شماره امروز: ۵۴۷

| | |

منطقه خاورمیانه و افریقا (MEA) در آستانه یک تحول عظیم دیجیتال قرار دارد. چراکه طی چند وقت اخیر جریان ارتباطات و انتقال داده‌ها از این منطقه به سایر نقاط جهان به شکل چشم‌گیری افزایش یافته است.

منطقه خاورمیانه و افریقا (MEA) در آستانه یک تحول عظیم دیجیتال قرار دارد. چراکه طی چند وقت اخیر جریان ارتباطات و انتقال داده‌ها از این منطقه به سایر نقاط جهان به شکل چشم‌گیری افزایش یافته است. توسعه تلفن‌های هوشمند در این منطقه روز به روز بیشتر می‌شود و شبکه‌های اجتماعی نیز گسترش قابل توجهی پیدا کرده‌اند. همچنین برخی دولت‌های خاورمیانه در حال پیاده‌سازی ابتکاراتی در حوزه دیجیتال هستند که می‌تواند برای آنها پیشرفت قابل توجهی را به همراه داشته باشد. با این حال هنوز هم برخی از کشورهایی هستند که هنوز به شکل فراگیر به سمت دیجیتالی شدن پیش نمی‌روند اما تلاش می‌کنند تا رشد پیدا کنند. این کشورها اگرچه سعی کرده‌اند امکانات سخت افزاری دیجیتالی شدن را فراهم کنند اما هنوز فضای دیجیتالی شدن را به‌طور کامل به وجود نیاوردند. به گزارش سایت فدراسیون فاوا سیاست‌های اقتصادی مطلوب و چارچوب‌های قانونی راه را برای تحول بزرگ فناوری اطلاعات و ارتباطات در کشورهای خاورمیانه و آفریقا هموار می‌کند. در حال حاضر دولت‌ها هزینه‌های زیادی در این بخش انجام داده‌اند یا اینکه برای بهبود بهره‌وری در حال بررسی ابزارهای مربوط به فناوری اطلاعات و ارتباطات هستند. برخی از این کشورها نیز طی سال‌های گذشته برنامه‌های قابل توجهی را در نظر گرفته‌اند. به‌طور مثال برنامه تحول ملی عربستان سعودی برای سال ۲۰۲۰ که بخشی از چشم‌انداز ۲۰۳۰ عربستان محسوب می‌شود به دنبال مشارکت بیشتر بخش خصوصی، ایجاد اشتغال و تولید محتوای داخلی است. این برنامه ۲۹ طرح دیجیتال را در بخش‌های کلیدی در نظر دارد و دولت قصد دارد در این برنامه بیشترین سرمایه‌گذاری را در بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات انجام دهد. به‌طور مشابه برخی کشورهای افریقایی نیز همین سیاست را طی سال‌های اخیر دنبال کردند که علاوه بر دولت الکترونیک، بخش فینتک و سرمایه‌گذاری در بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات را نیز توسعه داده‌اند.

دوبی نیز در تلاش است تا خود را به عنوان مرکز نوآوری و فناوری جهان معرفی کند. اکنون بسیاری از کارشناسان دوبی را قلب فناوری اطلاعات و ارتباطات خاورمیان و افریقا میدانند. چرا که در این منطقه مشهورترین برندهای بین‌المللی در حوزه فناوری حضور دارند که از جمله آنها می‌توان به Oracle، Microsoft، Facebook، Google و LinkedIn اشاره کرد. شرکت‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات مستقر در دوبی از موقعیت مناسبی برای سرمایه‌گذاری در یک عملیات بزرگ برخوردار هستند، زیرا انتظار می‌رود هزینه‌های دولت‌ها در بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات در خاورمیانه و افریقا در آینده نزدیک رشد چشم‌گیری خواهد داشت. علاوه بر این دوبی میزبان اکسپو۲۰۲۰ است و همچنین امارات متحده قصد دارد چشم‌انداز ۲۰۲۱ را نیز طی یک سال آینده در بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات ارایه دهد. از سوی دیگر شرکت‌های منطقه‌ای تمایل دارند برای افزایش تجربه و بهره‌وری کاری خود سرمایه‌گذاری‌های جدی در این بخش انجام دهند. از طرفی دیگر آمارها نشان می‌دهد نفوذ فناوری اطلاعات و ارتباطات در افریقا به سرعت بالا می‌رود. دولت‌ها نیز قصد دارند هرچه بیشتر روی اقتصاد دیجیتال تمرکز کنند. چرا که نوآوری‌های فنی اخیر در ارتباطات راه دور در سراسر جهان، هزینه‌های استفاده از تلفن همراه را به‌شدت کاهش داده و اتصال به اینترنت را نیز آسان‌تر کرده است. اکنون دسترسی به اینترنت و فناوری‌های نوین در توسعه اقتصادی افریقا نقش گسترده‌ای ایفا کرده است. ارتباطات در بخش‌های مختلف امریکا بسیار درهم تنیده و گسترده شده است. در عین حال فناوری‌های نوین نیز برای حل چالش‌ها در بخش کشاورزی افریقا نیز به کمک کشاورزان آمده است. اکنون کشاورزان در حال استفاده از تجهیزات هوش مصنوعی برای شناسایی بسیاری از آفت‌های زراعی هستند که ممکن است محصولات آنها را به خطر اندازد. از طرفی دیگر موج چهارم فناوری‌های صنعتی در منطقه MENA (خاورمیانه و شمال افریقا) را متحول کرده است. ICT توانسته انقلابی بزرگ را در عرصه‌های مختلف ایجاد کند. اینترنت اشیا و ارتباطات بیسیم پیشرفت قابل ملاحظه‌ای را به وجود آورده است. از همین رو با ظهور نسل پنجم اینترنت همراه می‌توان منتظر تحولی جدید در عرصه فناوری اطلاعات بود. گزارش‌ها حاکی از آن است که قطر، عربستان و امارات در حال آماده‌سازی زیرساخت برای ۵G هستند و قصد دارند تا سال ۲۰۲۱ با نسل پنجم اینترنت همراه حجم ترافیکی قابل توجهی را ایجاد کنند. به نظر می‌رسد این 3 کشور سرمایه‌گذاری گسترده‌ای در این بخش انجام دهند و حتی اپراتورهای خود را به نحوی مجهز کنند که آنها تبدیل به ارایه‌دهنده این نسل از اینترنت همراه به بخش‌های مختلف جهان شود. ولی این نکته را باید یادآور شد که زمینه توسعه‌ای قابل توجهی به خصوص در افریقای جنوبی وجود دارد که می‌تواند تبدیل به یکی از ارایه‌دهندگان اصلی نسل پنجم اینترنت همراه باشد. در حال حاضر چشم‌اندازها برای صنعت ICT در خاورمیانه و افریقا امیدوار‌کننده به نظر می‌رسد پتانسیل‌های فراوانی برای بازیگران این عرصه وجود دارد. برای توسعه و بهبود عملکرد عرضه فناوری اطلاعات و ارتباطات به کاربران، تقویت زیرساخت‌ها در این بخش و توسعه برنامه ثبت اختراح در این زمینه بسیار مهم خواهد بود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران