شماره امروز: ۵۴۷

| | |

در مراسم روز اقتصاد قزاقستان که به همت معاونت بین‌الملل اتاق ایران برگزار شد، توانمندی‌ها و ظرفیت‌های قزاقستان برای سرمایه‌گذاری

در مراسم روز اقتصاد قزاقستان که به همت معاونت بین‌الملل اتاق ایران برگزار شد، توانمندی‌ها و ظرفیت‌های قزاقستان برای سرمایه‌گذاری و تجارت و توسعه روابط اقتصادی به کشورهای عضو اوراسیا بر اساس توافقات صورت گرفته، تشریح شد. قزاقستان از جمله کشورهای بزرگی است که در منطقه اوراسیا قرار دارد و با دو کشور مهم آسیا (روسیه و چین) هم‌مرز است. 13 منطقه ویژه اقتصادی در این کشور فعال هستند که هرکدام از آنها متناسب با شرایط جغرافیایی برای سرمایه‌گذاری انواع کالا و خدمات مورد استفاده قرار می‌گیرند. بر اساس اظهارات «اسخت ارازبار»، سفیر قزاقستان در تهران، طی 28 سال گذشته که از زمان استقلال این کشور از اتحاد جماهیر شوروی می‌گذرد، این کشور توانسته گام‌های جدی در راستای توسعه اقتصادی بردارد. طی چند ماه گذشته مرکز مالی بین‌المللی اوراسیا در قزاقستان کار خود را آغاز کرده و تعداد قابل توجهی از شرکت‌های ترکی، عربی، روسی و چینی وارد این مرکز شده و از خدمات آن استفاده می‌کنند. وی ادامه داد: مرکز مالی بین‌المللی اوراسیا مانند دیگر مراکزی که در چند نقطه دیگر دنیا از جمله هنگ کنگ، سنگاپور، لندن و دبی هستند بر اساس قوانین بین‌المللی بریتانیا فعالیت کرده و اگر شرکت‌های فعال در آن دچار اختلافی شوند، پرونده آنها در دادگاه طبق همین قوانین بین‌المللی قضاوت خواهد شد و قوانین داخلی قزاقستان ملاک عمل قرار نمی‌گیرد. ارازبار به معافیت‌های مالیاتی که در مناطق ویژه اقتصادی قزاقستان برای جذب سرمایه‌های خارجی اجرایی می‌شود، اشاره و تصریح کرد: مالیات بر درآمد، مالیات بر زمین و مالیات بر دارایی شرکت‌هایی که در این مناطق سرمایه‌گذاری کنند، صفر بوده و می‌توانند از زیرساخت‌های موجود در این مناطق استفاده کنند. همچنین سرمایه‌گذاران قادرند بعد از ثبت شرکت در قزاقستان، اقدام به خرید زمین در این کشور کنند. سفیر قزاقستان، رشد اقتصادی این کشور در 11 ماه گذشته را 4 درصد عنوان و پیش‌بینی کرد که در سال جدید میلادی سطح رشد اقتصادی این کشور افزایش پیدا کند. وی همچنین به ذخایر ارزی موجود در صندوق رفاه و بانک مرکزی قزاقستان اشاره و آن را در حدود 100 میلیارد دلار دانست که برای جمعیتی بالغ بر 18 میلیون نفر، رقم قابل توجهی است. او همچنین به امضای تفاهم بین ایران و اتحادیه اوراسیا برای حضور در این اتحادیه اشاره و یادآور شد: اتحادیه اوراسیا 5 عضو دارد و به تازگی ازبکستان که از دیگر کشورهای استقلال‌یافته و قدرتمند در منطقه است، علاقه خود را برای عضویت در اتحادیه اوراسیا اعلام کرده است. از طرف دیگر کشورهایی مانند ترکیه، چین، هند، اندونزی، سنگاپور و مصر نیز مانند ایران خواستار امضای تفاهم‌نامه با این اتحادیه هستند.

به باور ارازبار حضور این کشورها در اتحادیه اوراسیا می‌تواند به توسعه روابط تجاری و سرمایه‌گذاری این کشورها با منطقه اوراسیا کمک کند کمااینکه در ارتباط با ایران توانستیم به توافقاتی برای کاهش تعرفه‌های تجاری و حتی در حد صفر برای بخش قابل توجهی از کالاهای صنعتی و کشاورزی، برسیم. وی ادامه داد: بر اساس این توافق 864 قلم کالا با تعرفه کاهش یافته یا در حد صفر از این 5 کشور (قزاقستان، قرقیزستان، بلاروس، روسیه و ارمنستان) به ایران صادر می‌شود که از این بین 602 کالا، صنعتی و 262 کالا، کشاورزی است. همچنین 502 قلم کالا با تعرفه کاهش یافته یا در حد صفر از ایران به این 5 کشور صادر می‌شود که 376 قلم آن صنعتی و 126 قلم، کالای کشاورزی هستند. محمدرضا کرباسی، معاون بین‌الملل اتاق ایران نیز در مورد اهمیت تقویت سطح مناسبات اقتصادی بین ایران و قزاقستان و بهره‌گیری از ظرفیت ایجاد شده و توافقات بین اتحادیه اوراسیا و ایران گفت: رفع مشکلات مربوط به نقل و انتقالات پولی در شرایط تحریمی حاکم بر ایران، ایجاد زیرساخت‌های حمل‌ونقلی به ویژه در حوزه کشتیرانی و افزایش سطح شناخت از بازار، سلایق و استانداردهای هر دو کشور از جمله مواردی هستند که توجه به آنها می‌تواند به بهبود مناسبات بین دو کشور منجر شود. وی همچنین به سوابق همکاری شرکت‌های ایرانی در حوزه خدمات فنی-  مهندسی در قزاقستان اشاره و تصریح کرد: این همکاری‌ها در سطح بسیار خوبی انجام شد و می‌تواند در توسعه روابط موثر باشد. به اعتقاد معاون بین‌الملل اتاق ایران، استفاده از مکانیزم تهاتر و حتی پول ملی دو کشور در رشد روابط اقتصادی موثر خواهد بود. کرباسی در بخش دیگری از سخنان خود صادرات کالاهای صنعتی، همکاری‌های علمی و توسعه گردشگری و گردشگری سلامت را به عنوان حوزه‌های مناسب برای همکاری بین ایران و قزاقستان معرفی کرد. امیر عابدی، رییس اتاق مشترک ایران و قزاقستان شناخت از ظرفیت‌های موجود در کشورهای هدف را مورد تأکید قرار داد و با اشاره به پتانسیل‌های قزاقستان، سرمایه‌گذاری در حوزه کشت فراسرزمینی، دام‌پروری، احداث گلخانه، کشتارگاه، تولید مواد غذایی حلال و استخراج مواد معدنی را به فعالان علاقه‌مندان به حضور در این کشور پیشنهاد داد. بر اساس اظهارات او در حال حاضر ترکیه و چین رقبای اصلی ایران در این بازار هستند. این فعال اقتصادی همچنین از علاقه‌مندی تجار و سرمایه‌گذاران قزاقستانی به حضور در بازار ایران به ویژه شهرهای جنوبی از جمله چابهار، قشم و کیش سخن گفت. وی ادامه داد: برای جذب و تشویق آنها به حضور در ایران باید سیاست‌های ویژه‌ای را اتخاذ و شرایط را برای آن تسهیل کرد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران