شماره امروز: ۵۴۷

| | |

تسنیم| نایب‌رییس مجمع واردات با اشاره به کند و ناقص بودن تصمیم‌گیری‌هایی که بابت مهار آسیب‌های اقتصادی شیوع ویروس کرونا گرفته می‌شود، گفت:

تسنیم| نایب‌رییس مجمع واردات با اشاره به کند و ناقص بودن تصمیم‌گیری‌هایی که بابت مهار آسیب‌های اقتصادی شیوع ویروس کرونا گرفته می‌شود، گفت: اقتصاد کشور در شوک کرونا فرو رفته است. به گزارش خبرگزاری تسنیم سیامک پیربابایی، نایب‌رییس مجمع واردات با اشاره به کند و ناقص بودن تصمیم‌گیری‌هایی که بابت مهار آسیب‌های اقتصادی شیوع ویروس کرونا گرفته می‌شود، اظهار داشت: متاسفانه به‌رغم اینکه کرونا لحظه‌ای عمل می‌کند و تاکنون منحنی آسیب‌هایی که به کشور وارد کرده، صعودی بوده ولی سرعت تصمیم‌گیری‌های مسوولان اقتصادی در مقابله با آن، اصلا مناسب نیست و این واقعیت دردناکی است که باید آسیب‌شناسی شود. او درباره بخشنامه «حمایت از تسهیلات گیرندگان به دلیل شرایط ناشی از شیوع ویروس کووید 19»، گفت: صدور این بخشنامه، یک کار لازم ولی ناکافی است و سخت امیدوارم ایرادات و نقص‌های آن هرچه زودتر برطرف شود تا پیش از اینکه دیر شده و زنجیره اقتصاد دچار اختلال‌های بیشتر شود، حمایت‌ها و پشتیبانی‌های لازم از کسب و کارهایی که به‌واسطه شیوع کرونا آسیب دیده‌اند، انجام شود. به گفته، پیربابایی، دربخشنامه اخیر، کلیه اصنافی که از شیوع کرونا آسیب اقتصادی دیده‌اند، لحاظ نشده‌اند و لیست پیوست آن کامل نیست. درواقع لیست منتشر شده در بخشنامه بانک مرکزی، تنها به حلقه انتهایی توزیع توجه کرده که واقعا کفایت نمی‌کند.

او با تاکید بر این نکته که اقتصاد در شوک کرونا است، تصریح کرد: عدم پوشش بنگاه‌های اقتصادی بالادستی می‌تواند بحران‌هایی را به دنبال داشته باشد و باید مسوولان و سیاست‌گذاران نسبت به این موضوع توجه و اهتمام داشته باشند. پیربابایی افزود: با توجه به سطح وسیع آسیب‌های ناشی از شیوع کرونا و بزرگی دامنه تاثیر آن، شمول چند صنف در حلقه انتهایی توزیع کافی نیست و بهتر بود که تصمیم‌گیران، در این رابطه شرایط اقتصادی حاکم بر بنگاه‌ها و اصناف را عمیق‌تر بررسی کرده و لحاظ می‌کردند و تردیدی نیست که برای انجام این مهم، طریق اتاق بازرگانی سهل الوصول‌تر خواهد بود. او در پایان در خصوص وجود بروکراسی اداری برای اجرای این بخشنامه افزود: برای اثربخشی این بخشنامه، بحث زمانبندی مناسب در مراحل مختلف اجرای آن، ضرورت دارد که متاسفانه این موضوع نیز درآن به خوبی دیده نشده و اجرای آن باید به دور از مقررات زاید و خیلی چابک‌تر انجام شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران