شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 122947 | |

تب کریمه کنگو بیماری آشنای فصل‌های گرم سال است که هر سال آماری از ابتلا و گاهی مرگ و میر ناشی از آن شنیده می‌شود؛

تب کریمه کنگو بیماری آشنای فصل‌های گرم سال است که هر سال آماری از ابتلا و گاهی مرگ و میر ناشی از آن شنیده می‌شود؛ هر چند این بیماری خطرناک است، اما راهکارهای پیشگیری ساده‌یی دارد. امسال نیز مواردی از ابتلا به آن در کشور مشاهده شده است.

این بیماری از دام به انسان توسط کنه‌ها منتقل می‌شود و علائمی شبیه به آنفلوآنزا دارد. آن طور که رییس اداره زئونوز وزارت بهداشت (بیماری‌های قابل انتقال از حیوان به انسان) می‌گوید: ایران روی کمربند این بیماری قرار گرفته است و مشاغل مرتبط با دام و مردم عادی باید با این بیماری و روش‌های پیشگیری از آن آشنا باشند. حسین عرفانی با بیان اینکه تب کریمه کنگو یکی از مهم‌ترین بیماری‌های قابل انتقال از حیوان به انسان است، تصریح کرد: کشور ایران جزو مناطقی است که این بیماری در آن بومی است. عامل بیماری‌زا ویروس کریمه کنگو است که ابتدا در شبه جزیره کریمه و بعد در کشور کنگو در آفریقا گزارش شد؛ به همین دلیل از نام این دو منطقه برای نامگذاری ویروس استفاده شد. انتقال بیماری بین دام‌ها و از دام به انسان از طریق گزش کنه‌های نرم و سخت صورت می‌گیرد. از تب کریمه کنگو می‌توان به عنوان بیماری شغلی نیز یاد کرد؛ چون افرادی که با دام سروکار دارند مانند دامداران و... ممکن است به این بیماری مبتلا شوند.

او ادامه داد: این بیماری جزو تب‌های خونریزی‌دهنده ویروسی تقسیم‌بندی می‌شود. معمولا با شروع فصل گرم سال که فعالیت کنه‌های ناقل افزایش پیدا می‌کند، ممکن است میزان بروز بیماری نیز افزایش یابد. کشور ما نیز روی کمربند جغرافیایی این بیماری قرار گرفته است و از آن مستثنا نیست.

 روش‌های بروز بیماری چگونه است؟

رییس اداره زئونوز وزارت بهداشت درباره روش‌های بروز این بیماری نیز توضیح داد و به ایسنا گفت: بیماری به دو شکل تک‌گیری یا طغیان ممکن است در انسان و دام بروز یابد. در سال جاری مواردی که در نقاط مختلف کشور رخ داده به صورت تک گیر بوده است. امسال حدود ۲۳ مورد ابتلا به این بیماری شناخته شده است که تقریبا همه آنها به موقع تشخیص داده و بستری شده‌اند و با درمان مناسب بهبود پیدا کردند.

عرفانی در ادامه تاکید کرد: نسبت به سال گذشته امسال شاهد کاهش بروز بیماری بودیم. تمام کشور از نظر جغرافیایی روی کمربند بیماری قرار دارد و آلودگی کنه‌های همه مناطق کشور به تب کریمه کنگو اثبات شده است. نمی‌توان نقطه‌یی را استثنا کرد و گفت آلودگی در دام و کنه اتفاق نمی‌افتد؛ به همین دلیل به مردم تمام نقاط کشور توصیه می‌کنیم اصول احتیاط و آموزش‌های پیشگیرانه را رعایت کنند.

او با اشاره به افزایش آگاهی مردم و کاهش میزان بروز بیماری در کشور ادامه داد: با تشخیص به موقع و بستری کردن افراد بیمار و انجام اقدامات درمانی مناسب، وضعیت درمان بیماران شناسایی شده نیز بهبود یافته و بیشتر افراد بیمار بهبود پیدا می‌کنند. این بیماری بعد از تماس با کنه، خون و امعا و احشای دام آلوده، یک دوره نهفتگی اتفاق می‌افتد و ممکن است چند روز تا دو هفته زمان برد. اگر کنه‌یی روی پوست له شود عامل بیماری‌زا به بدن منتقل می‌شود.

عرفانی اظهار کرد: پس از آن بیماری با علائمی مانند تب، کوفتگی، سردرد و کمر درد شروع شود. پس از چند روز ممکن است علایم و نشانه‌های خونریزی از بافت‌ها و اندام‌های مختلف بدن رخ دهد؛ در این حالت به دلیل عدم رعایت استانداردهای جداسازی بیمار و عدم رعایت احتیاط‌های استاندارد توسط مراقبان و کارکنان بهداشتی درمانی، بیماری به دیگران منتقل شود؛ دوره کمون در این حالت کوتاه‌تر است. پرسنل بهداشتی و درمانی نیز در صورت مواجهه با این بیماران بحث ایزوله‌سازی را جدی بگیرند.

او افزود: اگر مردم در فصل گرم سال با سندرومی شبیه آنفلوآنزا روبه‌رو شدند، به بروز بیماری مشکوک شوند. انجام یک تست ساده آزمایشگاهی کمک می‌کند متوجه شویم تعداد پلاکت‌های خون کاهش یافته یا خیر؟ اگر کاهش یافته بود به وجود بیماری مشکوک می‌شویم؛ به همین دلیل نمونه‌یی از افراد گرفته می‌شود و به آزمایشگاه کشوری ارسال می‌شود. عرفانی در ادامه بیان کرد: به محض اینکه احتمال دادیم فردی ممکن است به بیماری مبتلا باشد، باید در بیمارستان بستری شود. بعد از آن با توجه به مرحله بیماری، جداسازی و ایزوله کردن فرد اجرا می‌شود. کنه به دنبال گزش دام آلوده در تمام مراحل زندگی خود می‌تواند این ویروس را داشته باشد و حتی به نسل بعدی خود نیز منتقل کند.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران