعی می‌شود. او در ادامه به ایسنا گفت: یک طبقه اجتماعی و اقتصادی در شهر وجود دارد که به هیچ چیزی دسترسی ندارد و به دلیل سرخوردگی‌های اجتماعی، درآمد پایین اقتصادی، حاشیه‌نشینی شهری، نبود عدالت شهری و دسترسی به امکانات شهر حتی در دسترسی به سرانه‌های ورزشی دچار مشکل است. این افراد در بسیاری از شهرستان‌های اطراف تهران و حتی در خود تهران سرانه‌های لازم برای دسترسی به فضاهای سبز، کتابخانه‌ها و... ندارند.

معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان با بیان اینکه این موارد باعث شده در تهران علاوه بر مهاجرت‌پذیری شاهد مهاجرت درون‌شهری باشیم، تاکید کرد: بسیاری از جوانان در چنین فضایی سراغ بزه‌کاری و... می‌روند تا بتوانند با تامین مالی در منطقه دیگری از تهران زندگی کنند.

تندگویان با اشاره به اینکه روز جمعه هم در تهران مصداقی از این مساله دیده شد، افزود: ‌ای کاش نهادهایی مانند شهرداری و شورای شهر وارد این مساله می‌شدند. نمایندگان مجلس هم می‌توانستند در شورای تامین استان شرکت کنند تا هشدارهای لازم را بدهند. ایجاد فاصله طبقاتی همیشه آسیب‌های اجتماعی مضاعفی دارد. او در ادامه اظهار کرد: در نهایت پاسخگوی همه مشکلات باید ما مسوولان باشیم که به جای پیشگیری از آسیب‌ها بعد از وقوع آنها کمیته‌های متعددی تشکیل می‌دهیم تا آنها را رفع کنیم. برقراری عدالت اجتماعی و دسترسی مردم به هر چیزی که متعلق به آنهاست، شرعا و عرفا حقشان است ضمن اینکه دیدن مسابقه فوتبال هم در مکان عمومی اگر کنترل شده باشد، آسیب‌های اجتماعی کمتر و کم هزینه‌تری خواهد داشت.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران