شماره امروز: ۵۴۷

| | |

دبیرکل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق گفت: روند صادرات کالا به عراق در دی‌ماه سال جاری نشان از بهبود وضعیت صادرات کالا به این کشور دارد.

تسنیم|

دبیرکل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق گفت: روند صادرات کالا به عراق در دی‌ماه سال جاری نشان از بهبود وضعیت صادرات کالا به این کشور دارد. سید حمید حسینی افزود: طی 9 ماهه امسال بیش از شش میلیارد و 300 میلیون دلار کالا به عراق صادر شده و روند صادرات کالا به کشور مزبور مشابه سال گذشته ادامه دارد. وی با بیان اینکه طی شش6 ماهه نخست سال جاری روند صادرات کالا به کشور عراق وضعیت بهتری داشت، اظهارداشت: میزان صادرات کالا به این کشور در ماه‌های مهر و آبان امسال به دلیل فرا رسیدن اربعین حسینی و تظاهرات و ناآرامی‌های عراق به 500 میلیون دلار کاهش یافته اما در آذرماه امسال روند صادرات کالا به کشور مزبور دوباره روندی صعودی به خود گرفت. دبیرکل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق از انجام اقدام‌هایی در اتاق مشترک ایران و عراق خبر داد و گفت: از جمله این اقدام‌ها تمرکز بر اقلیم کردستان عراق بوده است.  وی ضمن اشاره به اینکه اقلیم کردستان عراق با داشتن چهار استان جمعیت پنج میلیون نفری را در دل خود جای داده است، ادامه داد: اقلیم مدنظر دارای درآمد سرانه 7 هزار دلاری بوده که بیشتر از درآمد سرانه کشور عراق است.

حسینی با تاکید بر اینکه با تمرکز در بازارهای اقلیم کردستان روند صادرات کالا وضعیت بسیار مطلوبی دارد، افزود: روند صادرات کالا به استان‌های جنوبی عراق نیز روز به روز بهتر می‌شود.  دبیرکل اتاق مشترک بازرگانی ایران وعراق ادامه داد: امید است که دولت فعلی به کار خود ادامه دهد یا نخست وزیر جدیدی بر سر کار آید تا اوضاع عراق از بلاتکلیفی خارج شود.

وی با بیان اینکه اعتراض‌ها و آشوب‌ها در عراق به میزان بسیاری کاهش یافته و اوضاع این کشور در حال عادی شدن است، افزود: در مجموع واردات عراق با کاهش روبرو شده و این مساله به صادرات ایران لطمه وارد کرده؛ به‌طوری‌که میزان صادرات کالا به استان‌های جنوبی این کشور کاهش یافته است.

حسینی با اظهار امیدواری از ایجاد فضای مساعدتری برای همکاری میان دو کشور گفت: با آغاز بازسازی‌ها به ویژه در مناطقی که در کنترل داعش قرار داشت یکی از بزرگ‌ترین بازارها برای ایران به وجود می‌آید.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران