شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 119899 | |

با توجه به گذشت دو سال از تشکیل کارگروه توسعه سواحل مُکران بررسی ابعاد محیط‌زیستی این طرح اقتصادی گسترده موضوع مهمی است.

نگرانی محیط‌زیستی از توسعه در سواحل مکران

با توجه به گذشت دو سال از تشکیل کارگروه توسعه سواحل مُکران بررسی ابعاد محیط‌زیستی این طرح اقتصادی گسترده موضوع مهمی است. معاون محیط‌زیست دریایی سازمان حفاظت محیط‌زیست از آغاز فاز دوم مطالعات طرح توسعه مکران خبر داد. پروین فرشچی با بیان اینکه سازمان حفاظت محیط‌زیست یکی از اعضای فعال کارگروه توسعه مکران است و در همه جلسات و تصمیم‌گیری‌های مربوط به این طرح شرکت می‌کند، در مورد پیشرفت امور محیط‌زیستی طرح توسعه مکران اظهار کرد: در سال ۹۶ پهنه‌بندی فضایی از سوی سازمان حفاظت محیط‌زیست برای مکران انجام شد که توان اکولوژیک منطقه را مطالعه و مناطق حساس و اکوسیستم‌های شکننده در آب و خشکی و محل استقرار صنایع را مشخص کرد به عبارت ساده‌تر پهنه‌بندی فضایی انجام شده شامل نوعی زون‌بندی (منطقه‌بندی) است که کاربری‌های متفاوت هر نقطه را اعم از گردشگری، صنعت و... معین می‌کند.

او به ایسنا گفت: در کنار پهنه‌بندی فضایی که سازمان حفاظت محیط‌زیست انجام داده، مطالعات دیگری هم از سوی وزارت راه و شهرسازی و سازمان منطقه آزاد انجام شده است بنابراین معاونت محیط‌زیست دریایی بر این موضوع تاکید دارد که مطالعات انجام شده بین بخش‌های مختلف تجمیع و درنهایت تکمیل شود تا جانمایی شهرک‌های صنعتی و جزئیات طرح‌ها مشخص شود. معاون محیط‌زیست دریایی سازمان حفاظت محیط‌زیست با بیان اینکه در همین زمینه کارگروه توسعه مکران فاز دوم مطالعات را تصویب کرده است، افزود: قرار شده از طریق پروژه مطالعاتی جدید، مشخص شود که با توجه به شرایط زیست محیطی و شرایط اقلیمی و توسعه‌یی چه نوع صنایعی برای این منطقه انتخاب شود؛ منطقه‌یی که خشک است و تغییرات اقلیم در آن بسیار اثرگذار و شوره‌زارها در حال افزایش است و گرد و غبار دارد. باید بدانیم چه نوع صنایعی از لحاظ ملی، زیست محیطی و اجتماعی برای این منطقه مناسب و از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه است. فرشچی با تاکید بر اینکه فاز دوم مطالعات، نوع صنعت و میزان تولید مجاز صنعت را با توجه به توان اکولوژیک منطقه مشخص می‌کند، اظهارکرد: منتظر دریافت اعتبارات فاز دوم هستیم و اگر اعتبارات مورد نیاز -که یک میلیارد و ۷۰۰میلیون تومان است- در اردیبهشت ماه تخصیص یابد انجام مطالعات فاز دوم با جزئیات کامل شش تا ۹ ماه طول می‌کشد.

او با اشاره به اینکه در فاز دوم مطالعات مکران، ۱۹ پروژه متفاوت در کنار هم مطالعه می‌شوند نسبت به شتاب‌زدگی در اجرای امور توسعه‌یی مکران ابراز نگرانی کرد و گفت: نگرانم قبل از پایان مطالعات فاز دوم، توسعه مکران را شروع کنند البته فاز دوم باید در سال ۹۶ انجام می‌شد ولی به دلیل تعلل در تخصیص اعتبارات، این مطالعات به سال ۹۷ موکول شد. معاون محیط‌زیست دریایی سازمان حفاظت محیط‌زیست با اشاره به پیش‌بینی استقرار ۲۱ صنعت در منطقه مکران در مورد شتاب‌زدگی در شروع ساخت و سازها در این منطقه هشدار داد و گفت: بدیهی است که رونق اقتصادی و اشتغال‌زایی در مکران واجب است و به لحاظ امنیتی توسعه این منطقه باید مورد توجه قرار گیرد اما شتاب‌زدگی برخی در انجام توسعه ما را نگران می‌کند. این همه سال استان سیستان و بلوچستان نادیده گرفته شده و حالا که قرار است به توسعه آن توجه شود؛ بهتر است تا قبل از پایان مطالعات هیچ طرحی انجام نشود.

مُکران در جنوب شرقی ایران و جنوب غربی پاکستان است که در طول خلیج عمان از راس‌الکوه در غرب جاسک تا لاس بلا در جنوب غربی ایالت بلوچستان پاکستان گسترده است. یکی از مهم‌ترین قابلیت‌های این منطقه، مجاورت آن با آب‌های آزاد بین‌المللی در سرتاسر مرز جنوبی، همسایگی مستقیم با کشورهای پاکستان و افغانستان و به‌طور غیرمستقیم با کشورهای آسیای مرکزی است.

زندگی۱۰ هزار معتاد متجاهر در تهران

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با انتقاد از اینکه به‌دلیل نبود متولی مشخص در کشور آمار اعتیاد و معتادان متجاهر روز به روز در حال افزایش است، گفت: وزیر مبارزه با مواد مخدر تعیین شود.

رسول خضری با بیان اینکه درمان و بازگشت معتادان به جامعه باید مورد توجه قرار گیرد، گفت: حل مشکلات اجتماعی معتادان نیاز به سال‌ها تلاش و کار دارد.

نماینده سردشت و پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه دو نوع اعتیاد داریم، افزود: یک نوع اعتیاد فیزیکی داریم که 24 ساعته می‌توان بدن را از سموم پاک کرد و دیگری اعتیاد روانی است که درمان آن بین یک تا دو سال زمان می‌برد و به‌طور قطع برای پیشگیری از بازگشت به اعتیاد باید اشتغال و حمایت‌های اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی از معتادان مورد توجه قرار گیرد. او با بیان اینکه مبارزه با اعتیاد و حل مشکلات معتادان نیاز به تشکیل وزارتخانه‌یی عریض و طویل دارد و به هیچ‌وجه در توان وزارتخانه‌های تعاون، کار و رفاه اجتماعی و کشور نیست، به خانه ملت گفت: باید تمامی دستگاه‌ها در این رابطه به صورت هماهنگ عمل کنند. این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه فضای لازم برای نگهداری از معتادان متجاهر وجود ندارد، تصریح کرد: تهران 10 هزار معتاد متجاهر دارد که 10درصد از آنان را زنان تشکیل می‌دهند اما متاسفانه همچنان فضای مناسب برای نگهداری از آنها وجود ندارد؛ ستاد مبارزه با مواد مخدر، وزارت کشور، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، سازمان بهزیستی، نیروی انتظامی در مورد جمع‌آوری و ساماندهی معتادان متجاهر شرح وظایفی دارد که باید به آن عمل کنند.

نماینده سردشت و پیرانشهر در مجلس دهم، میزان موفقیت درمان اعتیاد در دنیا را کمتر از 7درصد دانست و گفت: بیش از 93درصد افراد بعد از ترک به سمت مصرف مواد مخدر بازمی‌گردند این در حالی است که در این کشورها شغل، بحث‌های روانشناسی، حمایت‌های فرهنگ و اجتماعی از معتادان در دستور کار قرار می‌گیرد. عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، با انتقاد از اینکه به دلیل نبود متولی مشخص در کشور آمار اعتیاد و معتادان متجاهر روز به روز در حال افزایش است، اظهار کرد: 25 کشور در دنیا درگیر مواد مخدر است که دو کشور وزیر مبارزه با مواد مخدر دارند چرا ایران که از نظر مصرف مواد مخدر مقام اول در دنیا را دارد نباید وزیر مبارزه با مواد مخدر داشته باشد در این رابطه نیاز است وزیر مبارزه با مواد مخدر تعیین شود.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران