شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 110102 | |

حادثه انفجار و آتش‌سوزی در پالایشگاه تهران که باعث مرگ هفت کارگر و تکنیسین این پالایشگاه شد، به دلیل خطای انسانی و بی‌تجربگی رخ داده است.

حادثه انفجار و آتش‌سوزی در پالایشگاه تهران که باعث مرگ هفت کارگر و تکنیسین این پالایشگاه شد، به دلیل خطای انسانی و بی‌تجربگی رخ داده است.

عضو مجمع نمایندگان استان تهران علت وقوع این حادثه را بی‌تجربگی فنی نیروی انسانی مشغول در این واحد صنعتی عنوان کرد.

محسن علیجانی پس از بازدید از پالایشگاه شهید تندگویان نفت تهران گفت: به اتفاق جمعی از نمایندگان و اعضای شورای شهر از پالایشگاه تهران بازدید داشتیم که در این بازدید میدانی، مدیرانی از وزارت خانه‌های نفت، کار، تعاون و رفاه اجتماعی به همراه مدیران فنی و مدیرعامل پالایشگاه حضور داشتند.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس درمجلس شورای اسلامی با اشاره به بررسی ابعاد حادثه از جهت فنی و انسانی اظهار کرد: این واحد در یکی دو ماه گذشته تعمیرات اساسی انجام داده است و به دلیل وجود مورد خاصی در یکی از مخاذن تقطیر، آنها مجبور می‌شوند که یکی از کوره‌ها و مخازن تقطیر را بررسی کنند. او ادامه داد: برای پاک‌سازی کوره از ماده سیال دیزل استفاده شده و با توجه به بخار استفاده شده برای تخلیه، مشعل‌هایی که در کوره وجود داشته به صورت پایلوت و به صورت مشعل وار با حرارت کم روشن بوده است وبه دلیل اینکه شرایط تعمیر، اضطراری بوده آنها احتمال نمی‌دادند که دیزل‌ها مشتعل شود اما در محل انتقال دیزل و بخار به ظرف تقطیر، آتش سوزی اتفاق افتاده است و بیشتر به نظر می‌رسد کم تجربگی عامل حریق بوده است. عضوکمیسیون بهداشت و درمان مجلس به خانه ملت گفت: در مجموع این حادثه دلخراش منجر به جان باختن 7 نفر از کارگران، مکانیک‌ها و استادکارها شده است و ابعاد گسترده‌تر آن باید بررسی شود که هم کمیسیون انرژی مجلس و هم کمیسیون‌های اجتماعی و بهداشت در صورت لزوم و در ابعاد وسیع‌تری این موضوع را بررسی می‌کنند تا این حادثه تجربه‌یی برای این پالایشگاه و پالایشگاه‌های دیگر کشور شود که شاهد بروز این حوادث ناگوار در آینده نباشیم. نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس درمجلس شورای اسلامی در ادامه تصریح کرد: نکته دیگری که وجود دارد این است که وزارت نفت بسیاری از پالایشگاه‌ها را به بخش غیردولتی واگذار کرده است اما باید بتواند ضوابط منسجم و مدیریت یکپارچه‌یی را بر آنها اعمال کند تا مطمئن شود که ضوابط فنی و اصول ایمنی در این پالایشگاه‌ها و مجموعه پتروشیمی رعایت می‌شود. عضو مجمع نمایندگان استان تهران تاکید کرد: بررسی‌های اولیه و بازدید میدانی نشان می‌دهد که علت حادثه عدم تجربه کافی در مسائل فنی بوده است چراکه تکنیسین‌ها مطمئن بوده‌اند که این شمعک‌ها با حرارت 300 درجه فارنهایتی که دارند حریق ایجاد نمی‌کنند اما چون 3 روز این مساله به طول انجامیده فشار پشت مسیر انتقالی از کوره به ظرف تقطیر بیشتر شده و منجر به آتش سوزی شده است که البته باز هم باید کارشناسان فنی در این خصوص نظر دهند اما در مجموع مشخص شد که این حادثه خدای نکرده عمدی نبوده است بلکه می‌توان گفت که ضعف تجربه و دانش فنی، منجر به وقوع این حادثه شده است که نوعی خطای انسانی محسوب می‌شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران