شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 121023 | |

«محدودیت‌های منابع» باعث شده دولت روی افزایش تنها 5 درصدی تعرفه خدمات پزشکی تاکید کند.

«محدودیت‌های منابع» باعث شده دولت روی افزایش تنها 5 درصدی تعرفه خدمات پزشکی تاکید کند. حالا این افزایش 5 درصدی پس از گذشت یک ماه و نیم از سال در دولت تصویب شده است. برخی معتقدند با توجه به مراجعه 80 درصدی مردم به بیمارستان‌های دولتی، پایین بودن تعرفه‌ها باعث افزایش دریافت زیرمیزی از سوی برخی پزشکان می‌شود. دیروز سخنگوی وزارت بهداشت آخرین تصمیمات اتخاذ شده درباره تعرفه‌های پزشکی ۹۷ را توضیح داد. ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت در نشستی خبری در پاسخ به سوالی درباره مباحث مطرح مبنی بر افزایش 5 درصدی تعرفه‌های پزشکی ۹۷ گفت: مصوبه شورای عالی بیمه در حوزه تعرفه‌ها که با رای‌گیری کلیه بیمه‌ها، وزارت بهداشت و نماینده نظام پزشکی همراه بوده، مشخص است. دولت با توجه به محدودیت‌های منابع به طور کلی افزایش سبد تعرفه‌یی را 5 درصد تصویب کرده است. البته این سبد در هر یک از بسته‌هایش افتراق دارد. به عنوان مثال دارو، هتلینگ و ویزیت درصدی بیشتر و در عین حال برخی موارد نیز رشدی کمتر داشتند یا رشدی نداشتند. او با بیان اینکه احتمالا تصمیم دولت در زمینه تعرفه‌ها امروز ابلاغ می‌شود، افزود: طبق این مصوبه قرار است هر 3 سبد دولت، نهادهای عمومی، غیردولتی و خصوصی 5 درصد افزایش داشته باشند. روال بر این است که ابتدا دولت یک درصد کلی را ابلاغ می‌کند سپس شورای عالی بیمه درصد وزنی هر سبد اعم از دولتی، نهادهای عمومی غیردولتی و خصوصی را اعلام می‌کند. حال ممکن است در برخی سال‌ها درصد هر سبد متفاوت یا مشابه باشد. حریرچی در پاسخ به سوالی درباره رای دیوان عدالت درباره کاهش ۲۵درصدی تعرفه‌های بیهوشی گفت: تعدادی از دوستان رشته بیهوشی، شکایتی را به دیوان عدالت اداری ارائه کردند که قضات دیوان با درصد بالای آرا این شکایت را رد کردند. بالاخره تعرفه ابزار سیاست‌گذاری است و وزارت بهداشت، دولت و شورای عالی بیمه با توجه به سیاست‌گذاری‌هایشان مشخص می‌کنند که چه اقداماتی با چه قیمتی انجام شود.

 بروز سالانه ۱۱۲ هزار سرطان جدید در کشور

او همچنین در ادامه صحبت‌هایش با بیان اینکه سرطان دومین عامل مرگ و ششمین عامل سال‌های از دست رفته عمر است، گفت: سالانه از ۱۰۰هزار ایرانی ۱۴۳مورد سرطان جدید بروز می‌کند و در هر سال ۱۱۲هزار مورد جدید سرطان داریم. این درحالی است که میانگین بروز سرطان در دنیا ۱۸۲نفر در هر ۱۰۰هزار نفر است بنابراین آمار بروز سرطان در ایران کمتر از متوسط جهانی است.

 ادعای سونامی سرطان در ایران غلط است

او افزود: با مقایسه آمار روشن می‌شود که ادعای سونامی سرطان در ایران کاملا غلط است. باید توجه کرد که متوسط بروز نرخ سرطان در کشور ۱۴۸نفر در هر ۱۰۰هزار نفر است. این درحالی است که در کشور ترکیه ۲۰۵نفر در ۱۰۰هزار نفر، در اروپا ۲۶۸نفر در ۱۰۰هزار و در امریکا ۳۱۸نفر در هر ۱۰۰هزار نفر است. باید توجه کرد که در سال ۲۰۱۵، ۱۷میلیون و ۵۰۰ هزار مورد سرطان در دنیا بروز کرده است و منجر به 8 میلیون و ۷۰۰هزار مورد مرگ شده است. سخنگوی وزارت بهداشت با بیان اینکه میزان بروز و شیوع سرطان در تمام کشورها درحال افزایش است، ادامه داد: مهم‌ترین علت این موضوع افزایش جمعیت، افزایش سن متوسط در کشورها، افزایش درصد و تعداد کهنسالان، افزایش عوامل خطر مرتبط با شهرنشینی و سبک زندگی و افزایش طول عمر افراد مبتلا به سرطان است. حریرچی با بیان اینکه در سال ۹۵ در کل کشور ۳۶۹هزار مرگ گزارش شده است، گفت: از این تعداد ۵۴ هزار و ۸۰۰ مورد به دلیل سرطان بوده که 14.9درصد را شامل می‌شود. البته درست است که به دلایل گفته شده میزان بروز و مرگ ناشی از سرطان طی ۲۵سال گذشته در کشور افزایش یافته است، اما طبق گزارش‌های جهانی میزان نرخ استاندارد شده سنی مرگ ناشی از سرطان در سال ۱۹۹۰، ۱۰۴مورد در ۱۰۰هزار نفر بوده است. این درحالی است که این میزان در سال ۲۰۱۵ به ۹۷مورد در ۱۰۰هزار نفر رسیده است. به این ترتیب در کشور با کاهش مرگ و میر در نرخ استاندارد شده سنی مواجه بوده‌ایم که نشان‌دهنده موفقیت‌های برنامه نظام سلامت است. سخنگوی وزارت بهداشت درباره شایع‌ترین سرطان‌های زنان و مردان گفت: شایع‌ترین سرطان در زنان به ترتیب سینه، روده بزرگ و تیروئید است و در مردان به ترتیب سرطان معده، پروستات، روده بزرگ و مثانه شایع‌ترین سرطان‌ها هستند. همچنین کشنده‌ترین سرطان‌ها سرطان معده، ریه، لوسمی(نوعی سرطان خون)، مری، روده بزرگ، مغز و سیستم اعصاب مرکزی است.

 هشدار درباره تب کریمه کنگو

سخنگوی وزارت بهداشت در پاسخ به سوال ایسنا درباره وضعیت شیوع تب کریمه کنگو گفت: درباره این بیماری جای نگرانی زیادی وجود ندارد؛ چراکه موارد ابتلای آن در مقاطع مختلف در حد انگشتان یک تا دو دست هم نیست. در عین حال مردم باید بدانند که اگر گوشتی را از مراکز شناخته شده و معتبر خریداری می‌کنند، جای نگرانی نیست. اگر لاشه گوسفند در سردخانه نگهداری شود حتی در صورتی که آلوده باشد، آلودگی‌اش قابل انتقال نیست و از بین می‌رود. بنابراین اگر کسی گوشت تازه ذبح شده را مصرف نکند و با لاشه جدید یا خون تازه تماس نداشته باشد، مشکلی برایش پیش نمی‌آید. در عین حال کشتارگاه‌های رسمی و دامداری‌های شناسنامه‌دار نیز مورد مراقبت قرار گرفته و آموزش‌هایی را به آنها ارائه دادیم. او با بیان اینکه ذبح گوسفند در داخل منزل، خیابان یا جاده و مصرف آن با عنوان گوشت تازه می‌تواند مشکل ایجاد کند، گفت: تمام مواردی که درباره بروز تب کریمه کنگو دیده‌ایم، ناشی از همین ذبح‌های غیربهداشتی بوده است.

 لبنیات پاستوریزه بخورید

حریرچی درباره بروز تب مالت نیز گفت: اگر شیر پاستوریزه مصرف شود، درباره این بیماری هم جای نگرانی وجود ندارد. متاسفانه صحبت‌هایی که درباره پالم و... انجام شد باعث شده که تمایل مردم از لبنیات پاستوریزه کارخانه‌یی به سمت لبنیات سنتی رود. درحالی که امکان تخلف در هر دوی این موارد وجود دارد ضمن اینکه ما نظارت و کنترل بهتری را روی کارخانه‌ها داریم. البته برخی از فروشگاه‌های سنتی روش درستی دارند اما برخی از آنها روش درست را انجام نمی‌دهند بنابراین اگر لبنیات را از مراکز رسمی و پاستوریزه و مجوزدار بخرید، مشکلی ایجاد نمی‌شود. او در پاسخ به سوالی درباره سیاست وزارت بهداشت مبنی بر کاهش تصدی‌گری در حوزه سلامت و حمایت از بخش خصوصی گفت: سیاست ما در قبال بخش خصوصی مشخص است. باید توجه کرد که ۸۰ درصد مردم توان مراجعه به بخش خصوصی را با همین تعرفه‌های قانونی ندارند بنابراین منظور ما از خصوصی‌سازی به معنای آزادسازی بازار نیست. بر همین اساس بخش خصوصی با تعرفه‌های خصوصی به کسانی که توانایی مالی دارند، خدمات لازم را ارائه می‌کند. در عین حال تجربیات موفقی هم در زمینه کاهش تصدی‌گری داشته‌ایم؛ به طوری که درحال حاضر با استفاده از توان بخش خصوصی در حاشیه شهرها به صورت رایگان و از طریق خرید خدمت، خدمات لازم را ارائه می‌دهیم و این کار به معنی خصوصی‌سازی نیست.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران