شماره امروز: ۵۴۷

| | |

رییس اتحادیه صنف فروشندگان آهن و فولاد تهران گفت: امسال میزان مصرف فولاد کشور به رقم ۱۷میلیون تن می‌رسد و با توجه به برنامه تولید، حدود ۱۰ میلیون تن مازاد خواهیم داشت.

رییس اتحادیه صنف فروشندگان آهن و فولاد تهران گفت: امسال میزان مصرف فولاد کشور به رقم ۱۷میلیون تن می‌رسد و با توجه به برنامه تولید، حدود ۱۰ میلیون تن مازاد خواهیم داشت. حمیدرضا رستگار روز شنبه در گفت‌وگو با ایرنا تصریح کرد: امروز کشورمان از نظر تولید فولاد به جایگاهی رسیده که علاوه بر تامین نیاز بازار داخلی، امکان صادرات به بازارهای هدف را هم دارد، اما موضوعی که اکنون با آن روبه‌روشده‌ایم، ابهامی است که در این ارتباط وجود دارد، چرا باید قیمت‌ها وضعیت افسار گسیخته داشته باشد و قیمت فولاد بدون منطق عقلی افزایشی شود.

او تصریح کرد: این مطلب توجیه ندارد که به‌دلیل صادرات آهن اسفنجی که در گذشته انجام شده، و اکنون پایه تولیدات فولاد است و کمبود به وجود آمده، بنابراین بهانه‌ای برای رشد قیمت باشد. رستگار خاطرنشان کرد: مساله‌ای که امروز مطرح است، میزان نقدینگی و پول‌های سرگردان در جامعه در هر دوره‌ای به یک بخش نفوذ و پیامد تخریب بازار و رشد قیمت‌ها را به دنبال دارد و اکنون بخش فولاد یکی از عرصه‌های رسوخ پول‌های سرگردان است و برخی براین اعتقادند که برای جلوگیری از کاهش ارزش پول نسبت به خرید فولاد اقدام کنند. به گفته او، اکنون با وضعیت رکودی که در اجرای طرح‌های عمرانی وجود دارد، تقاضای جدیدی در بخش ساختمان‌سازی پدید نیامده و

پیش‌بینی میزان مصرف سالانه فولاد بالغ بر

۱۷ میلیون تن است و حدود ۱۰میلیون تن هم مازاد تولید امسال وجود دارد که با توجه به شرایط تحریم و محدودیت‌هایی برای صادرات، چه توجیه‌ای برای افزایش قیمت فولاد و آهن آلات است.

    ضرورت شفاف‌سازی بورس کالا

رستگار اضافه کرد: اصناف براساس قانون متعهد به اخذ سود منطقی هستند و نباید قیمت‌ها افسار گسیخته باشد و با بی‌انضباطی در بازار آهن آلات هم مخالفیم و معتقدیم تنظیم بازار باید توسط مراجع نظارتی و حتی امنیتی انجام شود. او تصریح کرد: ضروری است مشخص شود که در بخش فولاد و در زنجیره تولید تا مصرف چه افرادی دخالت دارند و امروز به عنوان یک مساله جدی و مهم بورس کالا باید پاسخگو باشد که چگونه کشف قیمت شده و چه کسانی اقدام به خرید کرده‌اند و نیاز به شفاف‌سازی وجود دارد.

رستگار یادآور شد: واقعیت اینکه این اتحادیه مسوول توزیع آهن آلات در شهر و استان تهران است، اما در تعیین قیمت نقش ندارد، زیرا در جریان چگونگی کشف قیمت نیستیم و نسبت به چگونگی عملکرد بورس کالا و کشف قیمت هم قرار نداریم.

او اضافه کرد: برخی براین اعتقادند، شاید منشأ گرانی در بهمن ماه مربوط به صادرات بیش از اندازه باشد و پیشنهاد می‌شود برای سامان بخشیدن به این مهم یک تشکل مرجعیت و مسوولان مربوطه را برعهده گیرد که مانع از سودجویی افراد شود و در برابر عملکرد خود پاسخگو باشند. رستگار گفت: امروز فولاد، بعد از نفت بالاترین ظرفیت مالی و درآمد ارزی را برای کشور می‌تواند به همراه داشته باشد و با سرمایه‌گذاری‌های به عمل آمده، اکنون به خودکفایی رسیده و در عین حال واردات هم سهم بسیار ناچیزی دارد.

    زنجیره تولید و مصرف نیازمند برنامه جامع

او خاطرنشان کرد: واقعیتی که باید مورد تاکید قرار داد این است باوجود چنین ظرفیتی در بخش فولاد و قابلیت برای شکوفایی اقتصادی، نبود برنامه جامع محسوس است، فولاد برنامه جامعی دارد که این امر مربوط به تولید آن است، اما زنجیره از تولید تا مصرف نیازمند یک برنامه است. به گفته رستگار، اکنون که در شرایط تحریم قرار داریم، در بازار داخلی باید یک برنامه اصولی و منسجم داشته باشیم و برای این منظور در جلسات تصمیم‌سازی نیازمند مشارکت صاحب‌نظران بخش‌های مختلف است و این امر می‌تواند منجر به برنامه‌ریزی دقیق شود، درحالی که در نشست‌های تنظیم بازار فولاد، اتحادیه نماینده‌ای ندارد و هیچگاه طرف مشورت قرار نمی‌گیرد.

او گفت: اتحادیه‌ها امروز نبض بازار مصرف را در ارتباط با کالاهای مختلف دراختیار دارند و شور و مشورت با آنها، ضامن کنترل بازار است و باید مورد توجه قرار داد. رستگار اضافه کرد: شرایط اقتصادی کشور با مدیریت قوی مانع از بی‌ارزش شدن پول ایران در برابر سایر ارزها می‌شود و دامن زدن به شرایط هرج و مرج درکشورو بی‌قانونی نقشه و برنامه دشمن است و دراین ارتباط باید برنامه داشته باشیم.

    رشد قیمت ۴۰ درصدی

رییس اتحادیه صنف فروشندگان آهن و فولاد تهران افزود: بررسی‌ها نشان می‌دهد از یک ماه پیش (بهمن ماه) رشد قیمت ۳۰ تا ۴۰ درصدی برای تمامی مقاطع آهن آلات نسبت به نیمه نخست امسال رقم خورده و میلگرد با قیمت هرکیلو گرم چهار هزار و ۸۰۰ تومان با افزایش دو هزار تومانی اکنون به ۶ هزار و ۸۰۰ تومان رسیده است.علاوه براین ورق‌های فولادی مورد مصرف در پروفیل هم تا کیلویی سه هزار تومان رشد قیمت یافته و این وضعیت گواه بی‌انضباطی در این زمینه است. او خاطرنشان کرد: اتحادیه مسوول توزیع شبکه مویرگی فولاد در شهر و استان تهران است و در نشست‌های ستاد تنظیم بازارهم حضور ندارد، درحالی که ستاد باید تصمیم‌های کارشناسی همه‌جانبه پس از مشاوره با همه صاحب نظران اتخاذ بکند.

رییس اتحادیه مزبور گفت: توزیع قطره چکانی آهن‌آلات از دیگر نکات مبهم به نظر می‌رسد و این موضوع باید توسط تولید‌کنندگان، بورس کالا و وزارت صنعت، معدن وتجارت شفاف‌سازی شود، زیرا امروز به‌دلیل اهمیت بالای آهن و فولاد، در تمامی صنایع کشور مورد مصرف قرار می‌گیرد. او افزود: اتحادیه ذی‌ربط به عنوان نماینده قانونی توزیع آهن‌آلات در کشور محسوب می‌شود و براساس قوانین اتاق اصناف مرجع توزیع است. به گفته او، واقعیتی که امروز با آن روبه‌رو هستیم افراد با منفعت طلبی روند تحولات بازار را پیگیری می‌کنند و افرادی جز به دستاوردهای شخصی به چیز دیگری نمی‌اندیشند و باید پذیرفت سودهای هنگفت بادآورده خدمت به اقتصاد محسوب نمی‌شود، بلکه خیانت به مردم است و زیرپاگذاردن اصول اخلاقی و دینی به حساب می‌آید.

رستگار تصریح کرد: بررسی‌ها نشان می‌دهد، همواره طمع به بخش فولاد در کشور زیاد بوده و مشخص نیست در بورس کالا چه افراد با چه مشخصه‌ای وارد شدند و از این عرصه برای خود بهره‌برداری کرده‌اند.

او یادآور شد: اعضای این صنف تحت پوشش اتحادیه هم در اندیشه نقل و انتقال کالا نسبت به فروش موجودی خود اقدام کرده‌اند، اما اکنون برای جایگزینی آن، به دلیل رشد قیمت‌ها، امکان جایگزینی ندارند و به این ترتیب با زیان روبه‌رو می‌شوند، چون جنسی برای عرضه ندارند و ناگزیر ار تعطیلی می‌شوند.

    جوکاذب در بازار زمینه برای رشد قیمت

رستگار افزود: امروز در بازار شاهد جو کاذبی هستیم و مصرف‌کننده هم به دلیل نگرانی تداوم رشد قیمت‌ها ناگزیر از خرید در شرایط افزایش نرخ است و هیچ مرجعی هم برای رسیدگی وجود ندارد.

او گفت: بررسی تحولات بازار آهن وفولاد نشان می‌دهد که وزارت صنعت به شکل انفرادی قادر به کنترل بازار نیست و از سوی دیگر تولید‌کننده‌های اصلی فولاد کشور هم در قالب خصولتی یا دولتی فعالیت دارند و برای نظم امور باید همه دستگاه‌ها در یک چارچوب مشخص و سیاست جامع فعالیت کنند. رستگار افزود: واحدهای صنفی عضو این اتحادیه در بخش خرده‌فروشی با توجه به فاکتور خرید باید به میزان سه درصد سود طلب کنند و این رقم برای عمده‌فروشان ۱.۵ درصد در نظر گرفته شده است.

    قطعی گاز و رشد نرخ ارز

توجیهات غیرمنطقی

رییس اتحادیه صنف فروشندگان آهن و فولاد تهران خاطرنشان کرد: امروز تولید‌کنندگان توجیهاتی مبنی بر قطع گاز از سوی شرکت گاز برای تامین بخش خانگی دارند که قابل پذیرش نیست، زیرا جنس‌های انبار شده تولید‌کنندگان به چه قیمتی تحویل مصرف‌کنندگان قرار می‌گیرد. او افزود: موضوع رشد قیمت جهانی آهن و فولاد هم غیرقابل قبول است، زیرا تولید‌کنندگان ایرانی، مواد اولیه خود را با نرخ‌های داخلی تامین می‌کنند و ارتباطی به نرخ جهانی ندارد، چنانچه امکان مبادله با همه کشورهای جهان فراهم باشد، مبنای قیمت بازار جهانی برای مواد اولیه وجود دارد، اما در فولاد تولیدی ایران واردات یا سهمی ندارد یا بسیار ناچیز است.

به گفته رستگار، ضرورت دارد دولت امروز در بازار فولاد نظارت داشته باشد و  مداخله نکند تا در بازار اختلال ایجاد شود، مساله ارز هم نباید با ریال مورد سنجش قرار گیرد، چنانچه ملزومات فولاد‌سازان با نرخ ارز آزاد محاسبه شود، باید ارزیابی کرد که چگونه حساب می‌شود. او تصریح کرد: امروز دستمزد کارگران، سوخت، خدمات و بقیه کالاهای مصرفی فولادسازان در کنار هم باید محاسبه شود سپس نتیجه‌گیری کنیم که کالای تمام شده چقدر ارزش دارد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران