شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 120218 | |

رییس کمیته امداد امام خمینی (ره) از پرداخت ۳۷۰ میلیارد تومان زکات در سال گذشته در کشور خبر داد. پرویز فتاح بیان کرد:

رییس کمیته امداد امام خمینی (ره) از پرداخت ۳۷۰ میلیارد تومان زکات در سال گذشته در کشور خبر داد. پرویز فتاح بیان کرد: «تورم سال گذشته 8.9 درصد بوده است و افزایش مستمری افراد تحت پوشش کمیته امداد بیش از میزان تورم بوده است. در سال گذشته ما توانستیم از فقر جلو بیفتیم اما بر اساس تورم اعلام شده در فروردین ماه افزایش ۱۰ درصدی بودجه مربوط به مستمندان نشان می‌دهد ما بار دیگر از فقر عقب افتاده‌ایم و این مساله عواقب غیرقابل پیش‌بینی خواهد داشت.

او در نشست هم‌اندیشی زکات با بیان اینکه ۲۱۷ میلیارد تومان از زکات پرداخت شده به شکل کمک‌های نقدی بوده است گفت: ۱۵۳ میلیاردتومان از این میزان نیز به صورت زکات کالایی پرداخت شده است. همچنین ۶۸ درصد از این زکات به صورت زکات واجب و ۳۲ درصد نیز زکات مستحبی بوده است.

وی با تاکید بر این اینکه ۷۲ درصد از زکات کشور به محرومان پرداخت شده است اظهار کرد: بر اساس مصوبه شورای زکات ۶۰ درصد از زکات به نیازمندان و ۴۰ درصد از آن باید به کارهای عمرانی اختصاص می‌یافت اما عاملین زکات فراتر از این نیاز عمل کردند و ۷۲ درصد میزان زکات را به نیازمندان اختصاص دادند.

به گفته فتاح، میزان درآمدهای مردمی کمیته امداد در سال گذشته ۲۱۰۰ میلیارد تومان بوده که سهم زکات از این میزان ۱۸ درصد بوده است. ۸۲درصد از مابقی درآمدهای کمیته امداد از محل سایر انفاقات مردم تامین شده است.

با وجود این ما باید سهم زکات را برای تامین نیازمندان افزایش دهیم. وی با اشاره به اینکه امسال قراربود تا دولت ۱۰۰ میلیارد تومان در بودجه برای زکات کمک کند اظهار کرد: متاسفانه دولت به دلیل مضیقه‌یی که در سال گذشته داشت نتوانست این مبلغ را پرداخت کند.

رییس کمیته امداد امام خمینی(ره) با بیان اینکه پیش‌بینی شده است که برای سال جاری ۴۰۰ میلیارد تومان زکات از مردم دریافت شود تصریح کرد: این مبلغ در شورای زکات تصویب شده و از استان‌ها نیز در این مورد نظر خواهی شده است. حدود ۱۰ درصد به میزان این زکات در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶ اضافه شده است. فتاح به بیان اینکه در حوزه فقر با چالش‌های جدی روبه‌رو هستیم، افزود: واقعیت این است که وضعیت نیازمندان خوب نیست و با تلاطم‌های اقتصادی فروردین‌ماه آنها بامشکلات جدی روبرو شدند و صدای آنها به جایی نمی‌رسد تنها راه قرآنی حل این مسائل زکات، اطعام و انفاق مردم است.

فتاح با اشاره به اینکه تورم سال گذشته 8.9 درصد بوده است و افزایش مستمری افراد تحت پوشش کمیته امداد بیش از میزان تورم بوده است گفت: در سال گذشته ما توانستیم از فقر جلو بیفتیم اما بر اساس تورم اعلام شده در فروردین ماه افزایش ۱۰ درصدی بودجه مربوط به مستمندان نشان می‌دهد ما بار دیگر از فقر عقب افتاده‌ایم و این مساله عواقب غیر قابل پیش‌بینی خواهد داشت.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران