شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 111380 | |

یک کارشناس مسائل شهری با اشاره به اینکه بیش از ۱۹میلیون ایرانی در وضعیت بدمسکنی قرار دارند که در مواقع بروز بحران تبدیل به کانون تهدیدزایی می‌شود، گفت:

یک کارشناس مسائل شهری با اشاره به اینکه بیش از ۱۹میلیون ایرانی در وضعیت بدمسکنی قرار دارند که در مواقع بروز بحران تبدیل به کانون تهدیدزایی می‌شود، گفت: بیش از ۱۵درصد سکونتگاه‌های غیررسمی کشور در استان تهران و ۱۰درصد نیز در داخل شهر تهران قرار دارد و با این حساب حدود 2.3میلیون نفر از مردم استان تهران در سکونتگاه‌های غیررسمی زندگی می‌کنند. سیدمحسن طباطبایی‌مزدآبادی، کارشناس مسائل شهری در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به وقوع زلزله مهیب در غرب کشور گفت: زلزله و دیگر عوارض طبیعی همچون سیل نوعی جبر جغرافیایی به حساب می‌آید که با هیچ دستاورد بشری نمی‌توان از وقوع آنها جلوگیری کرد با این حال امکان مدیریت این حوادث و به حداقل رساندن تلفات وجود دارد.

طباطبایی با اشاره به اینکه امروز بیش از دو سوم از جمعیت کشور در شهرها زندگی می‌کنند و وقوع هر بحرانی در شهرها می‌تواند جان میلیون‌ها نفر را به خطر اندازد، افزود: تجربه تلخ زلزله‌های مرگبار همچون رودبار، بم و سرپل‌ذهاب به ما یادآوری می‌کند که تاب‌آوری شهرها در برابر بحران‌ها باید بیش از پیش در دستور کار قرار گیرد.

مدرس دانشگاه تهران با بیان اینکه کشور ما از نظر جغرافیایی روی کمربند زلزله‌یی قرار دارد، افزود: نزدیک به ۱۵درصد زلزله‌های دنیا در کمربند لرزه‌خیز آلپ- هیمالیا روی می‌دهد و فلات ایران نیز روی این کمربند زلزله‌خیز واقع شده و استعداد زلزله‌های بسیار بزرگ را دارد.

طباطبایی ادامه داد: اگر نگاهی آماری به زلزله‌های کشور داشته باشیم هر سال به طور متوسط یک زلزله با بزرگای ۶ ریشتری و هر دهه یک زلزله با بزرگای ۷ریشتری در ایران به وقوع پیوسته و قریب به ۶ درصد از کل تلفات جانی کشور طی ۲۵سال گذشته مربوط به زمین‌لرزه‌ها بوده است.

وی با اشاره به تحقیقات پژوهشگران دانشگاه کلرادو و دانشگاه مونتانا که در نشست سالانه انجمن زمین‌شناسی امریکا ارائه شده است، گفت: این تحقیقات تاکید دارند که در سال‌های آینده باید منتظر وقوع زمین‌لرزه‌هایی با قدرت‌های بیشتری در سراسر جهان به ویژه نواحی نزدیک به خط استوا باشیم.

کارشناس مسائل شهری با بیان اینکه تنها بر اثر زلزله در شهر کوچک سرپل‌ذهاب قریب به ۳۰هزار واحد دچار آسیب شده است، ادامه داد: واقعا تصور بروز یک زلزله با بزرگای ۷ریشتری در کلان‌شهرهایی همچون تهران، اصفهان، تبریز و... غیرقابل تصور است به ویژه آنکه در شهری مانند تهران ما چندین گسل خطرناک نیز داریم که می‌توانند میزان تخریب زلزله را افزایش دهند.

طباطبایی با تاکید براینکه با وجود تمام انتقاداتی که از مسکن مهر شد اما میزان خسارت‌های جانی در این شهرک‌ها با مناطق روستایی و بافت فرسوده غیرقابل مقایسه است، گفت: به نظر ضروری است یک اقدام ملی درخصوص بافت فرسوده کشور در سال جاری صورت گیرد.

مدرس دانشگاه تهران با اشاره به آمارهایی مبنی بر بدمسکنی بیش از ۱۹میلیون ایرانی افزود: اغلب این افراد در حاشیه شهرها و بافت‌های فرسوده زندگی می‌کنند که در صورت بروز بحرانی همچون زلزله می‌توانند کانون‌های افزایش تلفات انسانی باشند.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران