شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 123180 | |

مشاور اجرایی معاون درمان وزارت بهداشت تاکید کرد که توقف و تاخیری در روند درمان دانش‌آموزان شین‌آبادی ایجاد نشده است و وزارت بهداشت هزینه درمان آنها را از منابع داخلی خود پرداخت می‌کند.

مشاور اجرایی معاون درمان وزارت بهداشت تاکید کرد که توقف و تاخیری در روند درمان دانش‌آموزان شین‌آبادی ایجاد نشده است و وزارت بهداشت هزینه درمان آنها را از منابع داخلی خود پرداخت می‌کند.

طیب قدیمی درباره آخرین وضعیت روند درمان دانش‌آموزان شین‌آبادی توضیح داد و گفت: در سالی که این اتفاق افتاد تفاهمنامه‌یی بین وزارت بهداشت و سازمان برنامه و بودجه منعقد شد که پولی به این موضوع اختصاص داده شود. در آن زمان قرار شد سالانه 1.5میلیارد تومان برای درمان دانش‌آموزان پرداخت شود، اما وزارت بهداشت منتظر تامین این منابع نماند و از منابع داخلی خود آن را پرداخت کرد. سال اول نیز این مبلغ پرداخت شد، اما بعد از آن پرداختی صورت نگرفت. با وجود این وزارت بهداشت از منابع خود درمان آنها را ادامه داده است. در حال حاضر نیز درمان دانش‌آموزان شین‌آبادی متوقف نشده است.

او افزود: این دانش‌آموزان به پشتیبانی‌هایی جز عمل جراحی مانند حمایت‌های روانی، مالی و اشتغال نیاز دارند و آموزش و پرورش و نهادهای اجتماعی می‌تواند این اقدامات را برای آنها انجام دهند و قطعا برنامه‌یی در این زمینه دارند. به گفته وی، طبق آخرین تصمیمی که درباره روند درمان این دانش‌آموزان گرفته شد، قرار است تیمی از متخصصان باتجربه، نیازهای درمانی هر کدام از این دانش‌آموزان را مشخص و برای آن برنامه‌ریزی کنند. بعد از امتحانات خرداد ماه از آنها دعوت می‌شود تا معاینه کامل و بازخوانی مجدد سیر درمانی صورت گیرد. وزارت بهداشت در عین حال آمادگی دارد پشتیبانی و حمایت‌های مالی برای انجام عمل‌های جراحی این دانش‌آموزان را انجام دهد.

مشاور اجرایی معاون درمان وزارت بهداشت همچنین اضافه کرد: دانش‌آموزان شین‌آبادی در روزهای اول حادثه به مداخلات جراحی بیشتری نیاز داشتند، اما با گذشت زمان تعداد جراحی‌های مورد نیاز آنها کمتر شده است، ممکن است برخی عوارض به‌جا مانده نیاز به مداخله خاصی نداشته باشد. وزارت بهداشت آمادگی دارد از منابع داخلی خود این حمایت‌ها را ادامه دهد. تاکنون نیز مداخلات جراحی مورد نیاز آنها انجام شده و قطع و متوقف نشده است؛ شاید پرداخت به متخصص جراح با تاخیر صورت گرفته باشد، اما این موضوع باعث تاخیر در ارائه خدمات درمانی به این دانش‌آموزان نشده است، ضمن آنکه وزارت بهداشت انتظار دارد طبق تفاهمنامه‌یی که با سازمان برنامه و بودجه منعقد شده است، پرداخت‌ مبالغ مورد تعهد انجام شود. قدیمی درباره تصمیم برای ادامه روند درمان دانش‌آموزان در خارج از کشور نیز توضیح داد و به ایسنا گفت: این موضوع مشروط به نظر تیم جراحی دانش‌آموزان است؛ اگر به موارد خاصی نیاز داشته باشند براساس نظر تیم جراحی قطعا برای انجام آن برنامه‌ریزی می‌شود، اما بدون شک نیازهای آنها در داخل کشور قابل انجام است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران