شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 119308 | |

کسانی که خواندن و نوشتن بدانند، دیگر بی‌سواد محسوب نمی‌شوند. این نظر وزارت آموزش و پرورش است، اما در بسیاری از کشورهای اروپایی، خواندن و نوشتن، ملاک سواد افراد نیست.

کسانی که خواندن و نوشتن بدانند، دیگر بی‌سواد محسوب نمی‌شوند. این نظر وزارت آموزش و پرورش است، اما در بسیاری از کشورهای اروپایی، خواندن و نوشتن، ملاک سواد افراد نیست. اما با همین معیار داخلی، 11 میلیون نفر در ایران کم‌سواد هستند.

رییس سازمان نهضت سوادآموزی از تمرکززدایی، توسعه مشارکت‌ها و انعطاف در روش‌های سوادآموزی در سال جاری خبر داد. علی باقرزاده با اشاره به اتخاذ سیاست‌های سال ۹۷ در چارچوب اهداف مندرج در سند ملی ریشه‌کنی بی‌سوادی اظهار کرد: در این راستا سیاست‌های اجرایی نهضت سوادآموزی را در قالب محورهای سند راهبردی و رویکردهای مدنظر تهیه کرده‌ایم.

او افزود: تمرکززدایی و کاهش تصدیگری، توسعه مشارکت‌ها و انعطاف‌پذیری در روش‌های سوادآموزی از رویکردهای اصلی فعالیت‌های سازمان در سال جدید است. همچنین گسترش فرصت‌های یادگیری، ارتقای کیفی آموزش‌ها و تثبیت جایگاه سوادآموزی در برنامه‌های توسعه کشور از جمله اهداف استراتژیک ما در سال ۹۷ هستند. رییس سازمان نهضت سوادآموزی با بیان اینکه در سال گذشته آموزش و توانمندسازی بیش از ۷۰ هزار آموزش‌دهنده و تهیه و تولید بیش از ۱۵۱ عنوان کتاب درسی، کمک درسی، راهنمای آموزشی و مهارت‌آموزی انجام شد، گفت: تشکیل پرونده فیزیکی برای آموزش‌دهندگان، برنامه‌ریزی برای دوره جدید توانمندسازی برای آموزش‌دهندگان با رویکرد سواد چند گانه، جذب نیروی جدید در سازمان، پیگیری افتتاحیه و اختتامیه در طرح‌های مشارکتی آموزش اتباع، تهیه کتاب ویژه آموزش زبان فارسی به غیرفارسی‌زبانان، تهیه کتاب فرآیند تولید کتب ساده و کاربردی، برگزاری کارگاه‌های نقد و بررسی کتب درسی، تدوین و ابلاغ آیین‌نامه رسیدگی به تخلفات آموزش‌دهندگان و اجرای برنامه مدون و منسجم برای ترویج نماز و آموزش عملی آن تنها بخشی از اولویت‌های پیش‌رو هستند که به جد آنها را دنبال می‌کنیم. باقرزاده به ایسنا گفت: طی سال‌های ۹۱ تا ۹۵ نرخ سوادآموزی رشد 2.85 درصدی پیدا کرد و یک‌میلیون و ۴۸۰ هزار نفر از آمار بی‌سوادان کاهش پیدا کرد. این در حالی است که نرخ رشد باسوادی طی سال‌های ۸۶ تا ۹۰ حدود 0.2درصد بوده و متاسفانه نرخ بی‌سوادی در ۱۳ استان افزایش پیدا کرده است.

به گفته او، طبق نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۹۵، در گروه سنی ۱۰ تا ۴۹ سال بالغ‌بر 2میلیون و ۷۰۰هزار نفر بی‌سواد شناسایی شده است که حدود ۴۰۰هزار نفرشان را اتباع خارجی تشکیل می‌دهند. اما در مجموع در همه گروه‌های سنی 8میلیون و ۸۰۰هزار بی‌سواد مطلق و ۱۱میلیون کم‌سواد در کشور داریم. رییس سازمان نهضت سوادآموزی افزود: میانگین تحصیل ایرانیان 8سال بوده و لازم است زمینه اجباری شدن تحصیلات تا پایان سال دوازدهم فراهم شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران