شماره امروز: ۵۴۷

رییس اتاق بازرگانی ایران:

| | |

غلامحسین شافعی، رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران در مراسم تجلیل از صادرکننده‌های نمونه استانی و کشوری در اتاق مشهد با اشاره به نبود عملکرد مناسب درباره صادرات گفت:

غلامحسین شافعی، رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران در مراسم تجلیل از صادرکننده‌های نمونه استانی و کشوری در اتاق مشهد با اشاره به نبود عملکرد مناسب درباره صادرات گفت: تقدیر از فعالان اقتصادی باید در عمل و نه در حرف انجام شود. درمورد صادرات، امروز در کشور بسیار حرف زده می‌شود اما عمل منتهی به نتیجه بسیار کم است. او ادامه داد: در شرایطی که خود دولتمردان نام آن را جنگ اقتصادی گذاشته‌اند، مبارزان اقتصادی باید با پشتیبانی کامل حرکت کنند، اما در این شرایط در برخی موارد حتی به این رزمندگان پشت پا هم زده می‌شود و این نمی‌تواند شرایط جنگ را به صورت امیدوارانه‌ای به صحنه عمل بیاورد. رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران تصریح کرد: به نظر من در مسائل اقتصادی یکی از مشکلات این است که به عنوان مثال در صادرات سازمان‌های مداخله‌گر بسیاری وجود دارد- شاید از ۲۰ سازمان فراتر برود این سازمان‌ها اعم از توسعه تجارت، استاندارد، وزارت بهداشت،سازمان مبارزه با قاچاق کالا و ارز، ستاد اقتصاد مقاومتی، وزارت صمت، نیروی انتظامی، گمرک و سازمان‌های بسیار دیگری هستند -که این شرایط در هیچ جای دنیا وجود ندارد و هر کدام از این سازمان‌ها به دنبال کار خود هستند و در این ‌جا یک سخنگو و تصمیم‌گیر واحد وجود ندارد و با این شرایط همین مقدار صادرات هم خیلی زیاد است. شافعی افزود: ما بارها اعلام کردیم که سازمان توسعه تجارت تجدید ساختار کند و متولی صادرات این سازمان باشد با این همه ناهماهنگی نمی‌توان آینده روشنی را برای صادرات ایجاد کرد، درست است که اکنون آمار مثبتی داده می‌شود اما در نظر بگیرید که این آمار می‌توانست چندین برابر باشد.

 او درباره ضعف تجاری ما در مقایسه با همسایگان تصریح کرد: ما با هیچ‌کدام از همسایگان‌مان از نظر صادرات قابل مقایسه نیستیم و همواره عقب هستیم اشکالات را باید پیدا کرده و حل کنیم. اگر قاعده‌گذاری اصلاح نشود هیچ مشکلی درست نمی‌شود و مشکلات پابرجا خواهد ماند. به گفته رییس اتاق ایران با صندوق ضمانت صادرات به ویژه در شرایط کنونی که ریسک‌پذیری صادرات بالاست، نمی‌توان کار کرد. سازمان توسعه تجارت، وزارت‌خانه و دیگران تلاش کردند و در نهایت موافقت انجام شد تا سرمایه صندوق ضمانت صادرات ۵۰۰ میلیون دلار باشد گرچه باز هم در مقابل دیگران بسیار کم است. به گزارش «ایسنا» شافعی دراین مراسم افزود: من دیروز با کمال تاسف شنیدم که در کمیسیون تلفیق مانع این قضیه شدند و این نشان‌دهنده همان مساله است که در مورد صادرات شعار زیاد است اما عمل وجود ندارد. اگر صادرات در این شرایط تنها مسیری است که می‌تواند به کشور در مسائل ارزی کمک کند چرا این اتفاق می‌افتد؟ از نمایندگان مجلس خواهش می‌کنیم که شرایط کشور را درک کنند.

او درباره توسعه مناسبات اقتصادی با همسایگان گفت: هیچ‌ کشوری را پیدا نمی‌کنید که به اندازه ایران با همسایگان خود کمبود موافقت‌نامه تجارت داشته باشد. در طول این سال‌ها با وجود شمار زیاد ارتباطات، کمیسیون‌های مشترک، مذاکرات و سفرها ما از کشورهایی هستیم که کمترین تعداد موافقت‌نامه تجارت آزاد را با همسایگان خود داریم. ترکیه ۴۳ موافقت‌نامه تجارت آزاد و ترجیحی با همسایگان خود دارد.  شافعی افزود: ما هنوز هیج پیشرفتی در این راستا نکردیم و تجربیات تلخی در این مورد داریم. ما  D8 و اکو را تشکیل دادیم د حالی که هیچ نتیجه‌ای از آنها نداشتیم. دو، سه بار در اکو موافقت‌نامه تسهیلات ویزایی امضا شده اما نتیجه‌ای نداشته است و همکاران ما هنوز برای ویزای ترکمنستان مشکل دارند.

شافعی افزود: اکنون براساس سیاست دولت درباره همسایگان اتفاق مبارکی افتاده که باید قدر آن را بدانیم و آن هم مساله اوراسیاست. ۱۸۰ میلیون نفر جمعیت و بیش از ۱.۹ تریلیون دلار تولید ناخالص این کشورهاست. اگر اوراسیا فردا حجم تجارت ما با این کشورها را به ۱۰ برابر افزایش دهد چگونه می‌خواهیم این تجارت را انجام دهیم؟ مخصوصا اینکه اولویت ما محصولات کشاورزی است و در این شرایط ناوگان سردخانه‌دار کشور ما کجاست؟

او درباره لزوم حل مشکلات مرزها گفت: صادرکننده‌ها اصلا مشوق نمی‌خواهند حداقل کاری کنیم که کامیون‌های ما ۲۰ روز پشت مرز دوغارون نخوابند و هزینه‌های پیش‌بینی نشده به ما تحمیل نشود. این مساله برای امروز و دیروز هم نیست. عدم هماهنگی در مرزها در کشور ما غوغا می‌کند و زیان آن را تجارت کشور و فعالان اقتصادی می‌دهند. رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: بنادر، جاده‌ها و مسیرهای ریلی ما هر سه مشکل دارند. ما یک جاده ترانزیتی از مشهد به سرخس داریم که واقعا کوره راه است این مشکلات باید درست شود اگر به این مسائل نرسیم همین مقدار تجارتی هم که داریم توسط رقبا از ما گرفته می‌شود.

شافعی افزود: آن‌ها (کشورهای اوراسیا) چگونه به ما اعتماد کنند که اگر در لیست کالاهای ما یک کالای خاص وجود دارد روز دیگری صادرات آن از کشور ما ممنوع یا عوارض خاصی بر آن اعمال نشود یا اگر کالایی که از آنها وارد می‌کنیم اتفاقی در بازار داخل نیفتد و واردات ما از آنها قطع نشود.

او عنوان کرد: ما در موافقت‌نامه‌های تجارت ترجیحی و آزاد به سیاست پایدار تجاری احتیاج داریم. مگر بازار دنیا به فرمان ماست که هر روز که بخواهیم به یک کالا عوارض اعمال کنیم و روز دیگر‌برداریم؟ اینها نعمت‌هایی است که برای این کشور فراهم شده و ما خودمان را از آنها محروم می‌کنیم و علت آن هم نبود یک متولی است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران