شماره امروز: ۵۴۷

معاون مالی و اقتصاد شهری شهرداری تهران:

| | |

سمیع‌الله حسینی‌مکارم معاون مالی و اقتصاد شهری شهرداری تهران گفت: دوبرابر نیاز تهران، ساخت و ساز تجاری صورت گرفته است.

ابطال ۳۴ هولوگرام به ارزش ۵۵ میلیارد تومان

سمیع‌الله حسینی‌مکارم معاون مالی و اقتصاد شهری شهرداری تهران گفت: دوبرابر نیاز تهران، ساخت و ساز تجاری صورت گرفته است.

حسینی‌مکارم با تاکید بر اینکه رویکرد اصلی شهرداری تهران در دوره جدید شفافیت و انضباط مالی و دسترسی آزاد مردم به معاملات شهرداری است، گفت: مردم تهران باید بدانند هزینه‌های شهرداری کجا و چگونه هزینه می‌شود. شهرداری تهران تبدیل به اتاق شیشه‌یی خواهد شد و مردم در جریان اتفاقات رخ داده در شهرداری قرار می‌گیرند.

 او با تاکید بر اینکه 2500میلیارد تومان از درآمدهای شهرداری از محل مالیات بر ارزش افزوده کاهش یافته است، افزود: با وجود کاهش درآمدهای شهرداری امسال استخدام‌های زیادی در شهرداری داشته‌ایم. حقوق نیز افزایش پیدا کرده است اما به دلیل رکود در حوزه ساخت و ساز و پر شدن ظرفیت طرح جامع و تفصیلی دیگر نمی‌توانیم از حوزه شهرسازی درآمد آنچنانی داشته باشیم. در حقیقت دوبرابر آنچه نیاز داشتیم در تهران ساخت و ساز تجاری صورت گرفته است.

حسینی‌مکارم با اشاره به اینکه اموال و دارایی‌های بسیاری در شهر فروخته شده است، گفت: عوامل متعددی همچون ایجاد درآمد متعارف از محل درآمدهای پایدار و دوم کاهش هزینه‌های غیرضرور موجب کاهش درآمد در شهرداری شده است.

معاون شهردار با تاکید بر تغییر رویکرد شهرداری در هزینه‌کرد ادامه داد: سال گذشته در ایام محرم شهرداری 5میلیارد تومان بودجه مصوب داشت اما بیش از 50میلیارد تومان هزینه کرد اما امسال 10 میلیارد تومان بودجه داشتیم و نه تنها هزینه‌ها با کیفیت بیشتر انجام شد، بلکه از بودجه مصوب نیز تخطی نکردیم.

او گفت: نه تنها حقوق‌ها کاهش نیافته بلکه در دو ماهه اخیر تمام حقوق و تسهیلات و مزایای کارمندان شهرداری را نیز پرداخت کردیم.

 نتایج نخستین بخشنامه ضد فساد شهرداری

معاون مالی شهرداری تهران در ادامه به تشریح آثار و نتایج نخستین بخشنامه ضد فساد شهرداری در خصوص هولوگرام‌ها پرداخت. حسینی‌مکارم با اشاره به اینکه این بخشنامه در راستای شفاف‌سازی مراودات در شهرداری تهران صورت گرفت، گفت: پس از صدور بخشنامه کمیته‌یی از متخصصان تشکیل شد و در مورد هولوگرام‌های صادر شده بررسی و کنترل‌های لازم صورت گرفت.

او با تاکید بر اینکه فکر پشت صدور هولوگرام درست بوده اما از مسیر خود خارج شده است، تصریح کرد: مشکل از اینجا شروع شد که به جای اینکه پول به خزانه شهرداری واریز شود، کارگزاران ادعا کردند به جای ملک پول می‌خواهند و همه‌چیز از فلسفه اصلی آن یعنی دریافت پول از پیمانکاران دور شد و در عوض این شهرداری بود که به کارگزاران پول پرداخت می‌کرد. مواردی وجود داشته که شهردای به کارگزار اعلام کرده وام بگیرد و هزینه‌اش از سوی شهرداری پرداخت خواهد شد. در مجموع قانون رعایت نشده است. بر اساس قانون پول نقد باید به خزانه وارد می‌شده اما همه‌چیز برعکس شده است. شفافیت از بین رفته و وقتی پولی به حساب واریز نشود اصلا نمی‌دانیم چقدر درآمد داشته‌ایم.

حسینی‌مکارم ادامه داد: بعد از صدور بخشنامه ضدفساد شهردار 1232هولوگرام صادر شده به ارزش 720میلیارد تومان بررسی شد از این تعداد 866 مورد به ارزش 359میلیارد تومان تایید شده است. 332 مورد مستندات کافی نداشته و 34 هولوگرام نیز به ارزش 55 میلیارد تومان باطل شده است.

حسینی‌مکارم تصریح کرد: شرکت‌های کارگزار ادعا می‌کنند که 600میلیارد تومان از شهرداری طلب دارند و 720میلیارد تومان نیز هولوگرام صادر شده است، پس باید اعلام کنم تاکنون 1320میلیارد تومان پیش‌خور شده است. البته این میزان هولوگرام‌هایی است که تاکنون به شهرداری مراجعه کرده‌اند، موارد متعددی وجود دارد که احتمالا وقتی دیده‌اند، راستی‌آزمایی انجام می‌شود هولوگرام‌های خود را ارائه نداده‌اند.

او راه‌حل شفافیت را ایجاد خزانه واحد در شهرداری تهران دانست و گفت: امیدوارم تا پایان سال این خزانه واحد ایجاد شود تا ورود و خروج پول به شهرداری مشخص شود. در گذشته شهرداری تهران متعهد به بودجه مصوب نبوده و بر اساس آن پیش نمی‌رفته است و هولوگرام نیز از فلسفه اصلی خود جدا شده یعنی پیمانکاران به جای دریافت ملک پول نقد دریافت می‌کردند.

معاون مالی و اقتصاد شهری شهرداری تهران با بیان اینکه فرآیندها اصلاح خواهد شد، افزود: بخشنامه منع صدور هولوگرام تاثیر فراوانی روی درآمدها داشته است و درآمدها را کاهش داده با این حال تحت هیچ شرایطی در این دو ماهه اخیر شهرداری برای پرداخت حقوق تسهیلات دریافت نکرده و از زمان بخشنامه واریزی‌ها کاهش یافته است.

حسینی‌مکارم درباره میزان بدهی‌های شهرداری تهران گفت: تاکنون 30هزار میلیارد تومان بدهی‌ ثابت در دفاتر ثبت شده است، اما نکته مهمی که تاکنون به آن توجه نشده این است که حتی اگر هم بودجه محقق شود، شهرداری باید سالی 7هزار میلیارد تومان بابت سود تسهیلات و دیرکرد پداخت کند. یعنی باید سالی 7 هزار میلیارد تومان به علت بدهی‌های گذشته تاوان بدهیم.

او همچنین درباره بدهی‌های جدیدی که هر روز در شهرداری کشف می‌شود، اظهار کرد: شهرداری تهران با سازمان‌ها و نهادهای متفاوت مراودات مالی دارد برای مثال امروز بنیاد مستضعفان بر سر زمینی که 20 سال پیش توسط شهرداری گرفته شده اما حل و فصل نشده است جلو آمده و خواهان دریافت ارزش زمین به قیمت روز است. شهرداری پرونده‌های بسیار زیادی نیز در دادگاه دارد و رقم قطعی آنها مشخص نیست.

معاون شهردار در پاسخ به اینکه چرا هنوز قراردادهای بالای یک میلیارد در سامانه شهرداری قرار نمی‌گیرد، گفت: هر چند سامانه آ‌ماده است، اما هنوز تکمیل نشده است و تا دو ماه دیگر تکمیل شود. نحوه انعقاد قرارداد، قیمت، مبلغ، تاریخ و کیفیت قراردادها همه مواردی هستند که به اطلاع عموم خواهد رسید و وعده می‌دهم که تا عید همه قراردادهای بالای یک میلیارد در اختیار عموم قرار گیرد.

 فروش شهر آفتاب و شهروند منتفی است

حسینی‌مکارم در پاسخ به سوال ایلنا در مورد هزینه‌های فاقد دوران قالیباف و احمدی‌نژاد گفت: من هم در مورد هزینه‌های فاقد دوران احمدی‌نژاد شنیده‌ام اما هنوز برای بررسی وارد نشده‌ایم. در مورد هزینه‌های فاقد دوران قالیباف هم ورود پیدا نکردیم.

او ادامه داد: در سال جاری قالیباف نزدیک به 13 هزار و 500 نیرو استخدام کرده است. این در حالی است که وزارت ورزش و جوانان در کل کشور فقط 7 هزار نیرو دارد و وزارت صنعت 3500 نیرو اما شهرداری در چند ماه 13 هزار و 500 نیرو به کادر خود اضافه کرده است.

معاون شهردار با اشاره به اینکه تناسبی میان خدمات ارائه شده به مردم و پولی که به عنوان عوارض پرداخت می‌کنند وجود ندارد، افزود: در تهران سالانه 350هزار تومان از مردم عوارض دریافت می‌کنیم اما تناسبی میان خدمات ارائه شده و پولی که از مردم می‌گیریم، وجود ندارد و سازمان‌ها و شرکت‌های وابسته به شهرداری تهران اقتصادی اداره نمی‌شوند و شهرداری برای هر نفر سالانه 2میلیون تومان خدمات ارائه می‌کند.

حسینی‌مکارم با تاکید بر اینکه سازمان‌های شهرداری اقتصادی نیستند، درباره فروش شهر آفتاب و شهروند گفت: شهر آفتاب واگذار نشده و فروش شهر آفتاب و شهروند به بانک شهر منتفی است. با این حال وظیفه شهرداری رقابت با بخش خصوصی و فروشگاه‌داری نیست.

او با تاکید بر اینکه ماهیت قراردادها به علت تعداد زیاد بررسی نمی‌شود، گفت: بررسی ماهیت قراردادها زمانبر است اما اگر تخلف وجود داشته باشد، بررسی می‌کنیم.

حسینی‌مکارم درباره نحوه افزایش درآمدهای پایدار شهرداری افزود: برای افزایش درآمدهای پایدار به دنبال اصلاح لایحه ارزش افزوده هستیم که بخشی از درآمدهای شهرداری را کاهش داده است. از سوی دیگر پرداخت عوارض در تهران عادلانه نیست، برای مثال بر اساس قانون شهرداری‌ها درصدی از ارزش ملک به عنوان عوارض باید دریافت ‌شود که تا به حال این اقدام صورت نگرفته است و ماشین‌های لوکس باید ماهی 50هزار تومان به شهرداری عوارض پرداخت کنند که همین مقدار را نیز نمی‌پردازند.

وی گفت: در راستای افزایش سرمایه‌گذاری خارجی نیز با کره‌جنوبی برای اجرای پروژه پسماند وارد مذاکره شده‌ایم.

معاون مالی و اقتصادی شهرداری تهران درباره میزان بدهی شهرداری از دولت تصریح کرد: شهرداری در گذشته ادعا می‌کرد 14هزار میلیارد از دولت طلبکار است اما از این میزان

8 هزار میلیارد تومان بر اساس قانون الزام‌آور نیست و دولت برای پرداخت 5700 میلیارد تومان (جرایم، تخصیصات در بافت‌ فرسوده و...) تکلیف داشته است که تا امروز هم قول پرداخت آن را نداده است. سال جاری بخش کمی از آن پرداخت شد، البته قطعی گفته است که یارانه بلیت اتوبوس را پرداخت خواهد کرد اما برای پرداخت آن هم امروز و فردا می‌کنند. تصور می‌کنیم بخشی از آن را در روزهای آینده دریافت کنیم.

معاون شهردار درباره پرونده املاک نجومی نیز ادامه داد: ما از هر گونه شفاف‌سازی حمایت می‌کنیم و در این زمینه با سازمان بازرسی کل کشور همکاری کرده و این همکاری را ادامه خواهیم داد.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران