شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 121748 | |

برگزاری آزمون مدارس تیزهوشان دو ماهی است که با حاشیه‌های زیادی همراه شده و با وجود دستورالعمل وزیر آموزش و پرورش مبنی بر توقف این آزمون‌ها برای مقطع متوسطه اول،

برگزاری آزمون مدارس تیزهوشان دو ماهی است که با حاشیه‌های زیادی همراه شده و با وجود دستورالعمل وزیر آموزش و پرورش مبنی بر توقف این آزمون‌ها برای مقطع متوسطه اول، مخالفت لابی برگزارکنندگان کلاس‌های آموزشی و تولیدکنندگان کتاب‌های کمک آموزشی، باعث شده این دستورالعمل با چالش‌های جدی رو به رو شود. از سوی دیگر شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز این دستورالعمل را حداقل برای سال جاری متوقف کرده است تا دوباره مورد بررسی قرار گیرد. کارشناسان آموزش و پرورش معتقدند برگزاری آزمون‌های مدارس تیزهوشان باعث استرس و فشار عصبی به دانش‌آموزان می‌شود و از طرفی با توجه به نوع آزمون، شیوه صحیحی برای شناسایی و جذب دانش‌آموزان تیزهوش نیست.

دیروز نیز وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه نوع آزمون مدارس سمپاد حتما تفاوت می‌کند و آزمون به شکل همیشگی نخواهیم داشت، گفت: تا جایی که بتوانیم از تبصره استفاده می‌کنیم و آنجا که نتوانیم از قوه قهریه.

محمد بطحایی در حاشیه انتخابات صندوق ذخیره فرهنگیان در جمع خبرنگاران درباره پرداخت نشدن حقوق بازنشستگی فرهنگیان گفت: پاداش بازنشسته‌ها در سال ۹۶ پرداخت نشده است. پیش‌بینی که مجلس در قانون داشته این است که ما از تنخواه پول را تهیه کنیم. این موضوع مستلزم این است که سال ۹۶ تمام شده و پول از شرکت‌ها و. احصا شود و ما از تنخواه پول بگیریم. انشاالله به تدریج این کار انجام می‌شود.

او در پاسخ به این سوال که پذیرش پایه هفتم سمپاد آیا انجام می‌شود و به چه صورت؟ بیان کرد: نوع آزمون حتما تفاوت می‌کند و آزمون به شکل همیشگی نخواهیم داشت. ما مصر هستیم فشار ی که به بچه‌ها وارد می‌شود را جلویش را بگیریم. ممکن است فردا یکی از شما گزارش بدهید که در فلان مدرسه دارد پذیرش از طریق آزمون رخ می‌دهد و درست هم باشد. ما تا جایی که بتوانیم از تبصره استفاده می‌کنیم و آنجا که نتوانیم از قوه قهریه تا چند روز آینده نیز همه نکات درباره مدارس سمپاد در متوسطه اول بیان می‌شود. وزیر آموزش و پرورش در پاسخ به سوال خبرنگار مهر، درباره سخنان مقام معظم رهبری پیرامون اهمیت دانشگاه فرهنگیان و اینکه آیا تلاشی برای بهبود شرایط این دانشگاه خواهد شد، اظهار کرد: حتما. مقام معظم رهبری بر این موضوع و بر اهمیت تامین نیروی تربیت و تعلیم تاکید کردند. ما مواردی که ایشان صریحا بیان کردند را به سرعت پیگیری خواهیم کرد. ما در نخستین کار با سازمان امور استخدامی صحبت‌ها را آغاز کردیم تا انشاالله با یک توسعه جهشی در دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه شهید رجایی روبه‌رو باشیم.

بطحایی در ادامه در پاسخ به سود سالانه صندوق ذخیره فرهنگیان گفت: گزارش حسابرسی سال مالی قبل هنوز به تصویب نرسیده است که بتوانم سود را اعلام کنم. البته تمام تلاش خودمان را می‌کنیم که این گزارش آماده شود و صورت‌های مالی به تایید هیات امنا برسد. بطحایی بیان کرد: بر اساس نخستین برآورد این سود حدود ۵۰۰ میلیارد تومان پیش‌بینی شده بود و ابهاماتی در آن وجود داشت که امیدوارم تا یک ماه آینده میزان سود اعلام شود.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه گزارش تحقیق و تفحص صندوق به قوه قضاییه ارسال شده است گفت: منتظریم قوه قضاییه موارد تخلف را مشخص و متخلفین را وادار کند که حقوق بیت المال را به برگردانند. بطحایی در پاسخ به اینکه آیا بخشنامه کسر ۵ درصد حق عضویت صندوق برقرار است بیان کرد: بخشنامه کسر ۵ درصد به خاطر افزایش توان سرمایه‌گذاری صندوق اجرا می‌شود. البته کاهش این سهم اختیاری است و معلمان مایل به افزایش سرمایه‌گذاری در صندوق می‌توانند این کار را انجام دهند و کسانی که موافق نباشند ۵ درصد کسر نخواهد شد و همان سه درصد از حقوقشان کم می‌شود. وزیر آموزش و پرورش در پاسخ به اینکه آیا صندوق از عقد شرکت‌های خصوصی منع شده است یا خیر ؟ عنوان کرد: منعی وجود ندارد و صندوق ذخیره یک شرکت غیردولتی است و می‌تواند با رویه پیش‌بینی شده در قانون تجارت با هرشرکت دارای صلاحیت مشارکت کند و قرارداد ببندد و پیش از این هم اینگونه بوده است. بطحایی گفت: صندوق ذخیره به عنوان یک بنگاه اقتصادی موظف است در جایی سرمایه‌گذاری کند که سودآوری بیشتری داشته باشد. ولی اگر صندوق بنا به ملاحظاتی با شرکتی با سودآوری پایین‌تر قراردادی بست خلاف قانون عمل کرده است و مدیران وقت متخلف خواهند بود. وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه با ورود اعضای جدید، تعداد هیات امنا به ۹ نفر افزایش می‌یابد گفت: نقش نظارتی هیات امنا در دور جدید توسعه می‌یابد و بطور مستمر گزارش‌هایی از هیات‌مدیره دریافت می‌کنند. هیات امنا در ماه‌های اخیر پنج جلسه داشته است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران