شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 122552 | |

وضعیت اسکان و بهداشت زلزله‌زدگان سرپل‌ذهاب هنوز مطلوب نیست. کمبود سرویس‌های بهداشتی، کند شدن روند ساخت و ساز و ادامه اسکان مردم در چادر و کانکس،

وضعیت اسکان و بهداشت زلزله‌زدگان سرپل‌ذهاب هنوز مطلوب نیست. کمبود سرویس‌های بهداشتی، کند شدن روند ساخت و ساز و ادامه اسکان مردم در چادر و کانکس، شرایط سختی را برای زلزله‌زدگان غرب کشور رقم زده است.  آنگونه که نماینده وزارت بهداشت در مناطق زلزله‌زده کرمانشاه گفته اگر روند فعلی نظارت‌های بهداشتی و جمع‌آوری فاضلاب‌ها و آب‌های رها شده در مناطق زلزله‌زده ادامه یابد، نگرانی بابت شیوع بیماری‌های واگیر در این مناطق نخواهیم داشت.  طیب قدیمی درباره آخرین وضعیت جمع‌آوری آب‌های سطحی و فاضلاب‌های رها شده در مناطق زلزله‌زده کرمانشاه توضیح داد و گفت: این مشکل از قبل نیز وجود داشت، اما با توجه به دستور اکید استاندار و مدیران واحدهای آبفا و شهرداری‌ها، در حال برطرف شدن است. تصور می‌کنیم با نظارتی که حوزه بهداشت کرمانشاه روی این موضوع انجام می‌دهد کار به‌موقع به اتمام برسد. انجام این کار پیشرفت خوبی در این چندماه داشته است. تاخیراتی که ایجاد شد نیز به‌دلیل بارندگی‌های چند هفته اخیر بودکه مانع انجام کار می‌شد. پیش‌بینی می‌کنیم با قولی که دستگاه‌های مسوول داده‌اند، نظارت‌های حوزه بهداشت و حمایت مجموعه مدیریتی استان به قولشان عمل کنند.  قدیمی درباره مهم‌ترین اولویت‌های درمانی و بهداشتی فعلی منطقه گفت: آنچه ما برای خود در این زمینه ترسیم کرده‌ایم، بازگشت خدمات بهداشتی و درمانی به وضعیت پیش از زلزله است. این کار با در نظر گرفتن میزان اضافه نیازی که پیش آمده، انجام می‌شود. برنامه اصلی وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه بهره‌برداری از مراکز بهداشتی و درمانی در موعد مقرر است. کار مقاوم‌سازی بیمارستان سرپل ذهاب هم درحال انجام است و زمان‌بندی شده که تا سالگرد زلزله به بهره‌برداری برسد.

او تاکید کرد: تعداد مراکز بهداشتی و درمانی نسبت به پیش از زلزله هیچ تغییری نکرده است. در مواردی که مرکزی تخریب شده و قرار است دوباره احداث شود، مرکز جایگزینی کار ارائه خدمات را انجام می‌دهد. حتی به جای بیمارستانی که آسیب دیده بود از ۱۶ آذر ماه ارائه خدمات درمانی در ساختمان بیمارستان دیگری که از نظر تعداد تخت و بخش تفاوتی با بیمارستان قبلی نداشت، انجام شد. نماینده وزارت بهداشت در مناطق زلزله‌زده کرمانشاه، دغدغه وزارت بهداشت را بازسازی و مقاوم‌سازی بیمارستان اصلی اعلام کرد و گفت: درحال حاضر تعداد تخت‌های دیالیز در سرپل ذهاب بیشتر شده و متخصص ارتوپد نیز در این شهر مستقر شده است. شهر ثلاث باباجانی نیز روانپزشک نداشت که درحال حاضر این تخصص نیز در آنجا تامین شده است. علاوه بر این برخی تیم‌های داوطلب در روزهای تعطیل با هماهنگی دانشگاه در منطقه حضور پیدا می‌کنند. سطح خدمات نسبت به قبل از زلزله نه تنها کم نشده بلکه بیشتر هم شده است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران