شماره امروز: ۵۴۷

| | |

رییس اتحادیه آجیل و خشکبار مشهد گفت: صحبت از بورس خشکبار زیاد بوده و قرار است

رییس اتحادیه آجیل و خشکبار مشهد گفت: صحبت از بورس خشکبار زیاد بوده و قرار است برخی از اقلام آجیل و خشکبار در بورس ارایه شود، شرایط آن نیز وجود دارد و کشور ما کشور توانمندی است اما متاسفانه قوانین دست و پاشکسته موجب می‌شود نتوانیم این کار را انجام دهیم.

علیرضا ارزانی‌ممقانی در گفت‌وگو با ایسنا درباره صادرات آجیل و خشکبار اظهار کرد: پیش‌بینی ما این است که سال ۹۸ سال خوبی برای صادرات خواهد بود، البته این پیش‌بینی تاکنون محقق نشده اما با توجه به افزایش تولید، سال خوبی است.

محصولات کشاورزی آفت چندانی نداشتند و پیش‌بینی ما این است که محصول خوبی داشته باشیم. او با بیان اینکه خراسان رضوی دومین قطب تولید پسته کشور است، افزود: وضعیت خراسان رضوی در این زمینه خوب است، محصول آن در حال رسیدن است؛ بنابراین امسال بازار خوبی است و افزایش تولید بسیار خوبی را داریم. این فعال اقتصادی ادامه داد: افزایش تولید در کل کشور بوده و پیش‌بینی ما برای امسال بالای ۲۲۰ هزار تن تولید پسته در کشور است که سال گذشته ۷۵ هزار تن بود.

این افزایش تولید چشمگیر و خوب بوده و در حال رسیدن به تولید سال‌های قبل هستیم. او افزود: صادرات خشکبار استان معمولا پسته، تخمه ژاپنی، آلو و کشمش بوده که امسال وضعیت آنها خوب است. امیدواریم با وجود محصولی که اکنون در ابتدای آن بوده و در حال جمع‌آوری است، در ماه‌های آینده وضعیت صادرات بسیار خوبی داشته باشیم.

ارزانی ممقانی عنوان کرد: البته اگر قوانین، دستورالعمل‌ها و آیین‌نامه‌هایی از طرف دولت صادر نشود و اذیت نکند زیرا متاسفانه گاهی می‌بینیم در یک ماه چندین آیین‌نامه و دستورالعمل به گمرکات داده می‌شود که موجب آسیب به صادرات ما خواهد شد. یک صادرکننده و بازرگان آرامش نسبی و وضعیت خوب در ثبات قوانین و مقررات موجود را می‌خواهد که بداند با چه قوانین و چگونه باید کار کند.

او بیان کرد: صادرکنندگان ما زحمات زیادی در بازارهای جهانی می‌کشند تا سهم بازار را برای خود ایجاد کنند اما متاسفانه برخی اوقات این قوانین دست و پاشکسته و غیر کارشناسی از طرف دولت موجب می‌شود که آنها صدمه ببینند و نتوانند به تعهدات خود در بازارهای بین‌المللی عمل کنند، در نتیجه باعث لطمه خوردن بازرگانی و محصول کشاورزی کشور می‌شود که قابل جبران نیست.

رییس اتحادیه آجیل و خشکبار مشهد اضافه کرد: همه در بازار جهانی برای گرفتن سهم بازار می‌جنگند اما یک‌باره با قوانین اشتباه سهم بازار شما از بین می‌رود، در حالی که شما تقصیری نداشتید، بلکه دولت کاری کرده که صدمه ببینید، در نتیجه بازگشت به وضعیت اولیه کار سخت و ناشدنی است. امیدواریم شاهد ثبات تصمیم‌گیری در بدنه دولت و صادرات و واردات باشیم. او با بیان اینکه افزایش نرخ و هزینه‌های بسته‌بندی نیز بر صادرات تاثیرگذار بوده و وضعیت ما در بحث افزایش نرخ‌ها وضعیت خوبی نیست، افزود: این وضعیت موجب شده تا هزینه‌ها و قیمت تمام شده محصول ما افزایش یابد. بی‌ثباتی در نرخ ارز نیز تاثیرگذار است که موجب می‌شود صادرکننده و واردکننده ما نداند با چه نرخ ارزی باید عملیات صادراتی و وارداتی خود را محاسبه کند.

ارزانی ممقانی اظهار کرد: بحث تحریم‌ها، مشکلات در انتقال ارز و تحریم بانکی موضوعاتی است که مشکل ایجاد می‌کند. مشکلات صادراتی ما در دنیا ایجاد سهم بازار و پیدا کردن مشتری بوده و صادرکننده ما انواع و اقسام مشکلات و در واقع سبد کاملی از مشکلات است که این موارد وضعیت را سخت می‌کند و باید به نوعی حل شود. او افزود: مشکلی در زمینه بورس خشکبار وجود ندارد، پتانسیل هست و کشور توانمندی به ویژه در بحث خشکبار هستیم، بنابراین امکان این موضوع برای ما وجود دارد. هیچ‌گونه مشکلی در این زمینه نخواهیم داشت، اگر این تصمیم‌گیری‌ها در بدنه دولت انجام شود، در نتیجه دیگر مشکل و مانعی در این قضیه وجود نخواهد داشت. این فعال اقتصادی با اشاره به اینکه به دلیل افزایش تولید و تعدیل قیمت در نرخ ارز، کاهش چشمگیری در قیمت خشکبار داشتیم، تصریح کرد: در بسیاری از اقلام در مدت مشابه سال قبل حدود 25 درصد کاهش قیمت داشتیم. ما معتقدیم اگر نرخ ارز ثابت شود، بهتر می‌توان کار کرد. منتظر هستیم که وضعیت ارزی کشور سر و سامان پیدا کند و نرخ ارز مشخص شود. اصل گرفتاری ما نرخ ارز است که امیدواریم نرخ ارز ثابت شود، ما نیز به تدریج در حال حل مشکلات خود هستیم.

او ادامه داد: نرخ وامی که یک صادرکننده و کشاورز ما از بانک می‌گیرد، بهره‌ای که پرداخت می‌کند و نرخ سود بانکی که می‌دهد، قابل مقایسه با هیچ جای دنیا نیست. شرایط بسیار سختی است، در حال پشت سر گذاشتن این مشکلات هستیم اما متاسفانه همتی در بدنه بخش دولتی نمی‌بینیم که واقعا قصد داشته باشند این مشکلات را حل کنند زیرا هیچ قدم مثبتی را در این مورد ندیدیم. امیدواریم این اتفاق بیفتد زیرا اقتصاد ما وابسته به دولت بوده و تصمیم‌گیری‌های سیاسی بسیار تاثیرگذار است. رییس اتحادیه آجیل و خشکبار مشهد اضافه کرد: اگر امروز کشور تحریم می‌شود و مشکلات نفتی و تحریم‌ها ما را اذیت می‌کند، می‌توان با توجه به محصولاتی چون خشکبار، کشور را از تک‌محصولی نجات داده و باعث شویم این مشکلات حل شود.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران