شماره امروز: ۵۴۷

تولیدکنندگان لوازم خانگی مطرح کردند

| | |

یک تولیدکننده لوازم خانگی با اعلام اینکه سرمایه‌گذاری در حوزه لوازم خانگی کاهش یافته است،

یک تولیدکننده لوازم خانگی با اعلام اینکه سرمایه‌گذاری در حوزه لوازم خانگی کاهش یافته است، گفت: امروز قاچاقچی به راحتی به صورت شبکه‌ای کالا را با قیمت ارزان و بدون پرداخت گمرکات و عوارض وارد کشور می‌کند و ظاهرا کسی توانایی برخورد با آنها را ندارد.

حسین فتاحی در گفت‌وگو با تسنیم، با اعلام اینکه ما باید در حوزه لوازم خانگی به خودکفایی رسیده و مانع تهدیدها در این حوزه شویم، افزود: امروز مهم‌ترین مشکل تولیدکننده در حوزه لوازم خانگی افزایش قاچاق است. این موضوع نیز به دلیل کاهش تولید در بخش لوازم خانگی اتفاق افتاده است به نوعی تولیدکننده به دلیل تشدید مشکلات امکان افزایش تولید را نداشته و با کاهش ظرفیت تولید، توانایی تامین بازار را ندارد. در این شرایط قاچاقچی نیاز بازار را تشخیص داده و اقدام به توزیع کالا در سطح بازار می‌کند. او با اعلام اینکه سرمایه‌گذاری در حوزه لوازم خانگی کاهش یافته است، گفت: نیاز نقدینگی در واحدهای تولیدی طی دو سال اخیر 2.5 برابر شده و همین موضوع در کاهش سرمایه در گردش در بخش لوازم خانگی موثر بوده است این موضوعات عاملی شده تا حجم تولید در سطح کارخانجات کاهش پیدا کند.

این تولیدکننده لوازم خانگی با تاکید براینکه درآمد مردم نیز کاهش پیدا کرده است، گفت: امروز قاچاقچی به راحتی به صورت شبکه‌ای کالا را با قیمت ارزان و بدون پرداخت گمرکات و عوارض وارد کشور می‌کند و هیچ‌کس گویا توانایی برخورد با آنها را ندارد. البته اقداماتی در این رابطه صورت گرفته ولی کافی نیست چرا که بازار پرشده از لوازم خانگی قاچاق. او با اشاره به اینکه قاچاقچیان به راحتی می‌توانند روزانه نیاز بازار را تامین کنند، تصریح کرد: مصرف‌کنندگان باید بدانند وقتی محصولی خارجی به صورت قاچاق یا قانونی خریداری می‌کنند به اشتغال پایدار آن کشورها کمک کرده و ضربه به تولیدکننده داخلی می‌زنند، امروز تولیدکننده برای معرفی بهتر کیفیت محصولات خود سه سال گارانتی را به مصرف‌کننده ارایه می‌دهد این موضوع به صورت ابلاغیه به تمام تولیدکنندگان اعلام شده تا مصرف‌کننده در خرید کالای ایرانی با اطمینان بیشتری اقدام کند. فتاحی با اعلام اینکه اکنون ارز آزاد و نیمایی فاصله قیمتی کمی دارند، گفت: تولیدکننده در صف ارز نیمایی قرار دارد از آن طرف قاچاقچی به راحتی با ارز آزاد محصول را وارد بازار می‌کند.

همچنین سخنگوی انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی در گفت‌وگویی با ایسنا تاکید کرد که قیمت بنزین تاثیری بر قیمت مواد اولیه لوازم خانگی و محصول نهایی ندارد. محمدرضا غزنوی تصریح کرد: قیمت لوازم خانگی تابعی از قیمت مواد اولیه و دستمزد است و تا زمانی که تغییری در این دو عامل صورت نگیرد، قیمت لوازم خانگی نیز تغییر نمی‌کند. او افزود: قیمت ارز نیز بر قیمت مواد اولیه و قطعات وارداتی تاثیرگذار است. این مقام مسوول تاکید کرد که قیمت بنزین تاثیر مستقیم بر قیمت مواد اولیه لوازم خانگی و محصول نهایی ندارد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران