شماره امروز: ۵۴۷

هر ماه ۵ کارگر ساختمانی جان خود را از دست می‌دهند

| کدخبر: 105586 | |

دیروز کانون کارگران ساختمانی استان قم برای بررسی فوت ۲ کارگر ساختمانی در این استان تشکیل جلسه داد. یک فعال صنفی کارگران ساختمانی می‌گوید؛ هر ماه بیش از ۵ کارگر ساختمانی جان خود را حین انجام کار از دست می‌دهند.

دیروز کانون کارگران ساختمانی استان قم برای بررسی فوت ۲ کارگر ساختمانی در این استان تشکیل جلسه داد. یک فعال صنفی کارگران ساختمانی می‌گوید؛ هر ماه بیش از ۵ کارگر ساختمانی جان خود را حین انجام کار از دست می‌دهند.

سه‌شنبه، سی‌ویکم مرداد ماه، یک کارگر ساختمانی ۳۵ ساله که در یک کارگاه ساختمانی واقع در خیابان هنرستان استان قم کار می‌کرد به علت سقوط از ارتفاع جان خود را از دست داد و دو روز قبل‌ از این واقعه، یک‌شنبه، بیست و نه مرداد ماه، یک کارگر ساختمانی دیگر نیز در همین استان براثر حادثه‌یی مشابه جان خود را از دست داد. از پی این حوادث، عباس شیری، سخنگوی کانون انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی کشور به ایلنا، گفت: در هر ماه ۵ یا ۶ کارگر ساختمانی در کشور به دلایل مختلف همچون سقوط از ارتفاع جان خود را از دست می‌دهند یا دچار نقص عضو می‌شوند. در یک هفته گذشته نیز ۲ کارگر ساختمانی جان خود را حین انجام کار از دست داده‌اند. شیری با بیان اینکه حتی کاهش ساخت و ساز هم موجب پایین رفتن آمار کارگران حادثه دیده نشده است، افزود: به صورت طبعی باید با کاهش ساخت و ساز در سراسر کشور آمار کارگران ساختمانی حادثه دیده کاهش می‌یافت این در حالی است که چنین اتفاقی رخ نداده است.

این فعال صنفی کارگران ساختمانی استان قم، افزود: این امر نشان از آن دارد که کارفرمایان ساختمانی یا پیمانکاران این کارگاه‌ها تنها به فکر بالا بردن سرعت اتمام پروژه‌های خود هستند و در این میان تنها تجهیز و ایمن‌سازی کارگاه‌ اهمیتی ندارد.

او با بیان اینکه به نظر می‌رسد، اخطار پلمب کارگاه آخرین روش بازدارنده برای کاهش حوادث کار مربوط به محیط‌های کارگاهی باشد، افزود: تجربه نشان داده است کارفرمایان متخلف تا زمانی که احساس نکنند تعطیلی کارگاه در پی تذکرات مکرر بازرسان ادارات کار جدی است؛ نسبت به ایمنی‌سازی کارگاه اقدام نمی‌کنند. او افزود: انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی در پی آن هستند که با انعقاد تفاهم‌نامه با ادارات کار و سازمان نظام مهندسی این روند را تسریع کنند چراکه نمی‌توان دست رو دست گذاشت و منتظر مرگ روزانه کارگران و داغدار شدن خانواده‌های آنان شد.

شیری در پایان، افزود: باید ترتیبی داد که آموزش‌های ایمنی به کارفرمایان جدی شود و مثلا شهرداری‌ها به کارفرمایانی که جواز‌های مربوطه این کار را کسب نکرده‌اند، آموزش دهند.

 به قیمت جان

مشاور کانون کشوری انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی می‌گوید؛ تعطیلی کارگاه‌های ساختمانی که کارفرمایان آنها ضوابط ایمنی کار را در آن رعایت نمی‌کنند، خواسته انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی است؛ چراکه سال ۹۵ بیش از نیمی از حوادث کار کشور در کارگاه‌های ساختمانی رخ داد.

میکاییل صدیقی، در گفت‌وگو با ایلنا، اظهار داشت: تعطیلی کارگاه‌های ساختمانی که کارفرمایان آنها ضوابط ایمنی کار را در آن رعایت نمی‌کنند خواسته انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی است؛ چراکه سال ۹۵ بیش از نیمی از حوادث کار کشور در کارگاه‌های ساختمانی رخ داد.

او افزود: این کار باید از طریق انعقاد یک تفاهم‌نامه میان ادارات کار، انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی و سازمان نظام مهندسی انجام شود، البته نیازمند همکاری مراجع قضایی و شهرداری‌ها هم هستیم اما در هر حال تعطیلی این کارگاه‌های باتوجه به بالا رفتن حجم تخلفات کارفرمایان و بی‌توجهی کامل آنها به ضوابط ایمنی واجب است.

صدیقی تصریح کرد: بدین وسیله سایر کارفرمایان نیز متوجه می‌شوند که حتی یک کارگر ساختمانی نیز نباید بر اثر اهمال آنان جان خود را از دست بدهد یا دچار نقص عضو شود. او با بیان اینکه در معدود کارگاه‌های ساختمانی ضوابط ایمنی کار در ارتفاع توسط کارفرمایان رعایت می‌شود، تصریح کرد: چندی پیش یکی از کارگران سیمان کار در یکی از کارگاه‌های ساختمانی استان مریوان به علت سقوط از ارتفاع و نبود وسایل حفاظتی جان خود را از دست داد این در حالی است که کارفرما ساعتی بعد به کارگاه مراجعه نمود و کمربند و و کلاه در کارگاه گذاشت تا در زمان مراجعه مسوولان اداره کار وقوع حادثه را به گردن کارگر بیاندازد. رییس انجمن صنفی کارگران ساختمانی مریوان و سرواباد در ادامه با بیان اینکه در ماده ۹۵ قانون کار مسوولیت اجرای‌ مقررات‌ و ضوابط‌ فنی‌ و بهداشت‌ کار برعهده‌ کارفرما است، افزود: اگر در این خصوص تخلفی از کارفرما سر بزند کارفرما یا مسوول‌ کارگاه از نظر کیفری و حقوقی مسوول است.

او با بیان اینکه شهرداری‌ها تخلفات کارفرمایان کارگاه‌های ساختمانی را جدی نمی‌گیرند، تصریح کرد: این در حالی است که شهرداری‌ها به موقع عوارض و مالیات ساخت و ساز را از مالک ساختمان دریافت می‌کنند اما زمانی که پای جان انسان‌ها در میان است شهرداری‌ها حتی نسبت به تطابق دادن قوانین بالادستی با شرایط موجود کوتاهی می‌کنند. این فعال صنفی کارگران ساختمانی با بیان اینکه کارگران نمی‌بایست در پروژه‌هایی که ایمنی آنها توسط کارفرمایان تضمین نمی‌شود، کار بکنند، گفت: انجمن صنفی کارگران ساختمانی مریوان و سرواباد برای آگاهی کارگران ساختمانی به آنها آموزش‌های لازم را در این خصوص ارئه می‌دهد چراکه در زمانی که کارفرمایان ایمنی را رعایت نمی‌کنند این کارگران هستند که باید تامین ایمنی و تجهیز کارگاه را از کارفرما مطالبه کنند. رییس انجمن صنفی کارگران ساختمانی مریوان و سروآباد در پایان، تصریح کرد: هم‌اکنون تعداد کثیری از کارگران ساختمانی بیمه نیستند از این‌رو پس از وقوع حادثه خسارتی بابت اهمال کارفرمایان دریافت نمی‌کنند و کارفرمایان نیز کمک به خانواده‌های آنان نمی‌کنند پس بهتر است که خود کارگران در این خصوص هوشیار باشند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران