شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 121106 | |

رییس اداره محیط زیست شهر تهران از ارجاع پرونده ۸ بیمارستان به مراجع قضایی به دلیل عدم رعایت مدیریت پسماندهای بیمارستانی و پساب‌های عفونی خبر داد.

رییس اداره محیط زیست شهر تهران از ارجاع پرونده ۸ بیمارستان به مراجع قضایی به دلیل عدم رعایت مدیریت پسماندهای بیمارستانی و پساب‌های عفونی خبر داد.

محمدحسین بازگیر درباره وضعیت امحای پسماندهای بیمارستاتی در تهران گفت: فرآیند مدیریت پسماند در بیمارستان‌ها فرآیندی کاملا مشخص است و باید این فرآیند به‌طور مستمر انجام شود. او اظهار کرد: پسماندهای بیمارستانی باید از همان ابتدا یعنی در زمانی که زباله‌یی تولید می‌شود، در ظرف‌های مشخص با رنگ‌های جداگانه تفکیک شود. رییس اداره محیط زیست شهر تهران ادامه داد: در زمینه تفکیک پسماندهای بیمارستانی باید آموزش‌های لازم به کادر و پرسنل بیمارستان ارائه شود. همچنین این افراد باید تعهد لازم را برای تفکیک زباله بیمارستانی داشته باشند.

بازگیر با بیان اینکه بیمارستان‌ها باید مجهز به فضای مشخصی برای جمع‌آوری پسماندهای عفونی و بیمارستانی باشند، تصریح کرد: زباله‌های عفونی باید توزین شده و مقدار دقیق زباله‌های عفونی و بیمارستانی ثبت و ضبط شود و برچسب‌های مشخص روی آنها زده شود. او یادآورشد: این زباله‌ها باید توسط دستگاه‌های مختلف امحای زباله میکروب‌زدایی و کم‌خطرسازی شود. در نهایت این پسماندها به پیمانکارانی که برای امحای این زباله‌ها مجوز دارند؛ تحویل داده شود. رییس اداره محیط زیست شهر تهران با بیان اینکه در بیمارستان‌ها زیرساخت‌های اولیه برای امحای زباله عفونی فراهم شده است، تصریح کرد: بزرگ‌ترین مشکل و چالش ما در حوزه مدیریت پسماندهای پزشکی و بیمارستانی مربوط به مراکز خرد یعنی مطب‌ها، ساختمان‌های پزشکان، برخی درمانگاه‌ها، کلنیک‌ها و داروخانه‌هاست. او تاکید کرد: داروخانه‌ها باید داروهای تاریخ مصرف گذشته خود را امحا کنند و نباید این داروها در هر نقطه‌یی دور ریخته شود، البته این موارد در داروخانه‌ها کمتر رعایت می‌شود. ما در حال پیگیری این موارد نیز هستیم تا داروخانه‌ها، داروهای تاریخ مصرف گذشته را نیز به درستی امحا کنند. بازگیر با بیان اینکه عمده بیمارستان‌ها دارای تصفیه‌خانه هستند، گفت: این تصفیه‌خانه‌ها توسط بازرسان سازمان حفاظت محیط زیست پایش می‌شوند. او ادامه داد: به 8 بیمارستان در دفعات مختلف در زمینه مدیریت پسماند و پساب‌های بیمارستانی اخطارهای لازم داده شده که متاسفانه هیچ توجهی نکردند و در حال حاضر نیز پرونده این بیمارستان‌ها به مرجع قضایی جهت رسیدگی به تخلفاتشان ارسال شده است.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران