شماره امروز: ۵۴۷

| | |

ایسنا|نایب‌رییس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، ضمن بی‌تاثیر خواندن تحریم‌های جدید امریکا که اشاره به نام شرکت‌ها داشته و غالبا شامل شرکت‌های فولادی می‌شود، گفت:

تحریم‌های جدید بی‌تاثیر است

ایسنا|نایب‌رییس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، ضمن بی‌تاثیر خواندن تحریم‌های جدید امریکا که اشاره به نام شرکت‌ها داشته و غالبا شامل شرکت‌های فولادی می‌شود، گفت: گاهی تحریم‌های داخلی بیش از تحریم‌های خارجی مشکل‌ساز می‌شوند. بهادر احرامیان با تاکید بر اینکه تحریم صنایع معدنی ایران موضوع تازه‌ای نیست، اظهار کرد: ابتدا تحریم کل صنعت معدنی کشور و اکنون اسامی تک‌تک شرکت‌ها اعلام شده است، بنابراین عملا مورد جدیدی به محدودیت‌ها اضافه نشده است. اما در مورد اثر تحریم‌ها باید به این نکته توجه کرد که اثر تحریم‌ها را بر میزان تولید و میزان صادرات نبینیم؛ چراکه طراحی تحریم‌ها برای این منظور نخواهد بود. مهم‌ترین اثری که براساس آن، تحریم‌ها طراحی و اجرا می‌شوند، افزایش هزینه‌های مبادله است. نایب‌رییس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران ادامه داد: ممکن است همان مقدار تناژ محصول تولید، جابه‌جا و صادر شود، اما با ارزش افزوده پایین‌تر؛ چراکه باید محصول را با قیمت پایین‌تر بفروشیم. مشتریان خارجی ادعا می‌کنند در تجارت با ایران با ریسک بالاتری روبه رو هستند و این بزرگ‌ترین اثری است که تحریم‌ها بر صنایع معدنی ما خواهد گذاشت. به‌طور مثال مشابه سال‌های گذشته صادرات انجام خواهد شد؛ وگرنه این تحریم‌ها هیچ تاثیری بر روند کاری فعالان معدنی و تولید و صادرات ما نخواهد داشت.  وی تاکید کرد: درست است که به‌طور مثال عملکرد واحدهای بزرگ فولادی در ۹ ماهه امسال در حدود ۲۰ درصد نسبت به مدت مشابه گذشته رشد داشته، اما ممکن است ارزش افزوده کمتری برای کشور به همراه داشته که به دلیل اعمال تخفیفات بیشتر روی فروش محصولات ما بوده است. احرامیان تصریح کرد: هرچند که البته تاکنون نیز تحریم‌های صنایع فلزی ایران توسط امریکا، چندان بر قیمت‌های فروش محصولات ما تاثیری نداشته ولی کماکان بیشترین تاثیر در قیمت‌های صادراتی از ناحیه شرایط داخلی و پایین نگه داشتن قیمت محصولات صادراتی است. این پایین نگه داشتن قیمت سبب شده که قدرت چانه‌زنی ما با خریداران خارجی کمتر شود. وی در رابطه با افزایش عرضه فولاد به بورس برای کاهش قیمت‌ها، اظهار کرد: در صحبت از افزایش یا کاهش قیمت بین تولیدکننده و کسی که می‌خواهد محصول را صرفا به فروش برساند و فروشنده است، مفهوم گنگی ایجاد شده و اختلاف نظر به وجود می‌آید. زمانی که سطح قیمت مورد نظر اعلام نمی‌شود و فقط اعلام می‌شود که باید کاهش یابد، برای تولیدکننده پیام غیرشفاف ارسال می‌کند که سبب آشفتگی بازار نیز خواهد شد. نایب‌رییس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران افزود: اگر سطح قیمت یا دامنه قیمتی اعلام شود، بسیار بهتر می‌توان سیاست‌های تنظیم بازار را اجرا کرد. متاسفانه در حال حاضر فقط شاهد هستیم که اعلام می‌شود قیمت کاهش پیدا کند یا افزایش نیابد، اینکه سطح قیمتی مدنظر مسوولان تنظیم بازار چیست، برای همه صنعتگران این حوزه موقعیت مبهمی ایجاد کرده است.

محدودیتی برای دسترسی به «روبل» وجود ندارد

تسنیم|نایب‌رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه گفت: فعالان اقتصادی برای فعالیت تجاری در بازار روسیه به هر میزان روبل نیاز داشته باشند بانک مرکزی در اختیار آنان قرار می‌دهد. غلامرضا عشریه گفت: روسیه در شرایط فعلی یک بازار بسیار خوب با توجه به تنش آفرینی‌های امریکا برای ایران است. برای پشتیبانی از تجارت ایران و روسیه به تازگی نشستی با حضور رییس نمایندگی بازرگانی فدراسیون روسیه، معاون امور بین‌الملل اتاق ایران، نمایندگان وزارت امور خارجه، سازمان توسعه تجارت و جمعی از فعالان اقتصادی در اتاق بازرگانی برگزار شد.  نایب‌رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه گفت: به‌طورکلی تمامی تلاش‌ها بر اینکه مناسبات تجاری و اقتصادی دو کشور هر چه بیشتر توسعه پیدا کند. وی افزود: روسیه از تجارت با جمهوری اسلامی استقبال می‌کند و به دنبال گسترش دامنه فعالیت‌های اقتصادی با ایران است. عشریه اظهارداشت: تاکید پوتین رییس‌جمهور روسیه به اتاق‌های بازرگانی کشور متبوع خود اینکه تعاملات خود را با تجار ایرانی بیشتر کنند. وی ادامه داد: فعالان اقتصادی روسیه می‌گوید بخش خصوصی دو کشور ایران و روسیه باید با یکدیگر تعامل بیشتری داشته باشندو نباید به خواست امریکا توجه کرد. نایب‌رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه گفت: برای اینکه توسعه روابط تجاری و اقتصادی ایران با روسیه بیشتر و همینطور چالش‌ها و موانع از سر راه برداشته شود خوشبختانه برنامه‌ریزی‌های خوبی در کشور به خصوص از سوی بانک مرکزی ایران انجام شده است. وی افزود: هم‌اکنون بازرگانان و تجار ایرانی و روسی در برابر پول دو کشور مبادلات تجاری انجام می‌دهند. عشریه ادامه داد: فعالان اقتصادی برای فعالیت تجاری در بازار روسیه به هر میزان روبل نیاز داشته باشند بانک مرکزی در اختیار آنان قرار می‌دهد. وی گفت: روس‌ها هم به این نتیجه رسیده‌اند که اگر بخواهند بازار خوبی داشته باشند باید با فعالان اقتصادی و بخش خصوصی ایران در ارتباط باشند.  نایب‌رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه با اشاره به نگاه مثبت دولت روسیه برای گسترش همکاری‌های تجاری، اقتصادی و سیاسی جمهوری اسلامی ایران افزود: ایران طی سال‌های اخیر گام‌های مثبتی برای توسعه روابط اقتصادی و تجاری با این کشور برداشته است. وی اظهارداشت: روسیه برای جمهوری اسلامی ایران یک کشور بسیار با اهمیت به لحاظ جغرافیایی و داشتن مرز مشترک دریایی و نیز روابط تجاری، اقتصادی و سیاسی محسوب می‌شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران