شماره امروز: ۵۴۷

| | |

در ماه‌های اخیر، قاچاق معکوس دارو از مسیرهای غیررسمی به کشورهای همجوار بحث‌های بسیاری را به خود اختصاص داده است؛

عوامل موثر بر قاچاق معکوس دارو

در ماه‌های اخیر، قاچاق معکوس دارو از مسیرهای غیررسمی به کشورهای همجوار بحث‌های بسیاری را به خود اختصاص داده است؛ علی ربیعی سخنگوی دولت چندی پیش با بیان اینکه خروج دارو بصورت چمدانی میسر نیست، سهم قاچاق معکوس دارو از مسیرهای غیررسمی را کمتر از هشت درصد کل بازار دارویی کشور اعلام کرد. با این حال، فعالان حوزه غذا و دارو با اشاره به قاچاق دارو از برخی مرزهای ایران تأکید می‌کنند که شهرهای مرزی به‌دلیل قاچاق دارو از سوی گردشگران سلامت گرفتار کمبود دارو شده است.

مرتضی خاتمی نایب‌رییس کمیسیو ن بهداشت و درمان مجلس با بیان اینکه افزایش تولید 50 درصدی دارو و داروهای ارزان قیمت زمینه قاچاق دارو به کشورهای همسایه را فراهم آورده است، می‌گوید: قاچاق ممکن است بیشتر به صورت مسافری باشد و در برخی اقلام، اختلاف قیمت در داخل و خارج کشور تا ۸ برابر است.

محمود نجفی عرب رییس کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تهران هم می‌گوید: با توجه به افزایش مصرف دارو و بالا رفتن جمعیت، هر سال بطور میانگین حدودا تولید دارو ۱۲ درصد افزایش می‌یافت، این در حالی است که رقم امسال رشد بیش از ۴۰ درصدی تولید را نشان می‌دهد.

در همین زمینه، هاله حامدی‌فر نایب‌رییس کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تهران با بیان اینکه کیفیت بالا و ارزان بودن قیمت داروهای ایرانی، زمینه قاچاق را فراهم کرده است، به «پایگاه خبری اتاق ایران» می‌گوید: هر چند نمی‌توان آمار دقیقی از قاچاق دارو داشت اما بر اساس شواهد موجود از میزان خرید دارو توسط برخی داروخانه‌های مرزی، ارقام داروهای خریداری شده در مقطعی از سال در مقایسه با سال گذشته با افزایش همراه بوده است؛ از طرفی فروش دارو هم توسط شرکت‌‎های دارویی بالاتر رفته است و در برخی اقلام دارویی میزان مصرف، بسیار بیشتر از مصرف سال‌های گذشته است که نشان می‌دهد دارو در جای دیگری جز بازار همیشگی دارو عرضه می‌شود.

حامدی‌فر، خاطرنشان می‌کند: همه اینها صرفا شواهدی است که نشان می‌دهد قاچاق معکوس دارو در حال اتفاق افتادن است؛ شخصا بر این باور هستم که این قاچاق اتفاق می‌افتد، به این دلیل که قیمت دارو در کشور ما، حتی در مقایسه با دیگر کالاهای مصرفی که در سوپر مارکت‌ها عرضه می‌شود، بسیار ارزان است.

عضو هیات نمایندگان اتاق ایران تصریح می‌کند: قیمت‌گذاری دارو توسط دولت انجام می‌شود و به دلایل ناشناخته‌ای، اگر قیمت هر کالایی افزایش پیدا کند، قیمت دارو حداقل افزایش هم نخواهد داشت؛ با پایین بودن قیمت داروهای ایرانی در کنار کیفیت مطلوب آنها، منطقی است که از سوی کشورهای همسایه قاچاق صورت گیرد.

حامدی‌فر، نایب‌رییس کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تهران بابیان این نکته که هر کالای سوبسیدی منشأ فساد است، می‌گوید: الان ارز 4200 تومانی به دارو تخصیص داده می‌شود و با همین منطق قیمت دارو پایین نگه داشته شده است؛ اما منشأ فساد در حوزه دارو همین ارز 4200 تومانی است و می‌بینیم یارانه دولت بابت دارو به جیب بیماران کشورهای همسایه می‌رود.

حامدی‌فر با تأکید بر این نکته که سوبسید یعنی امتیاز و همیشه در تخصیص این امتیاز، هستند کسانی که بخواهند سوءاستفاده کنند. راه‌حل جلوگیری از قاچاق معکوس دارو راپرداخت یارانه دارو به سازمان‌های بیمه‌گر عنوان کرد.

کاهش قیمت مواد اولیه تولید کفش

رییس اتحادیه کفاشان تبریز از کاهش قیمت مواد اولیه تولید کفش خبر داد و اظهار کرد: تولیدکنندگان این محصول به دنبال تقویت بازارهای صادراتی هستند.

علیرضا جباریان فم در گفت‌وگو با ایسنا، از شروع کاهش قیمت مواد اولیه تولید کفش از

خرداد ماه امسال خبر داد و تصریح کرد: در مواردی حباب‌های بزرگ قیمتی در برخی از مواد اولیه وجود داشت که بیش از ۳۰۰ درصد افزایش قیمت داشتند، اما این حباب‌ها شکسته شده است.

وی با بیان اینکه قیمت مواد اولیه ۱۰ تا ۳۰ درصد کاهش یافته است، اظهار کرد: قیمت چرم ۱۵۰ تا ۲۰۰ درصد در سال گذشته افزایش داشت، اما از حدود ۱۵ روز پیش در تبریز و مشهد، ۱۰ تا ۳۰ درصد کاهش یافته است که علت آن کاهش جزئی قیمت پوست خام و کاهش قیمت چشمگیر سایر مواد اولیه بوده است.

رییس اتحادیه کفاشان تبریز با اشاره به افزایش هزینه‌های خانوار، بازار کفش را در حالت نیمه راکد توصیف کرد.

جباریان فم همچنین از کاهش تک‌فروشی در بازار کفش از شهریورماه خبر داد و گفت: تولیدکنندگان در حال حاضر به دنبال تقویت بازارهای صادراتی هستند.

سال گذشته با افزایش نرخ ارز، قیمت مواد اولیه اکثر صنایع افزایش یافت. از طرف دیگر ایران در بخش پوست گاوی نیازمند واردات است که در این زمینه اختلافاتی بین دست‌اندرکاران صنعت چرم و سازمان دامپزشکی کشور وجود دارد، اما اخیرا مدیرکل دفتر صنایع نساجی و پوشاک وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) خبر داد که در حال حاضر واردات پوست سنگین از بسیاری از کشورها مجاز شده است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران