شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 103420 | |

سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس از موافقت تمام مراجع تصمیم‌گیرنده با پیشنهاد توزیع موادمخدر دولتی با هدف انقطاع رابطه معتادان و قاچاق‌چیان خبر داده و گفته طرح توزیع مواد مخدر دولتی مشابه آن‌ چیزی است که پیش از انقلاب انجام می‌شد.

موافقت با طرح توزیع موادمخدر دولتی

سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس از موافقت تمام مراجع تصمیم‌گیرنده با پیشنهاد توزیع موادمخدر دولتی با هدف انقطاع رابطه معتادان و قاچاق‌چیان خبر داده و گفته طرح توزیع مواد مخدر دولتی مشابه آن‌ چیزی است که پیش از انقلاب انجام می‌شد.

حسن نوروزی در گفت‌وگو با ایلنا با اشاره به آخرین تصمیمات درباره نحوه اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر گفته بنابر مصوبه کمیسیون در آخرین جلسه، درباره کسانی که هم‌اکنون به‌خاطر جرایم مواد مخدر مقرر کردیم اگر جرمشان حمل، توزیع یا نگهداری تریاک تا زیر ۱۰۰کیلوگرم بود، یا همین جرایم را درمورد تولید و توزیع مواد مخدر صنعتی تا مقدار کمتر از ۲کیلوگرم یا حمل و نگهداری آن تا زیر ۵ کیلوگرم باشد، درصورتی که سوءپیشینه موثر نداشته باشند، اعدامشان به حبس درجه یک تبدیل می‌شود.   او با تاکید بر عطف به ماسبق شدن این اصلاحات جدید در قانون مبارزه با مواد مخدر یادآور شده کسانی که از این به بعد مرتکب چنین جرایمی شوند، برای تولید و توزیع مواد صنعتی ۲ کیلوگرم مواد مخدر صنعتی یا حمل و نگهداری ۳ کیلوگرم از همین نوع مواد مخدر با حکم اعدام مواجه می‌شوند.

سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوالی درباره تصویب پیشنهاد دیگری در جلسه اخیر این کمیسیون درخصوص توزیع دولتی مواد مخدر اعلام کرده باتوجه به تاکید ویژه‌یی که در سیاست‌های کلی نظام بر لزوم انقطاع رابطه معتادان و قاچاقچیان صورت گرفته است، مقرر کردیم دولت مواد مخدر رقیق در اختیار معتادان قرار دهد تا این عزیزان بتوانند به‌تدریج ترک کرده و به‌جای آنکه جلب قاچاقچیان مواد مخدر شوند، به‌سمت نظام آمده و از طریق مجاری رسمی نیاز خود را برطرف کنند.

 نماینده رباط‌کریم و بهارستان در مجلس با تاکید بر نهایی شدن روند تصویب این پیشنهاد در کمیسیون قضایی و حقوقی در پاسخ به سوالی درباره اینکه دولت قرار است چه نوع مواد مخدری در اختیار معتادان قرار دهد، گفته در واقع این مواد مخدر شامل‌‌ همان متادون و موادی رقیق‌تر از مواد مخدر پیشین می‌شود و اختیار تصمیم‌گیری درباره آن نیز برعهده آیین‌نامه‌یی که قرار است، توسط وزارت دادگستری و سازمان مبارزه با مواد مخدر به‌صورت مشترک تهیه شود و پس از تصویب هیات وزیران امکان اجرایی شدن خواهد یافت.

او در پاسخ به سوال دیگری درباره تفاوت این مصوبه با آن‌چه پیش از انقلاب به‌صورت توزیع کوپنی مواد مخدر انجام می‌شد، گفته آن طرح اشکالی نداشت و طرح جدید نیز تقریبا همان چیزی است که پیش از انقلاب انجام می‌شد.

 سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس در پاسخ به سوال دیگری که آیا جایگزینی برای مواد مخدر صنعتی در این پیشنهاد درنظر گرفته شده است، گفته تصمیم‌گیری در این مورد نیز در‌‌ همان آیین‌نامه اجرایی انجام خواهد شد و هدف ما این است که رابطه معتادان و قاچاقچیان را منقطع کنیم.

 نوروزی در پایان و درپاسخ به سوالی درباره میزان توفیق این طرح پیشنهادی و همچنین اینکه آیا مراجع تصمیم‌گیر خارج مجلس با آن موافقت دارند، گفت: قطعاً شاهد موفقیت آن خواهیم بود و این درحالی است که نمایندگان همه مراجع و قوای دخیل در این مساله در جلسه کمیسیون قضایی مجلس حضور داشتند و همگی نظر مثبت داشتند.

 

۴/4 میلیون نفر تجربه یک‌بار مصرف مواد مخدر دارند

فارس| معاون پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور گفته از ۵۳ میلیون نفر افراد بین ۱۵ تا ۶۴ سال کشور، ۴ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر تجربه یک بار مصرف مواد مخدر را داشته‌ و ۲ میلیون و ۸۰۸ هزار نفر مصرف مستمر دارند. به گفته محسن روشن‌پژوه پیمایش شیوع‌شناسی اعتیاد بین سال‌های 94 تا 95 و در یک جامعه آماری 61 هزار نفری انجام شده است.  

او همچنین در ادامه اضافه کرده براساس این پیمایش 2میلیون و 808هزار نفر از افراد، دارای مصرف مستمر مواد مخدر در هفته و ماه گذشته بودند.  معاون پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور در ادامه گفته براساس نوع مواد مصرفی در مصرف‌کنندگان مستمر، خانواده تریاک در رتبه اول، حشیش و گل در رتبه دوم و محرک‌ها مانند شیشه در رتبه سوم قرار دارند.

به گفته او براساس نوع مواد مصرفی، مصرف‌کنندگانی که در طول عمر به صورت تفننی یا آزمایشی تجربه مصرف داشته‌اند، بیشتر ماده مصرفی همچنان تریاک بوده و شیشه و کریستال در رتبه دوم قرار دارد و خانواده حشیش، گل و ماری‌جوآنا نیز در رتبه سوم قرار می‌گیرند.

 

2017، دومین سال گرم در جهان می‌شود

ایسنا| بررسی‌ها حاکی از آن است که 2017 دومین سال گرم در جهان است که تاکنون به ثبت رسیده‌ است. سومین ماه ژوئن که تاکنون به لحاظ بیشترین میزان دما در تاریخ به ثبت رسیده مربوط به سال 2017 بوده، همچنین از شروع سال جاری، جهان با بالاترین میزان دما روبه‌رو بوده که نشان می‌دهد 2017 رکورد دومین سال گرم را از آن خود خواهد بود.

طبق اعلام اداره ملی اقیانوسی و جوی امریکا، میانگین دمای جهانی در ژوئن 2017، 0.64 درجه سانتی‌گراد بالاتر از میانگین دما در قرن 20 بوده‌ است. همچنین ژوئن 2016 رتبه نخست را به لحاظ بالاترین میزان دما در میان رکوردهای ثبت شده دارد و ماه ژوئن سال 2015 در رتبه دوم قرار گرفته است. به گفته محققان میانگین دمای جهانی از ماه ژانویه تا ژوئن 2017، 0.91 درجه سانتی‌گراد بالاتر از میانگین قرن 20 بوده و تنها 0.16 درجه سانتی‌گراد کمتر از رکورد ثبت شده در سال 2016 بوده‌ است.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران