شماره امروز: ۵۴۷

سازمان ثبت احوال اعلام کرد

| کدخبر: 102821 | |

سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور گفت: مردم کارت ملی را تنها به عنوان کارت شناسایی در نظر نگیرند بلکه در صورت تامین زیرساخت‌ها با این کارت خدمات بانکی، سلامت، انتخابات و... انجام خواهد شد.

سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور گفت: مردم کارت ملی را تنها به عنوان کارت شناسایی در نظر نگیرند بلکه در صورت تامین زیرساخت‌ها با این کارت خدمات بانکی، سلامت، انتخابات و... انجام خواهد شد.  سیف‌الله ابوترابی، سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور با بیان اینکه تا پایان امسال اعتبار کارت‌های ملی قدیمی به پایان می‌رسد، گفت: بر این اساس ما با دو گروه کارت ملی مواجه هستیم، نخست کارت‌هایی که از سال 80 تا 89 صادر شده‌اند و دیگری کارت‌هایی که بعد از سال 89 صادر شده‌اند.  وی افزود: قانون جدید برای کارت‌هایی است که بین سال‌های 80 تا 89 صادر شده‌اند لذا این کارت‌ها در آغاز سال 97 از درجه اعتبار ساقط می‌شوند.  سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور با بیان اینکه تاکنون برای 24میلیون نفر از ایرانیان کارت ملی هوشمند صادر شده است، گفت: برای 36میلیون نفر از ایرانیان هنوز کارت ملی هوشمند صادر نشده است.  او گفت: ثبت احوال تفاهمنامه‌یی با پست و دفاتر پیشخوان دولت منعقد کرده که براساس آن در 500 نمایندگی پست و 1200دفتر پیشخوان برای متقاضیان دریافت کارت ملی هوشمند خدمات لازم ارائه می‌شود.

ابوترابی با اشاره به اینکه در هر دفتری سیستم عکاسی وجود دارد، افزود: متقاضیان نیازی به ارائه عکس ندارند زیرا عکس به صورت آنلاین از متقاضیان گرفته و صادر می‌شود لذا متقاضیان تنها با اصل شناسنامه خود به این مراکز مراجعه و نسبت به دریافت کارت ملی هوشمند خود اقدام کنند.  او با اشاره به مبلغ پرداختی برای دریافت کارت ملی هوشمند افزود: مبلغ پرداختی برای دریافت کارت ملی هوشمند 3 قسمتی است، نخست پرداخت 20هزار تومان که براساس مصوبه مجلس است، مرحله دوم حداقل 7000و حداکثر 9000تومان برای تکمیل خدمات و درنهایت 2000تومان هم هنگام دریافت کارت ملی هوشمند از متقاضیان اخذ می‌شود که مجموعا 31هزار تومان می‌شود.

سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور با اشاره به کوتاه شدن مدت اخذ کارت ملی به 15روز گفت: پیش‌تر فرآیند تعویض کارت ملی 4ماهه بود که امروز این مقدار به 15تا 30روز کاهش یافته است. مردم بدانند که الزامی به تعویض شناسنامه نیست مگر آنکه آسیب دیده باشد که در صورت تعویض حداقل یک و حداکثر 3روزه تحویل متقاضیان می‌شود.  او با بیان اینکه برای عکس‌دار شدن نوجوانانی که به 15سال رسیده‌اند با وزارت آموزش و پرورش تفاهمنامه‌یی امضا شده، گفت: برای الصاق عکس زمان محدودی نداریم و هر فردی که 15سال تمام دارد، می‌تواند برای عکس‌دار شدن شناسنامه خود اقدام کند لذا خانواده‌ها باید در این زمینه اقدامات لازم را انجام دهند.

ابوترابی با بیان اینکه سازمان ثبت احوال قصد دارد تا پایان سال 97 همه ایرانیان را صاحب کارت ملی هوشمند کند، افزود: این امر نیازمند زیرساخت‌ها و بودجه است که به لطف همکاری همه دستگاه‌ها این امر را محقق می‌کنیم.

او گفت: سازمان ثبت احوال درحال حاضر 15روزه کارت ملی را برای متقاضیان صادر می‌کند و برای کسانی که مدارکشان دچار مشکل است هم پیامکی ارسال می‌شود که فرد متقاضی باید نسبت به رفع نقص اقدام کند که در صورت تاخیر در این امر یقینا دریافت کارت ملی هوشمند نیز 15روزه نخواهد بود.

سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور افزود: بعضا مردم نسبت به این پیامک‌های ارسالی از سوی سازمان بی‌توجه هستند و همین امر پروسه دریافت کارت ملی هوشمند را با تاخیر روبه‌رو می‌کند.

او با اشاره به اینکه به زودی کارت ملی، کارت مادر برای همه ایرانیان خواهد بود، افزود: ما در تلاشیم تا دستگاه‌ها با کمک این کارت خدمات گوناگونی را به صاحبانشان ارائه دهند. توصیه ما این است که مردم این کارت را تنها به عنوان کارت شناسایی در نظر نگیرند بلکه در صورت تامین زیرساخت‌ها با این کارت می‌توانند خدمات زیادی ازجمله خدمات بانکی، سلامت، انتخابات و... را دریافت کنند.  ابوترابی در خاتمه سخنانش در شبکه خبر گفت: در قم و خوزستان طرح عدم اخذ مدارک بدون کپی را دنبال می‌کنیم که به زودی این امر در کل کشور اجرایی می‌شود.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران