شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 121429 | |

در حالی امسال شعار کنترل ویروس هپاتیت در کشور به‌عنوان شعار هفته سلامت گوارش انتخاب شده است که بنا بر اعلام رییس شبکه هپاتیت ایران،

آمپول ایمن‌کننده

«هپاتیت B» نایاب شد

در حالی امسال شعار کنترل ویروس هپاتیت در کشور به‌عنوان شعار هفته سلامت گوارش انتخاب شده است که بنا بر اعلام رییس شبکه هپاتیت ایران، آمپول ایمونوگلوبولین که جنین را در برابر این بیماری ایمن می‌کرد، در بازار نایاب شده و مادران باردار مبتلا به هپاتیت B را نگران سلامت فرزندشان کرده است.

موید علویان درباره این خبر گفت: «بیماری هپاتیت «‌B‌» قبلا از راه مادر به نوزاد هنگام تولد منتقل می‌شد، اما با اقداماتی که وزارت بهداشت در زمینه واکسیناسیون نوزادان از سال ۱۳۷۳ انجام داد، شیوع این بیماری کاهش پیدا کرد؛ در نتیجه می‌توان گفت امروز هپاتیت «‌B» در افراد زیر ۲۴ سال تقریبا وجود ندارد و بسیار نادر است.»

وی افزود: علاوه بر تزریق واکسن هپاتیت به نوزاد، یکی از راه‌های جلوگیری از انتقال این بیماری از مادر به نوزاد استفاده از آمپول ایمونوگلوبین است. بیش از ۲۵ سال است که در کشور از این آمپول استفاده می‌شود و هیچ‌وقت در این زمینه تحریم نبوده‌ایم.

وی افزود: این دارو گران نیست، اما به دلیل سوءتدبیر، الان مادران مبتلا به هپاتیت «‌B‌» نمی‌توانند آن را تهیه کنند. این درحالی است که 1.5درصد از زنان باردار به این بیماری مبتلا هستند؛ باتوجه به این موضوع ما با خطر تولد نوزاد مبتلا به هپاتیت B ‌به دلیل نبود ایمونوگلوبین روبه‌رو هستیم. رییس شبکه هپاتیت ایران در ادامه با اشاره به ارسال نامه‌یی به وزیر بهداشت درباره نایاب شدن این دارو، تاکید کرد: در این نامه آمده است که فقدان آمپول ایمونوگلوبین سبب سرگردانی و نگرانی مادران باردار مبتلا و آسیب به برنامه کنترل هپاتیت در کشور شده است. ضرورت تلقیح این آمپول به نوزادان این مادران امری جدی است؛ به‌طوری که عدم تلقیح آن تا ۱۰درصد خطر انتقال بیماری به نوزادان را به همراه دارد. هزینه تهیه این دارو نیز بسیار پایین‌تر از هزینه کنترل هپاتیت B ‌در طولانی مدت است.

اشتغال 60 هزار مددجوی بهزیستی

رییس سازمان بهزیستی از اشتغال ۶۰ هزار مددجوی تحت پوشش بهزیستی در سال جاری خبر داد و گفت: معلولان در اولویت قرار دارند.

انوشیروان محسنی‌بندپی افزود: اشتغال یکی از مهم‌ترین برنامه‌های بهزیستی در سال ۹۷ است به‌طوری‌که در این خصوص برنامه‌های ویژه‌یی در دستور کار قرار دارد که آیین‌نامه‌های اجرایی آن به استان‌ها ابلاغ شده است. وی گفت: باتوجه به اینکه معلولان از توانمندی‌های بالایی برخوردار هستند به همین دلیل اشتغال این افراد در اولویت قرار دارد. رییس سازمان بهزیستی از اشتغال ۶۰ هزار مددجو و معلول تحت پوشش این سازمان در سال جاری خبر داد و به مهر گفت: زمینه‌ها و برنامه‌ریزی‌های لازم برای رسیدن به این آمار در حال انجام است و امیدواریم با تخصیص اعتبارات و بودجه به‌موقع بتوانیم نسبت به تحقق آن اقدام کنیم. به گفته بندپی، سال قبل زمینه اشتغال ۵۳ هزار مددجو از طریق وام‌های اشتغال با سود کم و همچنین توانمندسازی و ارائه آموزش‌های لازم، فراهم شد. وی در مورد افزایش مستمری مددجویان بهزیستی در سال جاری افزود: در سال ۹۷ مستمری مددجویان تحت پوشش ۱۴درصد افزایش پیدا می‌کند که به‌زودی به حساب مددجویان پرداخت می‌شود.

آزمون پایه هفتم مدارس «سمپاد» برگزار نمی‌شود

رییس مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش، گفت: آزمون ورودی پایه هفتم مدارس سمپاد برگزار نمی‌شود و مدارس مذکور با روش‌های جایگزین دانش‌آموزان را پذیرش می‌کنند.

عبدالرسول عمادی اظهار کرد: آزمون سمپاد برای ورود به پایه دهم مانند سال‌های قبل برگزار می‌شود اما براساس دستور وزارت آموزش و پرورش هیچ آزمونی برای ورود دانش‌آموزان به پایه هفتم برگزار نمی‌شود، اما با روش‌های جایگزین مانند مصاحبه و گفت‌وگو دانش‌آموزان جذب مدارس استعدادهای درخشان می‌شوند. وی افزود: در راستای سیاست‌های جدید آموزش و پرورش، در سال 97، هیچ آزمونی برای ورود دانش‌آموزان به پایه هفتم برگزار نمی‌شود، اما اینکه دانش‌آموزان با چه روشی جذب مدارس استعدادهای درخشان شوند، در روزهای آینده از سوی وزارتخانه اعلام می‌شود. به گزارش مرکز اطلاع‌ رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، عمادی تصریح کرد: طبق آنچه آموزش و پرورش به مناطق ابلاغ کرده است، برگزاری آزمون برای ورود به مدارس ممنوع است و ادارت آموزش و پرورش مناطق بر این موضوع مراقبت می‌کنند، اما ممکن است مدارس با روش‌های دیگری اقدام به پذیرش دانش‌آموز کنند. گفتنی است روز گذشته در خبر ساعت 14 شبکه یک سیما، خبر نادرستی مبنی بر برگزاری آزمون پایه هفتم منتشر شده بود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران