شماره امروز: ۵۴۷

| | |

سخنگوی انجمن صنعت تایر با اشاره به اینکه سرمایه‌های سرگردان در بازار به سمت احتکار تایر رفته است، گفت:

سخنگوی انجمن صنعت تایر با اشاره به اینکه سرمایه‌های سرگردان در بازار به سمت احتکار تایر رفته است، گفت: برخی با استفاده از مدارک ماشین‌های از رده خارج نسبت به خرید تایر با قیمت مصوب و فروش در بازار اقدام می‌کنند.

به گزارش فارس، برخی مخاطبان این خبرگزاری با ثبت سوژه‌ای با عنوان «گران‌فروشی لاستیک تولید داخل توسط کارخانه‌ها و نمایندگی‌ها» رسیدگی دستگاه‌های ناظر به این موضوع را خواستار شده بودند. در این مورد مصطفی تنها با بیان اینکه اکنون اختلاف قیمت 20 تا 25 درصدی بین نرخ مصوب تایر با قیمت بازار آزاد وجود دارد، افزود: اکنون تایر سواری در بازار با قیمت 500 هزار تومان عرضه می‌شود؛ اما نرخ مصوب آن 400 هزار تومان است. او با بیان اینکه تولیدکنندگان درگیر فرایند پیچیده تولید و معضلات آن هستند، افزود: نظارت بر بازار مسوولیت دستگاه‌های دیگر است و البته تولیدکنندگان نیز در صورت رویت تخلف از سوی نمایندگی‌های فروش نسبت به ابطال مجوز آنها اقدام می‌کنند.

سخنگوی انجمن تایر با بیان اینکه قیمت تایر بر اساس مدارک ارایه شده به سازمان حمایت و مصوبه این سازمان تعیین شده است، ادامه داد: طی 5 ماهه ابتدای امسال 6 میلیون و 800 هزار حلقه تایر رادیال سواری در کشور تولید شده که این رقم در مدت مشابه سال قبل 6 میلیون و 700 هزار حلقه بوده است. به این ترتیب میزان تولید در این بخش از لحاظ تعداد حلقه افزایش داشته است. بنابراین از ناحیه تولید مشکلی وجود ندارد اما سرمایه‌های سرگردان در بازار به سمت احتکار تایر رفته است. تنها افزود: در مورد تایرهای باری آنقدر واردات انجام شده که حتی رانندگان کامیون 3 یا 4 جفت تایر در خانه انبار کرده‌اند و تمایلی به خرید ندارند اما در خصوص تایرهای سواری شاهد وجود مشکلاتی در بازار هستیم. در این شرایط تولیدکنندگان تا جایی که توانسته‌اند برای کنترل بازار وارد شده‌اند به‌طوری که شرط کد ملی برای خرید تایر تعیین شده تا هر فردی در طول سال بتواند یک جفت تایر با قیمت مصوب خریداری کند. او عنوان کرد: باز هم در این وضعیت شاهد هستیم که عده‌ای با جمع‌آوری شناسنامه و حتی مدارک ماشین‌های از رده خارج نسبت به خرید تایر با قیمت مصوب و فروش در بازار اقدام می‌کنند.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران