شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 118034 | |

وزارت آموزش و پرورش باید بخشی از حق بیمه معلمان را به حساب سازمان بیمه سلامت واریز کند اما مشکلات مالی و کسری بودجه در این وزارتخانه تا به حال جلو اجرای این قانون را گرفته است.

وزارت آموزش و پرورش باید بخشی از حق بیمه معلمان را به حساب سازمان بیمه سلامت واریز کند اما مشکلات مالی و کسری بودجه در این وزارتخانه تا به حال جلو اجرای این قانون را گرفته است. مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران با اشاره به بدهی وزارت آموزش و پرورش به بیمه سلامت گفت: با وجود نامه‌نگاری‌ها و پیگیری‌های متعدد اما آموزش و پرورش اقدامی برای پرداخت این بدهی‌ها انجام نداد. طاهر موهبتی با اشاره به عدم پرداخت حق بیمه از سوی برخی سازمان‌ها گفت: هزینه‌هایی که سازمان بیمه سلامت برای ٤١میلیون بیمه شده اختصاص می‌دهد از محل منابعی است که بخشی از آن را توسط بیمه شده و دستگاه‌های اجرایی پرداخت می‌کنند. به عنوان مثال در صندوق کارکنان دولت از 7درصد حق بیمه، 3 رصد را دولت، 2درصد را دستگاه اجرایی و 2درصد دیگر را بیمه شده پرداخت می‌کند.

او با بیان اینکه برخی سازمان‌ها با وجود اینکه حق بیمه کارمند را کم کرده ولی بدهی خود را به بیمه سلامت پرداخت نکرده‌اند، گفت: این موضوع به سازمان خسارت وارد کرده که در صورت ادامه این روند در ارائه خدمات با مشکل روبه‌رو خواهیم شد. موهبتی گفت: به عنوان مثال سازمان‌هایی از سال گذشته هزارمیلیارد تومان به سازمان بدهی دارند. با وجود اینکه چندین بار نامه کتبی برای آنها ارسال شده و پیگیری‌های مکرر صورت پذیرفته ولی هنوز اقدامی صورت نگرفته است.

او با اشاره به اینکه بدهی آموزش و پرورش به سازمان بیمه سلامت تنها در 6 ماهه اول امسال ۲۸۸میلیارد تومان است، افزود: با وجود اینکه نامه‌ها و پیگیری‌های متعددی مبنی بر عدم ارائه خدمات به آنها ارسال شد، اقدامی برای پرداخت بدهی‌هایشان انجام ندادند. مسلما ما نمی‌توانیم خدمت به معلمان عزیز به عنوان فرهیختگان کشور را متوقف کنیم اما سوال این است که تا چه زمانی باید این رویه را پیش‌ گیریم؟

موهبتی گفت: در شرایطی که سازمان با محدودیت منابع روبه‌روست و از پول دیگران که به تعبیری حق‌الناس محسوب می‌شود برای دیگر صندوق‌ها هزینه کند به لحاظ حقوقی و احتمالا شرعی نیز دارای اشکال است. مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران بیان کرد: براساس قانون برنامه ششم در صورتی که سازمان‌ها بدهی خود را پرداخت نکنند، خزانه‌داری کل این اختیار را دارد که این مبلغ را از اعتبارت آنها کسر کند که ما این موضوع را به خزانه‌داری کل اعلام کرده‌ایم. موهبتی افزود: به زودی این سازمان در این بخش با کسری اعتبار مواجه خواهد شد و متاسفانه با وجود مکاتباتی که صورت گرفته هنوز پاسخی دریافت نکرده‌ایم. سازمان به عنوان خریدار خدمت باید مصالح ٤٠میلیون جمعیت را در نظر بگیرد و طبیعتا سازمان‌ها هم نباید کاری کنند که ما با مشکل روبه‌رو شویم. او تاکید کرد: همان اندازه که ما برای بیمه‌شدگان خود آرامش و احترام قائل هستیم، دستگاه‌های مربوطه نیز باید این احترام را قائل باشند.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران گفت: طبق مصوبه هیات‌مدیره و قانون ما نمی‌توانیم مازاد بر منابع سازمان ارائه خدمت کنیم؛ در غیر این صورت مدعی‌العموم می‌تواند ما را احضار کند. ما تمام راه‌ها را رفته‌ایم تا این سازمان‌ها بدهی خود را پرداخت کنند. سازمان‌ها باید سلامت همکاران خود را در اولویت قرار دهند تا خدشه‌یی به ارائه خدمت وارد نشود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران