شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 121188 | |

مدیرکل برنامه‌ریزی و هماهنگی معاونت امور زنان و خانواده ریاست‌جمهوری از شروع پویش ارمغان 3 برای آزادسازی زندانیان زن جرایم غیرعمد در ماه رمضان خبر داد.

آغاز پویش آزادی زندانیان غیرعمد

مدیرکل برنامه‌ریزی و هماهنگی معاونت امور زنان و خانواده ریاست‌جمهوری از شروع پویش ارمغان 3 برای آزادسازی زندانیان زن جرایم غیرعمد در ماه رمضان خبر داد.

اطهره نژادی، مدیرکل برنامه‌ریزی و هماهنگی معاونت امور زنان اظهار کرد: در دولت دوازدهم در حوزه حقوقی و مسائل مرتبط با احکام قضایی سعی شد با برنامه‌ریزی و رویکرد تعاملی با دستگاه‌های مرتبط و قوه قضاییه اقداماتی انجام شود. او افزود: تلاش برای آزادی زندانیان معسر یا جرایم غیرعمد که دوره نخست آن در دولت یازدهم با موفقیت انجام شده بود ادامه یافت و پویش ارمغان 2 با همکاری ستاد دیه انجام شد.

نژادی در ادامه به این نکته اشاره کرد که براساس برآورد سازمان زندان‌ها بطور متوسط حدود 250 زن زندانی جرایم غیرعمد سالانه در سراسر کشور زندانی هستند که با آزادی آنها تقریبا همین تعداد جایگزین می‌شود. او افزود: طبق گزارش ستاد دیه مشارکت مردم در پویش ارمغان 1 حدود 400 میلیون تومان و در ارمغان 2 حدود 820 میلیون تومان بوده است.

وی تاکید کرد‌ که با توجه به اینکه مبلغ دیه زندانیان بالاست برای آزادسازی زندانیان مورد نظر نیازمند تداوم این پویش هستیم. مدیرکل برنامه‌ریزی و هماهنگی معاونت امور زنان در ادامه گفت: معاونت رییس‌جمهور در امور زنان و خانواده در برنامه‌های خود بازدید از زندان‌ها را دنبال کرده و از زندان زنان در کرمان و آذربایجان غربی را بازدید کرده است که تلاش برای مهارت‌آموزی به زندانیان زن و وجود فضاهایی مثل مهدکودک‌ها توسط سازمان زندان‌ها مشهود است.

او افزود: از جمله پیگیری‌های این معاونت با قوه قضاییه حمایت از حبس‌های جایگزین یا زندان باز است که نمونه آن در اراک و زاهدان وجود دارد. مثلا در اراک تعدادی از مجرمین زن در دوران محکومیت در محلی که برای تولید و فروش گل و گیاه است فعالیت می‌کنند و بعد از ساعت 4 بعدازظهر باید به خانه خود بازگردند. نژادی در ادامه گفت: از موضوعات مهمی که معاونت ریاست‌جمهوری در امور زنان و خانواده آن را دنبال می‌کنند مقابله با خشونت علیه زنان است. در این زمینه با وزارت آموزش و پرورش در حوزه آموزش تفاهمنامه‌یی به امضا رسیده است. همچنین پیگیری‌ها و هماهنگی‌ها با قوه قضاییه برای نهایی کردن لایحه تامین امنیت زنان در برابر خشونت با جدیت پیگیری شده است.

مدیرکل برنامه‌ریزی و هماهنگی معاونت امور زنان در پاسخ به این سوال که در رابطه با مهدکودکی برای کودکانی که مادران آنها در زندان هستند و آنها نیز تا شش سالگی در زندان زندگی می‌کنند بیان داشت: مهدکودک زندان‌ها از جمله مسائلی است که برای آن اتفاق نظر وجود ندارد برخی معتقدند که کودک به دلیل حق کودکی باید فضای عادی اجتماع را تجربه کند و شرایطی فراهم شود که مانند افراد عادی در کنار دیگر کودکان قرار گیرند.

او در ادامه گفت: در برخی بازدیدها متوجه شدیم که سعی شده در فضای زندان در اتاقی که کودک تا 6 سالگی با مادر است تجهیزاتی برای این کودک در نظر گرفته شود اما این مساله همچنان محل بحث است که آیا وقتی کودک پدر و مادر زندانی دارد باید با دیگر کودکان متفاوت باشد یا خیر؟ بنابراین باید تمهیداتی در این خصوص اندیشیده شود تا این کودکان بدون هیچ منعی به مهدکودک‌های عادی رفت و آمد داشته باشند.

او در ادامه با اشاره به ادامه پویش ارمغان برای آزادی زندانیان زن جرایم غیرعمد بیان داشت: پویش ارمغان 3 از ماه رمضان آغاز خواهد شد. او در پاسخ به این سوال که میانگین سن زنان زندانی چه رقمی است، گفت: میانگین سنی زنان زندانی جرایم غیرعمد بین 18 تا 19 و تا 38 سال است البته انحراف جزئی نیز وجود دارد که دلیل آن وجود زندانی زن بالای 50 سال است اما در هر صورت با توجه به اینکه زندان‌ها دو برابر ظرفیت زندانی دارند باید تلاش شود که تعداد افراد حاضر در زندان‌ها آن هم به دلیل جرایم غیرعمد کاهش پیدا کنند.

کمک ۶۰ میلیارد تومانی مردم به زلزله‌زدگان

مردم کشورمان فقط در زلزله اخیر غرب کرمانشاه برای کمک به زلزله‌زدگان60 میلیارد تومان به هلال احمر نقدی کمک کردند. حجت‌الاسلام والمسلمین عبدالحسین معزی نماینده ولی فقیه در جمعیت هلال احمر با بیان این مطلب گفته است: این سازمان 95 ساله با دارا بودن سازمان‌های مختلف از جمله امداد و نجات، داوطلبان، جوانان، تدارکات پزشکی و نظایر آن دارای فعالیت‌های پر تکاپو، پویا، متحرک و دینامیک است.

او در ادامه اظهار کرد: محور نخست حرکت هلال احمر «مردم محور» بودن آن است، هلال احمر سازمانی از «مردم و برای مردم» است، یعنی مردم، هلال احمر را تشکیل دادند و با حضور دایم و تحرکشان در کنار نیروهای اصلی هلال احمر در کارهای بشردوستانه و عام المنفعه به یاری نیازمندان و آسیب دیدگان شتافتند.

او محور دوم حرکت هلال احمر را «جوان محوری» این جمعیت وابسته به فدراسیون بین‌المللی جمعیت‌های ملی صلیب سرخ و هلال احمر عنوان کرد و گفت: جوانان در این جمعیت حضور بیش از یک میلیون نفری دارند.

نماینده ولی فقیه در جمعیت هلال احمر اظهار کرد: محور سوم حرکت هلال احمر «داوطلب محوری» بودن آن است، یعنی اعضای امدادگر، داوطلب و جوان آن خدمت را بدون منت انجام می‌دهند، همان خدمتی که پیامبر اکرم (ص) فرمودند؛ مومنان نسبت به یکدیگر خدم هستند، خدم یعنی خدمتکار یکدیگرند، یعنی نافع و سودبخش به یکدیگرهستند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران