شماره امروز: ۵۴۷

| | |

تنها تولیدکننده چادر مشکی در ایران معتقد است که راه حمایت از تولید چادر مشکی کنترل کیفیت کالای وارداتی است.

تنها تولیدکننده چادر مشکی در ایران معتقد است که راه حمایت از تولید چادر مشکی کنترل کیفیت کالای وارداتی است. به گفته وی در چنین شرایطی، صفر بودن تعرفه واردات نیز نمی‌تواند مشکلی برای تولید ایجاد کند.

میرمحمدتقی دانایی هوشیار، مدیرعامل و عضو هیات‌مدیره شرکت نساجی حجاب شهرکرد، تنها شرکت تولید چادر مشکی در ایران و عضو هیات‌مدیره جامعه متخصصین نساجی ایران است. وی یکی از دلایل عقب ماندن ایران در تولید چادر مشکی را نبود متولی سیاستگذاری و اکتفا به شعار دادن می‌داند.

او معتقد است که عمر پارچه چادر مشکی در ایران حدود ۱۰۰ سال است، اما هیچ‌وقت تولید نشده، بلکه همیشه از طریق کانال‌های خاصی وارد کشور شده و با سود بزرگی فروخته شده است.

وی با بیان اینکه شرکت‌هایی که در زمینه تولید چادر مشکی رشد کردند قربانی سود بزرگ واردات شدند، تصریح کرد: نمی‌دانم می‌توان این اتفاقات را تحت عنوان مافیا یا هر چیز دیگری نام‌گذاری کرد، ولی آنچه مشهود است وجود جریانی برای جلوگیری از توفیق تولید داخلی است. دانایی هوشیار همچنین با بیان اینکه اطلاعات دقیقی درباره اینکه واردات چادر مشکی توسط چند نفر انجام می‌شود وجود ندارد، گفت: راه‌اندازی خط تولید جدید چادر مشکی نیازمند ساخت تاسیسات، ایجاد زیرساخت‌ها، انتقال دانش فنی و در نهایت تولید آزمایشی است که مجموعا پروسه زمانبری است.

وی یکی دیگر از دلایل عدم موفقیت شرکت‌های تولیدکننده چادر مشکی را نامناسب بودن خط تولید واحدهای تولیدی برای این محصول خاص اعلام کرد و گفت: در مواردی هم شرکت‌ها موفق عمل می‌کردند، اما بعد از مدتی به طریقی جلو حرکت آنها گرفته می‌شد. برای مثال در گذشته پارچه‌هایی معروف به «چادر کیفی» که ارزان بود و بدون چروک شدن در کیف جا می‌شد دریکی از کارخانجات تولید شد ولی روند بازار به گونه‌ای پیش رفت که مجبور به توقف تولید این محصول و تغییر خط تولید خود شدند.

دانایی هوشیار با بیان اینکه تعرفه واردات چادر مشکی در مقاطع مختلف بین ۴ تا ۶۷ درصد تغییر کرده است، تصریح کرد: مشکل اصلی این است که در مواردی واردکنندگان کالای مشابه تولید داخل با کیفیت پایین‌تر و ارزان‌تر وارد می‌کنند که باعث می‌شود تولیدکننده نیز مجبور به کاهش قیمت خود شود؛ تا جایی که تولید صرفه اقتصادی نداشته باشد و به کلی تعطیل شود. وی راه‌حل این مشکل را کنترل کیفیت کالای وارداتی دانست وگفت: در چنین شرایطی، صفر بودن تعرفه واردات نیز نمی‌تواند مشکلی برای تولید ایجاد کند و در عوض تولیدکننده باید با کالای باکیفیت خارجی رقابت کند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران