شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 122714 | |

معاون بهداشت وزیر بهداشت ضمن ارائه آمار و ارقام مصرف سیگار در کشور و هشدار نسبت به روند افزایش استعمال قلیان در زنان، در عین حال از استفساریه خروج قهوه‌خانه‌ها از فهرست اماکن عمومی انتقاد کرد.

معاون بهداشت وزیر بهداشت ضمن ارائه آمار و ارقام مصرف سیگار در کشور و هشدار نسبت به روند افزایش استعمال قلیان در زنان، در عین حال از استفساریه خروج قهوه‌خانه‌ها از فهرست اماکن عمومی انتقاد کرد.

علیرضا رییسی در نشست خبری که به مناسبت هفته دخانیات برگزار شد، اظهار کرد: کشورهای زیادی در دنیا با وضع مالیات تا حد زیادی مصرف دخانیات را در کشور خود کنترل کردند. در حال حاضر یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون نفر در دنیا سیگار مصرف می‌کنند. ۸۴ درصد افراد سیگاری که مصرف روزانه دارند در کشورهای در حال توسعه زندگی می‌کنند. این یک زنگ خطر به شمار می‌رود. کمتر سرطانی در دنیا پیدا می‌شود که ارتباطی با مصرف دخانیات نداشته باشد.

 سالیانه ۵۵ میلیارد نخ سیگار در ایران دود می‌شود

او افزود: سالانه ۵۵ میلیارد نخ سیگار در کشور مصرف می‌شود و گردش مالی آن نیز ۱۰ هزار میلیارد تومان اعلام شده است. حدود ۲۰ تا ۳۰ هزار میلیارد تومان نیز هزینه‌های حوزه سلامت است که به دلیل مصرف دخانیات بر این حوزه تحمیل می‌شود. این رقم را با بودجه پزشک خانواده شهری که ۱۰۰۰ میلیارد تومان در نظر گرفته شده مقایسه کنید. رییسی افزود: یکی از تهدید‌کننده‌های اصلی سلامت مردم در قرن ۲۱ قلیان است. این موضوع در دنیا نیز دیده شده که قبح قلیان از سیگار کمتر شده است. معاون بهداشت وزیر بهداشت با بیان اینکه مصرف قلیان در زنان ایرانی در حال افزایش است، تصریح کرد: اطلاع‌رسانی یکی از راه‌های مبارزه با این مشکل است جز آن به سخت‌گیری و جریمه نیز نیاز داریم. سیگار در ایران با قیمتی بسیار ارزان عرضه می‌شود. مالیات بر خرده فروشی سیگار در ۵۸ کشور بیش از ۷۰ درصد در نظر گرفته شده است، اما در ایران تا سال گذشته این مالیات ۳ درصد بود. در تهران کمتر از چهار دقیقه وقت نیاز داریم که سیگار بخریم که قیمت آن نیز از یک بطری شیر ارزان‌تر است. رییسی با انتقاد از طرح استفساریه خروج قهوه‌خانه‌ها از فهرست اماکن عمومی اظهار کرد: اگر این اماکن خصوصی تلقی شوند کارشناسان بهداشت محیط نیز حق ورود به آن را ندارند. با توجه به اینکه مصرف مواد دخانی در اماکن عمومی ممنوع است، این استفساریه مطرح شده تا به این ترتیب صورت مساله پاک شود. هر بار مصرف قلیان معادل پنج تا ۱۰ پاکت سیگار است. استشمام دود آن نیز برابر با مصرف پنج تا ۱۰ نخ سیگار است. به دلیل وجود مواد آروماتیک موجود در تنباکو و همچنین بنزن، جذب این مواد از پوست به راحتی انجام می‌شود. او افزود: سال ۹۴ تحقیقی در ۵۴ مدرسه کشور انجام شد که گروه هدف آن دانش‌آموزان ۱۳ تا ۱۵ ساله بودند. در این بررسی مشخص شد که 10.2 درصد این نوجوانان در زمان انجام طرح مصرف‌کننده دخانیات بودند. 9.2درصد آنها نیز از مواد دخانی تدخینی استفاده می‌کردند. 3.4 درصد این نوجوانان نیز مصرف‌کننده سیگار، 11.2درصد مصرف‌کننده قلیان بودند. همچنین 24.2درصد آنها نیز در معرض مواجهه با دود دخانیات در منزل بودند. وی ادامه داد: ۶۵ درصد از این جمعیت سیگار مصرفی خود را از مغازه‌ها، دستفروشان یا دکه‌های مطبوعاتی تهیه می‌کردند همچنین 68.5درصد از آنان اعلام کردند که برای خرید سیگار در مورد سن آنان سوالی پرسیده نشد این در حالی است که فروش سیگار به افراد کمتر از ۱۸ سال ممنوع است. هفت نفر از هر ۱۰ دانش‌آموز نیز پیام‌های ضد دخانیات را از رسانه‌ها دیده بودند. 76.7درصد از این نوجوانان به‌صورت قطعی می‌دانستند که استعمال دخانیات زیان‌آور است همچنین ۷۸ درصد آنان موافق ممنوعیت کامل استعمال سیگار در اماکن عمومی بودند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران