شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 121186 | |

مدیرکل مدیریت بحران سیستان و بلوچستان از آبرسانی به صورت «سقایی» به ۱۲۵۰ روستای سیستان و بلوچستان خبر داد و گفت: باید پذیرفت آب هامون کاملاً خشک شده و این رخداد،

مدیرکل مدیریت بحران سیستان و بلوچستان از آبرسانی به صورت «سقایی» به ۱۲۵۰ روستای سیستان و بلوچستان خبر داد و گفت: باید پذیرفت آب هامون کاملاً خشک شده و این رخداد، دامداران، عشایر، صیادان و کشاورزانِ حاشیه تالاب را با مشکلات بزرگی مواجه کرده است.

غلامرضا اربابی با اشاره به میانگین بارندگی

۱۰۴ میلی‌متری سالانه در استان سیستان و بلوچستان و کاهش ۷۶ درصدی امسال، در تشریح بحران بی‌آبی این منطقه گفت: شمال استان سیستان بلوچستان، وابسته به آوردِ آب رودخانه هیرمند است که امسال متاسفانه هیچ آوردی نداشته است و به همین دلیل در شمال و جنوب استان، با خشکسالی شدید روبه‌رو هستیم.

او افزود: کم آبی به حدی است که در بخش شمالی، به دلیلِ آوردِ آب صفرِ هیرمند، زمین‌های کشاورزی که به زیر کشت رفته بود، عملاً بی‌حاصل شد و زحمات کشاورزان از بین رفت. ضمن اینکه در بخش دامداری نیز خسارات بسیاری به مردم وارد شد. در جنوب نیز همانطور که اشاره کردم به موجبِ کاهش ۷۶ درصدی بارندگی، با مشکلات عدیده‌یی روبرو شده‌ایم. مدیرکل مدیریت بحران سیستان و بلوچستان به ایلنا گفت: ما بطور معمول به بیش از ۱۲۵۰ روستا بصورت «سقایی» آب‌رسانی می‌کنیم و حالا از یک طرف کاهش بارندگی و از طرفی نیز خشک شدن و پایین رفتنِ سطحِ آبِ سفره‌های زیر زمینی، مشکلات را مضاعف کرده است. اربابی در واکنش به اینکه عنوان می‌شود؛ برخی روستا‌ها به دلیل خشکسالی تخلیه شده‌اند، ضمن ردِ موضوع، گفت: اینکه روستایی به دلیلِ کم آبی تخلیه شده باشد، صحت ندارد، هرچند نگرانی‌هایی مطرح می‌شود، اما اینکه روستایی صرفاً به این دلیل تخلیه شده باشد، نه چنین موردی گزارش نشده است. او ادامه داد: در مبحث چاه‌های آب غیرمجاز، سازمان آب منطقه‌یی استان ورود پیدا کرد و مناطق و چاه‌ها شناسایی شد و مقابله با آن را در دستور کار خود قرار داده است، اما اینکه چه تعداد شناسایی و تا این زمان چه تعداد پر شده است، آماری است که در اختیار عزیزان در سازمان آب منطقه‌یی استان است. مدیرکل مدیریت بحران سیستان و بلوچستان همچنین با اشاره به مشکلات ساکنان حاشیه تالاب هامون، گفت: منطقه سیستان ۲۰ سال است که با خشکسالی مواجه است و همان‌گونه که عنوان شد، امسال که رودخانه هیرمند به تالاب هیرمند منتهی می‌شود، اصلاً هیچ آوردی نداشت! کشاورزی و دامداری ما هیچ بهره‌یی از آب هیرمند نداشتند، چه برسد به اینکه بخواهد آبی به هامون برسد. اربابی با اشاره به بی‌آبی ۱۷ –۱۸ ساله هامون، افزود: این بی‌آبی، موجب بروز و تسری برخی بیماری‌های تنفسی و چشمی میان مردم منطقه شده است. هرچند ۳ – ۴ سال پیش بیمارستان تخصصی تنفسی در منطقه تاسیس شد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران