شماره امروز: ۵۴۷

تولید طلای سفید به ۶۵ هزار تن می‌رسد

| | |

محمدحسین کاویانی مدیرعامل صندوق پنبه از افزایش سطح زیر کشت پنبه نسبت به مدت مشابه سال قبل خبر داد و گفت:

محمدحسین کاویانی مدیرعامل صندوق پنبه از افزایش سطح زیر کشت پنبه نسبت به مدت مشابه سال قبل خبر داد و گفت: بنابر آمار امسال سطح زیر کشت پنبه در کشور به حد ۹۰ هزار هکتار رسید که نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد چشمگیری داشته است.

وی افزود: با توجه به شرایط مساعد بارندگی انتظار داریم که از مجموع ۹۰ هزار هکتار سطح زیر کشت رقمی بالغ بر ۲۰۰ تا ۲۲۰ هزار تن وش و حدود ۶۵ هزار تن پنبه تصفیه شده تولید شود. کاویانی با اشاره به اینکه تا ۲۵ آذر حدود ۹۴ هزار تن وش وارد کارخانه‌های پنبه پاک کنی شد، بیان کرد: این در حالی است که سال قبل میزان وش که وارد کارخانه‌های پنبه پاک کنی شد تنها رقمی حدود ۶۳ هزار تن بود.

مدیرعامل صندوق پنبه ادامه داد: از مجموع ۹۴ هزار تن وش که وارد کارخانه‌های پنبه پاک کنی شد، رقمی حدود ۶۷ هزار تن تصفیه شد که از این میزان ۲۰ هزار و ۵۰۰ تن پنبه تصفیه شده ، استحصال شد که با احتساب ۲ هزار تن موجودی پنبه مانده در انبار در تاریخ ۲۵ آذر رقمی حدود ۱۵ هزار و ۶۰۰ تن از این میزان توسط صنایع نساجی خریداری و حمل و رقمی بالغ بر ۷ هزار تن در کارخانه‌های پنبه پاک کنی باقی ماند.

وی میزان پنبه حمل شده در تاریخ ۲۵ آذر سال گذشته توسط صنعت نساجی را ۸ هزار و ۶۰۰ تن اعلام کرد و گفت: امسال ۱۵ هزار و ۶۰۰ تن خرید پنبه از سوی صنعت نساجی بیانگر افزایش تولید و استقبال بالای این صنعت است.

به گفته کاویانی بنابر میزان سطح زیر کشت و شرایط مساعد بارندگی پیش بینی می‌شود که امسال حداقل ۶۰ هزار تن پنبه تصفیه شده ،تولید شود که این میزان ۴۵ تا ۵۰ درصد نیاز کشور را تامین می‌کند و همواره با توجه به احداث ۳۰ هزار تن ظرفیت کارخانه‌های جدید برآورد می‌شود که امسال رقمی بالغ بر ۱۳۰ تا ۱۴۰ هزار تن پنبه مورد نیاز است که مابقی نیاز کشور باید از طریق واردات تامین شود.

این مقام مسوول درباره آخرین وضعیت واردات پنبه گفت: بنابر آمار هشت ماهه گمرک ۵۵ هزار تن پنبه وارد کشور شد که همچنان واردات ادامه دارد.

وی ادامه داد: عملکرد بالای مزارع ناشی از شرایط مساعد اقلیمی، استقبال کشاورزان از واردات بذور جدید کشور‌های یونان و ترکیه و قیمت مناسب وش رضایتمندی نسبی کشاورزان را به همراه داشته است که بدین‌ترتیب انتظار می‌رود سطح زیر کشت پنبه در سال زراعی آینده افزایش یابد یا حداقل از میزان ۹۰ هزار هکتار کمتر نشود.

مدیرعامل صندوق پنبه با اشاره به عوامل موثر در افزایش سطح کشت پنبه بیان کرد: وجود بذور پرمحصول و زودرس و ماشین‌های برداشت پنبه در افزایش سطح کشت تاثیر بسزایی دارد که متاسفانه به سبب شرایط تحریم نتوانستیم ماشین‌های برداشت پنبه را وارد کنیم.

این مقام مسوول درباره اینکه آیا امکان خوداتکایی تولید پنبه در داخل وجود دارد، اظهار کرد: طی سال‌های ۴۸ تا ۵۰، سابقه تولید ۳۰۰ تا ۳۵۰ هزار تن پنبه در کشور را داشتیم به‌طوری‌که طی این مدت رقمی حدود ۱۰۰ هزار تن پنبه تنها از استان گلستان به ۲۱ کشور دنیا صادر می‌شد.

به گفته وی، به‌رغم آنکه سطح فعلی زیرکشت گلستان ۱۸۱ هزار هکتار است  اما طی سال‌های ۴۸ تا ۵۰ سطح زیر کشت در این استان ۱۸۰ هزار هکتار بود.

کاویانی با اشاره به اینکه امکان خوداتکایی تولید پنبه در کشور دست‌یافتنی است، بیان کرد: با توجه به توزیع بذور پنبه با عملکرد پنبه به سهولت می‌توان نیاز داخل را تامین کرد. وی با اشاره به اینکه ایران در زمره تولید‌کننده پنبه در جهان به شمار می‌رود، افزود: این درحالی است که واردات و قاچاق بی‌رویه پوشاک، تعطیلی و نیمه تعطیلی بسیاری از صنایع نساجی را به همراه داشته است.  مدیرعامل صندوق پنبه ادامه داد: به رغم مازاد تولید، مجوز واردات پنبه در سال ۸۲ صادر شد که درنهایت این امر موجب شد تا کشاورزان رغبتی به کشت پنبه نداشته باشند.

این مقام مسوول با اشاره به دیگر عوامل موثر در کاهش تولید طلای سفید بیان کرد: سخت بودن زراعت پنبه، نبود همخوانی قیمت پنبه با سایر محصولات کشاورزی، طولانی بودن زمان زراعت پنبه و کاهش عملکرد در هکتار موجب شده کشاورزان به سمت و سوی کشت دیگر محصولات سوق داده شوند.

به گفته مدیرعامل صندوق پنبه، با توجه به کاهش نرخ جهانی پنبه در سال ۸۲ به کمتر از یک دلار، صنایع نساجی و پوشاک به کمتر از یک دلار، صنایع نساجی و پوشاک اقدام به واردات کردند که این امر در شرایطی که با مازاد تولید پنبه روبه‌رو بودیم، زمینه را برای کاهش سطح زیر کشت پنبه و تمایل افراد به کشت دیگر محصولات فراهم کرد.

کاویانی سخت بودن زراعت پنبه، نبود همخوانی قیمت پنبه با سایر محصولات کشاورزی، طولانی بودن زمان زراعت و کاهش عملکرد در واحد سطح را از دیگر عوامل موثر در کاهش تولید پنبه اعلام کرد.

مدیرعامل صندوق پنبه در پایان تصریح کرد: اگر قیمت تضمینی پنبه همانند سایر محصولات کشاورزی مناسب باشد به سهولت امکان تامین صد درصدی نیاز کشور از تولید داخل وجود دارد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران