شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 121428 | |

نماینده مردم فسا در مجلس شورای اسلامی، اعلام کرد، حوزه گردشگری سلامت متولی خاص ندارد و هنوز مشخص نیست که وزارت بهداشت یا سازمان میراث فرهنگی و گردشگری مسوولیت نظارت بر این بخش را دارند.

نماینده مردم فسا در مجلس شورای اسلامی، اعلام کرد، حوزه گردشگری سلامت متولی خاص ندارد و هنوز مشخص نیست که وزارت بهداشت یا سازمان میراث فرهنگی و گردشگری مسوولیت نظارت بر این بخش را دارند. محمدجواد جمالی نوبندگانی، در واکنش به اظهارنظر رییس انجمن گردشگری سلامت مبنی بر اینکه ایران می‌تواند سالانه هفت میلیارد دلار در حوزه گردشگری سلامت درآمد داشته باشد، اما در حال حاضر یک هفتم این درآمد و حتی کمتر از آن را به دست می‌آورد، گفت: «هم‌اکنون حوزه بهداشت و درمان یکی از مزیت‌های نسبی کشور است، کما اینکه حتی از بسیاری از کشورهای توسعه یافته برای لیزیک چشم و پیوند قرنیه به ایران سفر می‌کنند، ضمن اینکه دانشگاه‌های علوم پزشکی همچون شیراز، شهید بهشتی و دانشگاه تهران از جمله شاخص‌های منطقه هستند. البته دانشگاه علوم پزشکی شیراز سوابقی از قبل در مورد درمان مردم کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس نیز دارد. او افزود: «ایران از نظر تولید تجهیزات پزشکی نیز از جمله برترین کشورها است، بنابراین ما کشوری هستیم که از مزیت‌های نسبی بهداشت و درمان برخوردار هستیم، از سوی دیگر بناهای تاریخی، مراکز سیاحتی و زیارتی بسیاری داریم که کمتر کشوری در منطقه از این امتیازها برخوردار است.

جمالی نوبندگانی بیان کرد: «متاسفانه با وجود ظرفیت‌های خوبی که در حوزه بهداشت و درمان ایران وجود دارد ما نتوانسته‌ایم به خوبی از آنها استفاده کنیم، چرا که دیدگاهی برای توسعه این حوزه وجود ندارد، همچنین فرهنگ این مهم در کشور نهادینه نشده است و این در حالی است که وقتی تصمیم داریم حوزه گردشگری سلامت را توسعه بخشیم باید از راننده‌های تاکسی، حراست بیمارستان‌ها، پذیرش هتل‌ها و پرستاران از نحوه برخورد صحیح با گردشگران این حوزه آگاه باشند و تمام اقدامات شان در جهت تامین رضایت آنها باشد.» وی تاکید کرد: البته قیمت‌های خدمات ارائه شده به گردشگران سلامت نیز باید قابل رقابت بوده و از ثبات لازم برخوردار باشد، ضمن اینکه دست واسطه‌ها و دلالان نیز کوتاه شود و دانشگاه‌های علوم پزشکی و بیمارستان‌ها هم در زمینه جذب گردشگر حوزه سلامت با هم رقابت نکنند، بلکه هر کدام در رشته تخصصی که تبحر دارند به ارائه خدمات به گردشگران سلامت بپردازند. یکی دیگر از نواقصی که در زمینه عدم موفقیت کشور در حوزه گردشگری سلامت وجود داشته این است که متولی خاص ندارد و هنوز مشخص نیست که وزارت بهداشت یا سازمان میراث فرهنگی و گردشگری مسوولیت نظارت بر این بخش را برعهده دارد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران