شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 119390 | |

خبرها حکایت از بررسی حذف تدریجی کنکور برای ورود به دانشگاه دارد، اما آن‌گونه که آموزش و پرورش اعلام کرده، امسال، سهم سوابق تحصیلی در کنکور، مانند سال‌های گذشته است و اگر قرار باشد تغییری در این سهمیه اتفاق بیفتد، به سال‌های بعد موکول می‌شود.

خبرها حکایت از بررسی حذف تدریجی کنکور برای ورود به دانشگاه دارد، اما آن‌گونه که آموزش و پرورش اعلام کرده، امسال، سهم سوابق تحصیلی در کنکور، مانند سال‌های گذشته است و اگر قرار باشد تغییری در این سهمیه اتفاق بیفتد، به سال‌های بعد موکول می‌شود.

رییس مرکز سنجش آموزش و پرورش با اعلام اینکه میزان و سهم سوابق تحصیلی در کنکور امسال همانند سال گذشته همان ۳۰درصد با تاثیر مثبت است گفت: پیشنهادهای مطرح درباره چگونگی پذیرش دانشجو در سال‌های آتی در جلسه فروردین ماه شورای پذیرش دانشجو مورد بررسی قرار می‌گیرد.

عبدالرسول عمادی با اشاره به برگزاری جلسه شورای‌سنجش و پذیرش دانشجو که با حضور وزرای آموزش وپرورش و علوم در واپسین روزهای سال گذشته برگزار شد اظهار کرد: مقرر شد پیشنهادات اعضای شورا برای چگونگی تصمیم‌گیری پیرامون پذیرش دانشجو در سال‌های آتی ظرف مدت یک ماه ارائه شود تا در جلسه فروردین ماه شورای پذیرش مورد بررسی قرار بگیرد.

او افزود: میزان و سهم سوابق تحصیلی در کنکور امسال همانند سال گذشته همان ۳۰ درصد با تاثیر مثبت است. رییس مرکز سنجش آموزش و پرورش با بیان اینکه اما در سال ۹۸ شاهد استقرار پایه دوازدهم و تکمیل ساختار نظام آموزشی ۳-۳-۶ هستیم و از این منظر شرایط برای پذیرش دانشجو و برگزاری امتحانات نهایی متفاوت خواهد بود اظهار کرد: در سال ۹۸، بخش اول داوطلبان ورود به کنکور همین کلاس دوازدهمی‌ها هستند و بخش دوم نیز پشت کنکوری‌های سال‌های قبل‌اند و به نظر می‌رسد لازم است فقط در همان سال دو کنکور برگزار شود تا فارغ‌التحصیلان نظام‌های آموزشی قبلی با مشکل مواجه نشوند. عمادی با اشاره به قانون سنجش و پذیرش دانشجو که در سال ۹۲ به تصویب رسید گفت: در این قانون مبنای پذیرش دانشجو تلفیقی از سوابق تحصیلی و آزمون‌های کنکوری است. بر اساس این قانون باید با افزایش سالانه سهم سوابق تحصیلی، درنهایت ۸۵درصد ظرفیت دانشگاه‌ها با ملاک سوابق تحصیلی پر شوند. هرچند قانونگذار ابهاماتی را به جا گذاشته و به روشنی درباره رشته محل‌های پرمتقاضی تعیین تکلیف نکرده است.

او افزود: راهکارهای مختلفی برای این منظور قابل بررسی است از جمله اینکه امتحانات نهایی تنها در پایه دوازدهم برگزار شود و سهم سوابق تحصیلی در پذیرش دانشجو در رشته محل‌های پرمتقاضی حداکثر تا ۵۰درصد افزایش یابد و ۵۰درصد باقی مانده سهم‌ آزمون‌های عمومی و اختصاصی کنکور باشد. افزایش سهم سوابق تحصیلی از رقابت شدید در کنکور می‌کاهد.

رییس مرکز سنجش آموزش و پرورش با اشاره به استقرار تدریجی سامانه تصحیح الکترونیکی اوراق امتحانی و امنیت کامل امتحانات نهایی در مراحل مختلف از ارسال سوالات تا ثبت نمرات افزود: اینگونه سوابق تحصیلی در آموزش و پرورش با استانداردهای بالاتری ثبت خواهند شد و این‌نمرات بهترین بستر سنجش کارایی و اثر بخشی نظام آموزش عمومی خواهد بود.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران