شماره امروز: ۵۴۷

دبیرکل اتاق بازرگانی ایران و عراق مطرح کرد

| | |

حمید حسینی دبیرکل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران درباره شرایط ویژه صادرات ایران به عراق در ایام ویژه اربعین، اظهار کرد:

حمید حسینی دبیرکل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران درباره شرایط ویژه صادرات ایران به عراق در ایام ویژه اربعین، اظهار کرد: در۵ ماهه نخست امسال بیش از ۳ میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار به عراق صادرات داشتیم که چیزی حدود ۵۰۰ میلیون دلار بیشتر از سال گذشته بوده است.

دبیرکل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق با اشاره به اینکه بخشی از این افزایش صادرات نسبت به سال گذشته مربوط به صادرات گاز بوده است، افزود: خوشبختانه در روند صادرات کالایی، مشکلی وجود ندارد و روند عادی در جریان است.

حسینی ادامه داد: صادرات از مرزهای کرمانشاه و ایلام همانند سال گذشته ادامه دارد اما در کردستان با کاهش صادرات مواجه هستیم چرا که دلیل این کاهش صادرات، به خاطر بازسازی اولیه (یکسری تعمیرات جزئی) در مرز کردستان آن هم از طرف کشور عراق بوده است.

دبیرکل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق با اشاره به اینکه ممنوعیت عراق صادرات از مرز کردستان، تنها برای ایران نیست و ترکیه را هم شامل می‌شود، اظهار کرد: اخیرا صادرات مرغ و تخم مرغ ممنوع اعلام شده است، همچنین کشور عراق ورود ۸۳ قلم کالا از ترکیه به کشورش را ممنوع اعلام کرده است.

به گفته حسینی، مرزها به خاطر عید قربان تقریبا تعطیل بود اما بعد از مراسم روز عاشورا تا اربعین زائران از همه کشورهای دنیا به عراق سفر می‌کنند و انتظار می‌رود که در شهریور صادرات به عراق رشد قابل توجهی داشته باشد.

دبیرکل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق در ادامه از نرم افزار مسافرز که با همکاری دانشگاه تهران و صرافان راه‌اندازی شده است خبر داد و تصریح کرد: این نرم افزار به مسافرانی که به عراق سفر می‌کنند این کمک را می‌کند که بتوانند ارز مورد نیاز و همچنین تهیه سیم کارت مورد نیاز سفر را تهیه کنند. از طریق این نرم افزار که به همت نخبگان ایرانی طراحی شده و توسط بخش خصوصی تامین مالی شده است، می‌توان موکب‌ها را مکان یابی و حمل و نقل بار را انجام داد، البته این نرم افزار قابلیت‌های دیگری همچون رزرو هتل وخرید بلیط را هم برای زائران به همراه دارد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران