شماره امروز: ۵۴۷

مصرف بیش از حد دارو در ایران، چالش نظام درمان شده است

| کدخبر: 110578 | |

مصرف دارو بین ایرانیان سه برابر استاندارد جهانی است و ایران را به لحاظ مصرف دارو جزو ۲۰ کشور برتر دنیا قرار داده است. ایران در آسیا نیز بعد از چین رتبه دوم را دارد. این درحالی است که ۲۰ درصد کل داروهای مصرفی در ایران به صورت خودسرانه و بدون تجویز پزشک مصرف می‌شود.

گروه اقتصاد اجتماعی|

مصرف دارو بین ایرانیان سه برابر استاندارد جهانی است و ایران را به لحاظ مصرف دارو جزو ۲۰ کشور برتر دنیا قرار داده است. ایران در آسیا نیز بعد از چین رتبه دوم را دارد. این درحالی است که ۲۰ درصد کل داروهای مصرفی در ایران به صورت خودسرانه و بدون تجویز پزشک مصرف می‌شود.

تجویز داروهای متنوع برای یک بیماری و همچنین تجویز بیش از حد نیاز هر دارو برای یک دوره درمانی، باعث شده هر ایرانی در خانه‌اش یک شبهه داروخانه داشته باشد. برخی پزشکان برای هر بیماری ساده‌یی چند نوع دارو و از هر دارو بیش از 20 عدد، تجویز می‌کنند؛ داروهایی که برخی از آنها برای بیماری اصلا استفاده نمی‌شوند.

قرارداد برخی مراکز درمانی و پزشکان با شرکت‌های داروسازی و واردات دارو و اجرایی نشدن طرح نسخه الکترونیک که میزان داروی تجویزی هر پزشک را قابل رصد می‌کند، دلیل مصرف روزافزون دارو در ایران است؛ مصرفی که بخش قابل توجهی از بودجه درمان کشور را به خودش اختصاص می‌دهد.

عضو هیات رییسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس نسبت به برابر بودن میزان مصرف دارو در ایران با کشور چین که جمعیتی چندین برابر کشورمان دارد، انتقاد کرد.

یعقوب شیویاری با اشاره به اینکه درصورت عدم تصمیم‌گیری و فکر اساسی برای پرداخت مطالبات داروسازان درآینده‌یی نزدیک مشکلات اساسی برای بخش بهداشت و درمان به وجود می‌آید، گفت: ایجاد مشکل در حوزه بهداشت و درمان بطورحتم آسیب فراوانی را به مردم وارد می‌کند، ضمن اینکه درحال حاضر مصرف بی‌رویه دارو در جامعه بسیار

زیاد است.نماینده مردم میانه درمجلس شورای اسلامی، با تاکید براینکه صنعت دارو بسیار پر سود است، افزود: افرادی که در واردات و توزیع دارو در کشور فعال هستند، سود فراوانی را از این حوزه کسب می‌کنند؛ البته داروهای مورد نیاز برای بیماران خاص و صعب العلاج نیز ازطریق واردات به کشور آمده و چاره‌یی جز واردات برای برخی اقلام دارویی وجود ندارد.

  واردات داروهایی که نیازی به آنها نیست

وی با بیان اینکه واردات برخی داروها به کشور بیشتر جنبه تبلیغاتی داشته و به لحاظ درمانی کاربردی ندارند، اظهار کرد: دولت براساس تعهدات خود به حوزه دارو باید طبق قانون مطالبات شرکت‌های دارویی را پرداخت کند، نمی‌توان بیشتر از این یک شرکت دارویی را هرچند دولتی به دلیل نبود نقدینگی و عدم پرداخت بدهی بیمه‌ها بازهم برای تولید تحت فشار قرار داد. شیویاری با اشاره به اینکه درحال حاضر 60 شرکت بزرگ تولید‌کننده دارو در کشور فعال هستند، گفت: بیشتر این شرکت‌ها دارای مطالبات هنگفت از دولت بوده و بیمه‌ها نیز خود مطالبات بسیاری از دولت دارند، به عنوان مثال در مورد بیمه سلامت ایرانیان بیش از10 میلیون نفر دارای دفترچه بیمه هستند که ارائه خدمات به آنها هزینه‌های زیادی را به دنبال دارد؛ ضمن اینکه بیش از 30 درصد داروی مصرفی در کشور برای حوزه درمان هزینه‌سازی صرف است.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه برای برخی بیماری‌ها به هیچ عنوان نیاز به تجویز دارو وجود ندارد، به خانه ملت گفت: در اکثر خانواده‌ها داروهای بسیاری نگهداری می‌شود که برای هرکدام از این داروها هزینه‌های بسیاری انجام شده است، همچنین مصرف دارو تنها باید در زمان مقرر و توسط پزشک برای بیمار تجویز شود؛ از سوی دیگر طبق آمارهای مطرح شده میزان مصرف دارو در کشور برابر با کشور چین آن هم با چندین برابر جمعیت

ایران است.

او با تاکید براینکه فقدان آموزش‌های لازم و فرهنگ‌سازی افراد را ترغیب به استفاده بی‌رویه از دارو می‌کند، اظهار کرد: وزارت بهداشت و درمان در مسیر اجرای طرح تحول سلامت باید در زمینه پیشگیری نیز اقدامات لازم را انجام دهد، یعنی درجلوگیری از مصرف بی‌رویه دارو عوارض آن به مردم اطلاع داده شود.

 عضو هیات رییسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، با اشاره به اینکه دولت باید خط اعتباری ویژه برای پرداخت مطالبات بیمه‌ها در نظربگیرد، گفت: بیمه‌ها نیز باید پرداخت بدهی‌های خود به صنعت دارو را با اولویت دردستور کار قرار دهند، اگر منابع پایدار برای حوزه بهداشت و درمان در نظرگرفته نشود؛ شرکت‌های دارویی دچار مشکل شده و افراد بسیاری بیکار می‌شوند؛ ضمن اینکه در این شرایط به ناچار باید داروهای بسیاری را با واردات در اختیار بیماران قرار داد.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران