شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 118424 | |

سخنگوی سازمان انتقال خون گفت: از ابتدای فروردین تا پایان بهمن امسال، 3 میلیون و 334 هزار و 715 واحد خون و فرآورده شامل، گلبول قرمز فشرده، پلاکت و پلاسما در مراکز درمانی و بیمارستانی کشور توزیع شد.

سخنگوی سازمان انتقال خون گفت: از ابتدای فروردین تا پایان بهمن امسال، 3 میلیون و 334 هزار و 715 واحد خون و فرآورده شامل، گلبول قرمز فشرده، پلاکت و پلاسما در مراکز درمانی و بیمارستانی کشور توزیع شد.

بشیر حاجی بیگی گفت: «میزان توزیع گلبول قرمز فشرده یک میلیون و 820 هزار و 335 واحد و پلاکت 876هزار و 962 واحد است و همچنین در این مدت 637هزار و 418 واحد پلاسما در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی کشور توزیع شده است. در این مدت 3درصد از خون‌های اهدایی از گروه A منفی، 27درصد آن از گروه Aمثبت، 2درصد از گروه Bمنفی و 21 درصد آن از گروه Bمثبت، یک درصد از گروه ABمنفی، 7 درصد از گروه ABمثبت، 34درصد از گروه Oمنفی و باقی متعلق به گروه Oمثبت بودند.

حاجی‌بیگی افزود: در مجموع 89درصد خون‌های اهدایی از گروه‌های مثبت و 11درصد بقیه از گروه‌های منفی بودند.

وی ضمن تشکر از همه شهروندانی که با اهدای خون خود برای نجات جان شهروندان اقدام می‌کنند، گفت: همه ساله با فرارسیدن فصل سرما میزان مراجعه مردم به مراکز انتقال خون برای اهدای خون کم می‌شود و مراکز انتقال خون با کاهش ذخایر خون و فرآورده‌های آن مواجه می‌شوند. در کلان‌شهرها به خاطر ارجاع بیماران و افزایش عمل‌های جراحی به‌خصوص در روزهای پایانی سال این کاهش محسوس‌تر است.

او گفت: «حداقل سن اهدای خون در کشور 18 سال و حداکثر 60 سال است و آقایان در سال چهار بار و خانم‌ها در سال سه بار می‌توانند خون اهداکنند به شرطی که بیش از 50 کیلو گرم وزن داشته باشند.»

 حدود 2 میلیون نفر خون اهدا کردند

سخنگوی سازمان انتقال خون گفت: طی 11 ماه گذشته، 2 میلیون و 500 هزار و 99 نفر برای اهدای خون به مراکز انتقال خون سراسر کشور مراجعه کرده‌اند که از این تعداد یک میلیون و 923 هزار و 366 نفر موفق به اهدای خون شدند.

حاجی‌بیگی افزود: از این تعداد 253 هزار و 418واحد خون مربوط به اهداکنندگان بار اول بوده است؛ همچنین 87 هزار و 480 نفر از بانوان طی 11 ماهه گذشته موفق به اهدای خون شده‌اند.

وی از رسیدن شاخص اهدای مستمر (اهداکنندگان مستمر حداقل سالی دو بار خون اهدا می‌کنند) به رقم 58درصد خبر داد و تاکید کرد: این میزان‌ شاخص اهدای مستمر نسبت به مدت مشابه سال گذشته (1395) نزدیک به چهار درصد رشد داشته است.

به گزارش ایرنا، اهدای خون در ایران به صورت کاملا داوطلبانه و بدون هیچ چشم داشتی فقط برای کمک به بیماران نیازمند به خون و فرآورده‌های آن انجام می‌شود.

در حال حاضر شاخص اهدای خون در ایران 27 نفر به‌ازای یک‌هزار نفر جمعیت است که شاخص خوبی محسوب می‌شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران