شماره امروز: ۵۴۷

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی بیان کرد

| کدخبر: 120624 | |

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه میزان افزایش حقوق و دستمزد برای حداقل‌بگیران در سال جاری 5/19 درصد رشد یافته است اظهار کرد: برای سایر سطوح درآمدی باید پیشنهاد

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه میزان افزایش حقوق و دستمزد برای حداقل‌بگیران در سال جاری 5/19 درصد رشد یافته است اظهار کرد: برای سایر سطوح درآمدی باید پیشنهاد ما از سوی وزیر رفاه به هیات وزیران ارائه شود. عملیات کارشناسی ما در این خصوص به پایان رسیده و پس از نهایی شدن آن امید است به‌زودی تقدیم هیات وزیران شود.

تقی نوربخش در نشست خبری از تصویب بودجه سال جاری در هیات امنای تامین اجتماعی در شنبه اخیر خبر داد و گفت: علت تاخیر در تصویب این بود که بودجه ما به میزان معناداری با حقوق و دستمزد در ارتباط است و تا حقوق و دستمزد مشخص نباشد منابع سازمان قابل تخمین نیست.

او افزود: رقم این بودجه ۹۸ هزار و ۶۶۱ میلیارد تومان است. در این بودجه بابت تعهدات مستمری و کوتاه‌مدت ۶۳ هزار و ۷۱۴میلیارد تومان و برای درمان ۲۰ هزار و ۹۵۶ میلیارد تومان پیش بینی شده و مابقی صرف هزینه‌های سرمایه‌گذاری و پشتیبانی و عمران می‌شود.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه رقم بودجه درمان معادل ۹ بیست و هفتم حق بیمه‌هاست گفت: بودجه سازمان در سه قسمت تنظیم می‌شود؛ نخست ارقام بودجه و دیگری پروژه‌های عملیاتی است. بیش از ۱۲۰ پروژه عملیاتی در این بخش پیش بینی شده است. بخش سوم نیز تبصره‌های بودجه است که در ۵ بخش درمان، بیمه‌ای، اقتصادی و‌ای تی صرف می‌شود.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه میزان افزایش حقوق و دستمزد برای مستمری بگیران در سال جاری تا 19.5 درصد رشد یافته است اظهار کرد: برای سایر سطوح درآمدی باید پیشنهاد ما از سوی وزیر رفاه به هیات وزیران ارائه شود. عملیات کارشناسی ما در این خصوص به پایان رسیده و پس از نهایی شدن آن امید است بزودی تقدیم هیات وزیران شود.

نوربخش با اشاره به شعار امسال گفت: ما می‌توانیم نقش موثری در رونق فضای کسب و کار داشته باشیم. از ابتدای امسال یک بسته حمایتی تصویب شده که در سال جاری شاهد اجرای آن خواهیم بود. بخش اول این بسته شامل بخشودگی جرایم کارفرمایان است. این پیشنهاد تقدیم هیات وزیران شده و در جلسه فردای هیات دولت به بحث گذاشته می‌شود تا جرایم خوش حسابان بخشیده شود.

او افزود: مورد دوم حسابرسی و بازرسی از دفاتر قانونی است. تامین اجتماعی طبق قانون موظف به بازرسی از دفاتر قانونی بنگاه‌های فعال است. به دلیل حمایت از تولید امسال این بازرسی محدود به یک سال قبل شده و دیگر به عقب‌تر برنمی‌گردیم.

 صدور دستورالعمل اجرای مشوق‌های بیمه کارفرمایی

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی با اشاره به هدفمندی منابع سازمان در راستای پوشش کارگاه‌ها نیز بیان کرد: برخی صنوف با پرداخت حق کارفرمایی از سوی دولت بیمه‌اند که ما برای آنها نیز تسهیلات و برنامه‌هایی مدنظر داریم.

او به صدور دستورالعمل اجرای مشوق‌های بیمه کارفرمایی و قابل اجرا بودن آن از ابتدای امسال اشاره کرد و گفت: کارفرمایان با به‌کارگیری نیروهای جدید با شرایطی از مزایایی چون ۲ سال معافیت از حق بیمه برخوردار می‌شوند. شرایط فرد به‌کارگیری شده: حداکثر سن بیمه‌شده باید ۳۴ سال، عدم سابقه بیمه‌یی بیش از یکسال قبل از ثبت نام، سپری شدن حداقل سه ماه از ثبت نام در مراکز کاریابی مجاز و رسمی است و کارگاهی که فرد در آن مشغول به کار است باید دارای کد کارگاهی و حداقل دو نفر تحت پوشش باشد. مدت اعتبار این طرح نیز دو سال است. همچنین به ازای هر دو نفر بیمه شده شاغل در کارگاه یک نفر نیروی جدید واجد شرایط می‌تواند تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی قرار گیرد.

 تقسیط حق‌بیمه‌های معوق کارفرمایان

به گزارش ایسنا، وی در ادامه به پرسش خبرنگاران پاسخ داد و درباره طرح بخشودگی جرایم عنوان کرد: علاوه بر برنامه‌های اعلام شده، امسال آمادگی داریم حق بیمه‌های کار فرمایی معوق را به صورت درازمدت و در ۴۵ قسط تقسیط کنیم.

او درباره حذف دفترچه بیمه‌های تامین اجتماعی گفت: اکنون در کلیه مراکز ملکی تامین اجتماعی نیازی به ارائه دفترچه نیست و به صورت الکترونیکی نسخه پیچی انجام می‌شود. سال قبل ۱۰۰ میلیون نسخه الکترونیکی صادر شد.

وی افزود: اکنون در یزد ۴۰۰ مرکز خصوصی طرف قرار داد در مراکز غیرملکی نیز به صورت پایلوت تحت پوش قرار گرفته‌اند. طرح در گیلان و مازندران هم آغاز شده و آماده‌ایم کمتر از سه ماه کل کشور را پوشش دهیم که شرایطی دارد و منوط به همکاری نظام پزشکی و... است. جلسه‌یی با وزیر بهداشت داشتیم که مورد استقبال قرار گرفت.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی درباره بیمه استارت آپ‌ها نیز گفت: بیمه یک حق شهروندی و حق اجتماعی است. یک فرد با تحت پوشش بیمه قرار گرفتن خود را در برابر ریسک سالمندی، بیماری، از کارافتادگی و... محافظت می‌کند. افرادی که می‌خواهند خود را تحت پوشش ریسک‌های احتمالی می‌برند از طرق مختلف چون خویش فرمایی و... اقدام می‌کنند.

او افزود: کسب و کارهای دیجیتالی در دنیا یکی از چالش‌ها هستند زیرا ممکن است کارگاه‌های مشخصی نداشته باشند و قابل بازرسی نیستند. ما باید آماده باشیم در برابر تغییرات فضای کسب و کار‌های دیجیتالی تدابیری داشته باشیم. آماده‌ایم با انعطاف‌های لازم پوشش بیمه‌یی را در این بخش محقق کنیم.

 واریز بودجه درمان تامین‌اجتماعی به حساب خزانه و تبعات آن

نوربخش در پاسخ به پرسش ایسنا درباره مصوبه واریز بودجه درمان به حساب خزانه از امسال و تبعات آن عنوان کرد: تامین اجتماعی از بهمن ۹۵ حساب جداگانه‌یی برای بودجه و هزینه کرد درمان افتتاح کرد. اکنون کاملا حساب‌های ما مشخص است که برای هزینه درمان چه مبالغی واریز و کدام مبالغ خارج و هزینه شده است.

او ادامه داد: اما از امسال قرار شد حسابی نزد خزانه برای درمان باز شود. ما نظرات کارشناسی خود را در مراحل تقنینی به صورت مکتوب اعلام کردیم؛ اما اکنون دیگر موظف به اجرای قانون هستیم و آمادگی خود را اعلام کردیم. این گردش حساب اکنون هم دارد انجام می‌شود و کاملا مشخص است ولی اینکه به خزانه برود باید سازوکار آن بزودی مشخص شود.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه در این خصوص چند پرسش و نکته وجود دارد گفت: نخست آنکه حدود ۱۹۰ آیتم دریافت حق بیمه داریم و در هر شغلی مبالغ حق بیمه متفاوتی دریافت می‌کنیم. اینها باید دقیقا مشخص شود. نکته دوم اینکه باید بودجه بلافاصله از خزانه برگردد و سوم درمورد هزینه کرد است که قانون‌گذار گفته بر اساس قانون تامین اجتماعی باید صرف شود.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران