شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 121025 | |

شکنجه سه کودک به دست مادر و ناپدری، قتل یک کودک، اذیت و آزار فرزند به دست نامادری و... خبرهایی بود که در چند هفته گذشته فضای مجازی را به‌شدت به خودش مشغول کرد.

شکنجه سه کودک به دست مادر و ناپدری، قتل یک کودک، اذیت و آزار فرزند به دست نامادری و... خبرهایی بود که در چند هفته گذشته فضای مجازی را به‌شدت به خودش مشغول کرد. بسیاری از فعالان حقوق کودک و کاربران شبکه‌های اجتماعی با یادآوری لایحه حمایت از کودکان، از تعلل دولت و مجلس در پیگیری تصویب این لایحه گلایه کردند و خواستار تسریع در رسیدگی به آن شدند. در صورت تصویب این قانون، والدینی که کودکان‌شان را به هر شکلی مورد اذیت و آزار قرار دهند یا از حق تحصیل و... محروم کنند، با جزای کیفری مواجه می‌شوند. با انعکاس این واکنش‌ها، نمایندگان مجلس نیز تاکید کردند که لایحه، باید زودتر در مجلس تصویب شود. یکی از اعضای کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس نیز در این باره گفت: لایحه حمایت از کودکان کودک آزاری‌ها را به میزان بسیاری کاهش می‌دهد. محمد علی پورمختار با اشاره به اینکه بررسی لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان در کمیسیون قضایی به پایان رسیده است، گفت: این لایحه هم‌اکنون در نوبت رسیدگی در صحن علنی مجلس قرار دارد، بنابراین هیات رییسه مجلس باید لایحه را هرچه سریع‌تر برای بررسی در دستور کار قرار دهد. نماینده مردم بهار و کبودرآهنگ در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان از هرلحاظی کامل و جامع است، افزود: مواد مختلفی

در جهت حمایت از کودکان و جلوگیری از کودک‌آزاری‌ها در این لایحه مطرح شده است، یعنی حفظ حقوق کودک به‌طور کلی درابعاد مختلف، همچنین ایجاد ضمانت‌های بسیاری برای اجرای قانون در خانواده و جامعه برای کاهش آسیب‌ها در حوزه کودکان درنظر گرفته شده است. او با تاکید بر اینکه با تصویب قانون حمایت از کودکان و نوجوان کودک‌آزاری‌ها را به‌شدت کاهش پیدا کرده و خلأهای قانونی برای حمایت از حقوق کودکان و مرتفع می‌شود، به خانه ملت گفت: درحال حاضر برخی دستگاه‌ها با وظایف خود در حوزه کودکان آشنا نیستند، اما در لایحه حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان وظایف دستگاه‌ها نیز به روشنی مشخص شده است؛ بنابراین با تصویب آن بسیاری مشکلات در این حوزه رفع خواهد شد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران