شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 119567 | |

قانون مربوط به حمایت‌های پس از ترک معتادان، تا حدود زیادی به فراموشی سپرده شده است. نه بهزیستی و نه ستاد مبارزه با مواد مخدر،

قانون مربوط به حمایت‌های پس از ترک معتادان، تا حدود زیادی به فراموشی سپرده شده است. نه بهزیستی و نه ستاد مبارزه با مواد مخدر، برنامه مدونی برای حمایت از معتادان پس از طی شدن پروسه ترک ندارند و به همین دلیل، بیش از 95 درصد ترک‌کنندگان، دوباره به دام اعتیاد بازمی‌گردند. طبق آمار رسمی 2میلیون 800هزار نفر اعلام شده و آمار غیررسمی از اعتیاد نزدیک به 4میلیون نفر حکایت دارد. با این حال وزیر کشور و دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر، اشتغال هفت‌هزار معتاد بهبودیافته را نکته مثتبی می‌داند. وزیر کشور گفته است: براساس آمار در سال گذشته ۷‌هزار نفر از بهبودیافتگان را شاغل کرده‌ایم که این آمار باید در سال ۹۷ به دو برابر افزایش یابد.

او افزود: در سال ۹۷ موضوع پیشگیری اولویت اول ستاد مبارزه با مواد مخدر خواهد بود و این توصیه رهبر معظم انقلاب و رییس‌جمهور هم بوده است؛ پس در سال جدید باید با انگیزه، خلاقیت و نوآوری بیشتری در جهت پیشگیری در امر مبارزه با مواد مخدر گام‌برداریم.

عبدالرضا رحمانی فضلی در دیدار نوروزی با کارکنان ستاد مبارزه با مواد مخدر در سخنانی اظهار کرد: نقش شما در ستاد مبارزه با مواد مخدر مانند نقش یک طبیب در جامعه است زیرا کار شما کار طبابت است برای اینکه ما اعتیاد را بیماری و کژرفتاری در حوزه‌های روانی و جسمی می‌دانیم، همچنین شما وظیفه دارید با مواد مخدر مقابله و معتادین را درمان کنید بنابراین باید تلاش کنیم کارها در سال جدید با قدرت بیشتری ادامه یابد.

او با اشاره به گزارش عملکرد ستاد مبارزه با مواد مخدر در سال ۹۶ افزود: با توجه به شرایط و مقتضیات موجود و امکاناتی که در اختیار ستاد قرار دارد عملکردمان بطور نسبی خوب بوده است اما حتما با نقطه مطلوب فاصله داریم زیرا ابتکارات، نوآوری و انرژی شما بسیار بیشتر از اینها است بنابراین باید در سال جاری با قدرت و همت بیشتری کارها را دنبال کنیم. دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر توجه به اصل تغییر و نو شدن در امور جاری و دستگاه‌های اجرایی بسیار مهم توصیف کرد و گفت: اصل تغییر و نو شدن و تعالی بسیار مهم و ضروری است بنابراین قطعا باید عمل‌کردمان در سال ۹۷ نسبت به سال گذشته متفاوت باشد. وزیر کشور با بیان اینکه در حوزه پیشگیری، درمان و سایر بخش‌ها باید از تجربیات جهانی و ملی استفاده کرده و از تمام توان و انگیزه خود بهره بگیریم، افزود: مردم ولی نعمت ما هستند، آنها لایق بهترین شرایط زندگی هستند بنابراین حیف است که دچار این انحرافات (مواد مخدر) شوند. رحمانی‌فضلی تاکید کرد: در سال ۹۷ موضوع پیشگیری اولویت اول ستاد مبارزه با مواد مخدر خواهد بود و این توصیه رهبر معظم انقلاب و رییس‌جمهور هم بوده است؛ پس در سال جدید باید با انگیزه، خلاقیت و نوآوری بیشتری در جهت پیشگیری در امر مبارزه با مواد مخدر گام ‌برداریم.

او اظهار کرد: در حوزه‌های پیشگیری، درمان و صیانت به جز حوزه مقابله باید از خط مشی کلی مان یعنی اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر بهره مند شویم این کار یعنی استفاده از ظرفیت و پتانسیل مردم در زمینه اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر همچنین در این زمینه باید سازمان‌های مردم‌نهاد را تشویق به حرکت و کار و فعالیت کنیم. وزیر کشور با بیان اینکه اولویت دوم ستاد مبارزه با مواد مخدر در سال ۹۷ موضوع مقابله است، گفت: تا زمانی که مواد مخدر در جامعه وجود داشته باشد کاردرمان بر اساس آمارهای جهانی آنچنان نتیجه‌بخش نخواهد بود بنابراین باید فعالیت‌های اطلاعاتی مان را در زمینه برخورد و مقابله با مواد مخدر بیشتر کنیم زیرا با این کار میزان هزینه‌های‌مان پایین‌تر و سیطره و توفیقات‌مان افزایش خواهد یافت. رحمانی فضلی افزود: بر اساس اقدامات و فعالیت‌های اطلاعاتی در زمینه مبارزه و مقابله با مواد مخدر براساس آمارها

۶۴ درصد کشفیات‌مان از طریق اقدامات اطلاعاتی انجام گرفته که باید با انجام تمهیدات ویژه این میزان در سال جاری به حدود ۸۰ درصد افزایش یابد. او موضوع درمان را اولویت سوم ستاد مبارزه با مواد مخدر در سال ۹۷ عنوان کرد و اظهار کرد: در حوزه درمان کارهای بسیار بزرگی در سال‌های اخیر انجام گرفته؛ اکنون همکاری و هماهنگی دستگاه‌های فعال در ستاد مبارزه با مواد مخدر بسیار خوب است و باید با قدرت و همت بیشتری در سال جاری ادامه یابد.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر ادامه داد: در حوزه درمان باید گام‌های اساسی و بلندتری‌برداریم همچنین باید از روش‌های نوین در حوزه درمان بهره‌مند شویم از سوی دیگر پژوهشگران و اندیشمندان باید نسبت به کشف راه‌های نوین و جدید در حوزه درمان اقدام کنند. رحمانی فضلی با اشاره به حوزه صیانت و توجه جدی به آن در ۴ سال اخیر گفت: باید از نظر روحی، فرهنگی و تامین معیشت زندگی کسانی که بهبود پیدا می‌کنند اقدامات اساسی انجام دهیم، در این زمینه به نسبت حرکت انجام شده تاکنون عملکرد خوبی را شاهد هستیم به گونه‌یی که براساس آمار در سال گذشته ۷‌هزار نفر از بهبودیافتگان را شاغل کرده‌ایم که این آمار باید در سال ۹۷ به دو برابر افزایش یابد. او آموزش عمومی و تخصصی در زمینه پیشگیری و مقابله با مواد مخدر را بسیار مهم توصیف کرد و گفت: باید میزان آموزش‌های عمومی و تخصصی مان در سال جاری با حضور کارشناسان مجرب در سنین مختلف با همکاری سایر دستگاه‌ها از جمله آموزش و پرورش افزایش یابد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران