شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 118123 | |

وزیر تعاون در نامه‌یی به معاون اول رییس‌جمهور به نقایص مصوبه جدید مجلس برای بازنشستگی زودهنگام روستاییان در لایحه بودجه ۹۷ هشدار داد و تصویب این موضوع در شورای نگهبان را فاجعه بار خواند.

وزیر تعاون در نامه‌یی به معاون اول رییس‌جمهور به نقایص مصوبه جدید مجلس برای بازنشستگی زودهنگام روستاییان در لایحه بودجه ۹۷ هشدار داد و تصویب این موضوع در شورای نگهبان را فاجعه بار خواند.

در نامه علی ربیعی به اسحاق جهانگیری با اشاره به بند الحاقی ۲ به تبصره ۷ لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ کل کشور در مجلس شورای اسلامی آمده است: این مصوبه دارای بار مالی و بدون تعیین منابع مالی لازم برای دولت است که به این ترتیب یا منابع آن باید از بودجه عمومی تامین شود که این امر مغایر با اصل ۷۵ قانون اساسی است یا باید از منابع سایر بیمه‌شدگان برداشت و به مصرف غیر برسد که موجب اضرار به غیر و خلاف اصل ۴۰ و بند ۵ اصل ۴۳ قانون اساسی و نیز خلاف حق الناس و شرع است. وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این نامه خواستار مذاکره دولت با شورای نگهبان برای مخالفت با این بند الحاقی شده است.

نمایندگان مجلس شورای در زمان تصویب لایحه بودجه سال ۱۳۹۷‌بندی را به تصویب رساندند که براساس آن «صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر موظف است کلیه روستاییانی را که حداقل ۱۰ سال حق بیمه پرداخت کرده‌اند و به سن ۶۰ سال رسیده‌اند را بازنشسته کرده و به اندازه سنواتی که حق بیمه پرداخت کرده‌اند به آنان مستمری پرداخت کند.

در نامه علی ربیعی همچنین آمده است: براساس این قانون در سال آینده تعداد بازنشستگان صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر از ۵۲ هزار نفر به بیش از ۱۳۵ هزار نفر افزایش خواهد یافت که این امر باعث خواهد شد که میزان تعهد عملکردی صندوق از ۲۳۰۰ میلیارد ریال سال ۱۳۹۶ به رقم ۵۰۱۴ میلیارد ریال یعنی ۲ برابر افزایش یابد.

در بخش دیگر این نامه آمده است: اگر مصوبه مجلس به قانون تبدیل شود، کاهش دوران بیمه‌پردازی از ۱۵ به ۱۰ سال موجب کاهش درآمدهای صندوق و افزایش دوران پرداخت مستمری و در نتیجه افزایش تعهدات و پرداخت‌های صندوق خواهد شد که تاثیرات منفی درآمد- هزینه‌یی چشمگیری را به همراه خواهد داشت. وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این نامه به اشاره به محاسبات «درآمد- تعهد» برای بیمه‌شدگان صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر گفته است با محاسبه سن و مدت زمان بیمه‌پردازی، ۱۳ ماه پرداخت حقوق و عیدی، نرخ سود سپرده بلندمدت بانکی اعلام شده از سوی بانک مرکزی و بدون هیچ کسر هزینه اداری و حق الزحمه‌های پرداختی سال آینده این صندوق باید ۲۷۱۴ میلیارد ریال مستمری پرداخت کند که به این ترتیب بدون افزایش هیچ بیمه شده جدیدی، منابع این صندوق تنها می‌تواند برای ۴ سال پاسخگوی تامین منابع تعهدات ایجاد شده باشد و صندوق از سال پنجم باید از ذخیره سایر بیمه‌شدگان برداشت و به حساب افراد مشمول این مصوبه پرداخت کند.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران