شماره امروز: ۵۴۷

رییس کمیسیون صادرات اتاق بازرگانی ایران عنوان کرد

| | |

جمشید نفر رییس کمیسیون صادرات اتاق بازرگانی ایران در مورد پیش بینی 50 میلیارد دلاری صادرات تا پایان سال 98 گفت: در خصوص دستیابی به این هدف صادراتی،

جمشید نفر رییس کمیسیون صادرات اتاق بازرگانی ایران در مورد پیش بینی 50 میلیارد دلاری صادرات تا پایان سال 98 گفت: در خصوص دستیابی به این هدف صادراتی، با توجه به شرایط حاکم بر روند مبادلات تجاری کشور، امکان تحقق این میزان از صادرات با توجه به اینکه دو ماه کمتر به پایان سال باقی نمانده، وجود ندارد.

او علت عدم تحقق این هدف صادراتی ترسیم شده، را تنگناها و مشکلات وجود در چرخه صادرات عنوان کرد وگفت: متاسفانه برای رفع آن هیچ فکر یا اقدام اساسی صورت نگرفته است، اما یک نقطه روشن در این میان دیده می‌شود که همان راه‌اندازی ستاد تسهیل توسعه صادرات است که از سوی قائم مقام وزارت صمت وبا همکاری رییس سازمان توسعه تجارت شکل گرفته است. نفر بر این باور است که با تشکیل چنین ستادی، می‌توان در سال آینده بتوان روند مثبت و قابل قبولی را در زمینه صادرات شاهد باشیم. رییس کمیسیون صادرات اتاق بازرگانی ایران در ادامه مهم‌ترین چالش‌های پیش روی صادرات را مورد اشاره قرار داد وگفت: مشکل برگشت ارز صادراتی یکی از چالش‌های عمده پیش روی صادرکنندگان است، که طی 40 سال اخیر تاکنون شرایط هیچ‌وقت مانند، شرایط چند سال اخیر تا این حد سخت نبوده است. او همچنین در مورد مهلت رفع تعهد ارزی گفت: اگر چه مهلت تعیین شده به پایان رسیده، اما به این معنا نیست که اگر بعد از این تاریخ نهایی تعیین شده، ارز حاصل از صادرات توسط صادرکننده بازگردانده شود، مشمول امتیازات و معافیت‌های تعیین شده برای بازگردانی ارز، قرار نگیرد. رییس کمیسیون صادرات اتاق بازرگانی ایران در ادامه با بیان اینکه بانک مرکزی تا امروز سخت‌گیری خاصی را در برخورد با کسانی که رفع تعهد ارزی نکرده‌اند، از خود نشان نداده است، گفت: تنها در مواجهه با 150 صادر‌کننده که شرایط خاصی داشتند، به مراجع قضایی ارجاع داده است، اما رایزنی‌ها در حال انجام است تا با سازمان مالیاتی کشور به یک توافقی دست یابیم که طی آن حتی به کسانی که پس از مهلت مقرر ارز خود را بازگرداندند، نیز امتیازات و مشوق‌های معمول تعلق بگیرد. این فعال اقتصادی در ادامه تاکید کرد که در صورت عدم تحقق این امر ما شاهد یک بازی باخت - باخت بین بخش دولتی و خصوصی خواهیم بود. بدین معنا که از طرفی انگیزه صادرکننده برای بازگرداندن ارز از بین می‌رود و از طرفی بانک مرکزی هم موفق به دستیابی به ارز درخواستی نخواهد شد. نفر در همین حال، ابراز امیدواری کرد که مابین کمیسیون صادراتی، اتاق بازرگانی ایران و سازمان امور مالیاتی توافقی حاصل شود که فرصت مجددی برای بازگردانی ارز منظور شود. نفر همچنین در ادامه با بیان اینکه صادرکنندگان با مشکلات عدیده‌ای دیگری نیز از جمله «مشکلات زیرساختی و لجستیکی» روبرو هستند، گفت: یکی از مهم‌ترین مشکلاتی که اخیرا به وجود آمده و به‌شدت دامن گیر صادرات شده، حمل مواد مخدر توسط کامیون‌های ترانزیتی است که این امر سبب شده تا طی عملیات بازرسی کامیون‌ها، کالاها بیرون ریخته می‌شوند و بسته‌بندی آنها باز می‌شود و این باعث آسیب به کالا یا کیفیت بسته‌بندی آن می‌شود. به رغم شرایط وصف شده، اما همچنان صادرات با مشقات موجود به مسیر خود ادامه می‌دهد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران